Poznaj laureatów Gdańsk Press Photo. Wystawa w NCK do 30 września

Na 28. edycję Gdańsk Press Photo nadesłano w tym roku 715 prac. Grand Prix zdobyło zdjęcie Macieja Moskwy, będące częścią jego fotoreportażu "Mur". Poza tym przyznano nagrody w sześciu innych kategoriach. Wystawę nagrodzonych zdjęć można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku do 30 września. Wstęp wolny.
05.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
53829750351_3bcc3398d1_k
To zdjęcie Macieja Moskwy zdobyło Grand Prix Gdańsk Press Photo 2024. Autor zrobił je na granicy z Białorusią
fot. Maciej Moskwa/materiały Gdańsk Press Photo
W tym roku w konkursie walczyło 715 prac nadesłanych przez 35 fotoreporterek i fotoreporterów zawodowych oraz 32 hobbystów. Są to zdjęcia z Trójmiasta, Polski czy nawet dalekiego Senegalu - wszędzie tam, gdzie dotarli gdańscy fotografowie. Przedstawiają życie wokół nas, takie jakie jest - bez upiększeń i retuszu. To fascynujące zdjęcia ze świata polityki, sportu, kultury czy natury. Pokazują nasz świat w sposób nieoczywisty, spoglądają na naszą codzienność innym, ciekawym okiem wnikliwych obserwatorów. 
 
Wybór musiał więc być trudny. Jury uznało, że najlepszym zdjęciem roku jest fotografia Macieja Moskwy pochodząca z jego fotoreportażu "Mur". Fotografia pokazuje uchodźcę na granicy Polski z Białorusią. Stoi i za drutem kolczastym i za stalowymi żerdziami, patrząc w obiektyw. 
 
Zwycięzca, czyli Maciej Moskwa (ur. 1982) mieszka w Gdańsku i jest absolwentem Sopockich Szkół Fotografii. Wcześniej wielokrotnie jeździł do Syrii, aby dokumentować tam skutki wojny domowej, był też w Kurdystanie. Jest już trzykrotnym laureatem Gdańsk Press Photo. Jego zdjęcia z Iraku zdobywały prestiżowe nagrody, m.in. Grand Press Photo (2015, Zdjęcie Roku). Podróże na Bliski Wschód zaowocowały też jego książkami o rewolucji syryjskiej: “Sura" (2016) oraz "Saraha" (2018).
 
 
Dlaczego nagrodzono to zdjęcie Moskwy? Oto werdykt jury:
 
"Prostota zdjęcia podkreśla moc jego przekazu. W naszej opinii obraz stanowi doskonałą parafrazę słów francuskiego teoretyka kultury Rolanda Barthesa: „Fotografia może być misterium spojrzenia twarzą w twarz nieprzejednanej Rzeczywistości”. Spojrzenie uchodźcy, zatrzymane w kadrze przez Macieja Moskwę, zderza się z tą Rzeczywistością, którą jest nieprzejednany Mur".
 
W jury Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2024 zasiadali: Anna Brzezińska (przewodnicząca), Wojciech Druszcz, Rafał Klimkiewicz, Beata Łyżwa-Sokół i Andrzej Wiktor.
 
człowiek o wyglądzie Jezusa brodzi w wodzie
Wyróżnione zdjęcie autorstwa Jacka Klejmenta z fotoreportażu "Najkrótsza noc". Można je oglądać w NCK
fot. Jacek Klejment/ materiały prasowe GPF
 
Oto szczegółowa lista laureatów w poszczególnych kategoriach: 
 
Grand Prix
MACIEJ MOSKWA, zdjęcie będące częścią reportażu MUR
 
Ludzie
Nagroda: KAROL KACPERSKI, na zdjęciu Grzegorz Nawrocki
Wyróżnienie: RENATA DĄBROWSKA, zdjęcia Stefana Chwina, Mirosława Baki i Przemka Dyakowskiego
 
Życie i świat wokół nas
Nagroda: JACEK KOŚLICKI, zdjęcie Powrót ze szkoły
Wyróżnienie: PIOTR DRAS, zdjęcie Polska nieoczywista
 
Sport
Nagroda: ADAM WARŻAWA, reportaż Lekkoatletyka 2023
 
Kultura
Nagroda: JAN RUSEK, zdjęcie Jazz Jantar
Wyróżnienie: MACIEJ CZARNIAK, zdjęcie Mystic Festival
 
