• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj królową polskich rzek. Film Ewy Ewart we wtorek w IKM - bezpłatnie

Poznaj królową polskich rzek. Film Ewy Ewart już dzisiaj w IKM - bezpłatnie

We wtorek, 3 września, w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się projekcja filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, w ramach projektu flisu