Klimat i środowisko
Nagroda: PIOTR DRAS, zdjęcie Farma wiatrowa
Wyróżnienie: PIOTR DRAS, zdjęcie Gdańskie zagłębie węglowe
 
Fotografia hobbystyczna
Nagroda: RADEK VON HIRSCHBERG, zdjęcie Zatrzymane I, 2024
Wyróżnienie: JAN SACHSE, zdjęcie będące częścią reportażu Senegal
 
mężczyzna w oddali
Zdjęcie naszego redakcyjnego kolegi Piotra Wittmana zdobyło nominację w kategorii Ludzie. Przedstawia artystę Mariusza Warasa przez okno jego pracowni na terenie stoczni
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Wystawa pokonkursowa w NCK 

 
Wszystkie nagrodzone, wyróżnione i nominowane do nagrody prace są do obejrzenia na wystawie pokonkursowej. Zakwalifikowano do nie łącznie 40 fotografii. Wśród nich jest także zdjęcie naszego redakcyjnego kolegi Piotra Wittmana. To portret trójmiejskiego artysty plastyka Mariusza Warasa, przedstawiciela tzw. street-artu. 
 
Na wystawie pokonkursowej zobaczymy zdjęcia autorstwa Anny Bobrowskiej, Macieja Czarniaka, Joachima Dąbrowskiego, Jacka Klejmenta, Elwiry Kruszelnickiej, Karola Makurata, Macieja Moskwy, Krzysztofa Mystkowskiego, Karola Przybyły, Anny Rezulak, Mateusza Słodkowskiego i Piotra Wittmana. 
 
Wystawę można oglądać do 30 września w Nadbałtyckim Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk. Wstęp wolny. 
 
pale nad wodą
Zdjęcie Radka von Hirschberga pt. "Zatrzymane" zwyciężyło w kategorii Fotografia hobbystyczna
fot. Radek von Hirschberg/ materiały prasowe GPF

Wydarzenia towarzyszące Gdańsk Press Photo - 21 września 

21 września NCK zaprasza na dwa wydarzenia towarzyszące wystawie.

11:00 - 12:30 Łukasz Głowala - „Kilka myśli o współczesnej fotografii prasowej” (prezentacja) 

WSTĘP WOLNY

Opowieść będzie próbą krytycznego zastanowienia się nad istotą obrazu we współczesnym przekazie medialnym. Oddamy się namysłowi nad symboliką fotografii medialnej i schematami, w jakich funkcjonują współcześnie fotoreporterzy. W drugiej części spotkania udamy się do galerii, gdzie teoria skonfrontuje się z praktyką i odbędzie się krytyczne oprowadzanie po ekspozycji zdjęć laureatów XXVIII Gdańsk Press Photo.

Łukasz Głowala – fotoreporter, absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej PWSFTviT,  od ponad 25 lat zajmuje się fotografią prasową. Członek kolektywu Testigo Documentary oraz Archiwum Protestów Publicznych, stały współpracownik agencji Reuters. Dwukrotny laureat Grand Prix Gdańsk Press Photo, nagradzany również w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo i Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.

12:30 - 14:30 Spacer fotograficzny z Aliną Żemojdzin 

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY POPRZEZ FORMULARZ
Liczba miejsce ograniczona. Zweryfikowany zapis zostanie potwierdzony mailowo w ciągu 3 dni. 

Spacer będzie wyjątkową okazją, aby spojrzeć na dzielnicę Starego Miasta w Gdańsku z nowej perspektywy. Zatrzymamy się przy miejscach, które zazwyczaj mijamy bez większej uwagi. Będziemy poruszać się szlakiem RadUni Kultury. Wystarczy zabrać ze sobą naładowany telefon z aparatem. Na zakończenie spotkamy się w sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, gdzie Alina Żemojdzin podzieli się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi fotografowania, na przykładzie wybranych zdjęć.

Alina Żemojdzin - absolwentka gdańskiej ASP na Wydziale Intermediów, roczna stypendystka na szkole filmowej FAMU w Czechach, stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego. Na co dzień zajmuje się filmem i fotografią. Od 2016 roku prowadzi studio fotograficzne Luks Sfera na byłych terenach stoczni gdańskiej.

Zobacz zdjęcia z gali Gdańsk Press Photo 2024 w NCK: 

 

 
 
 

TV

Każdy może pomóc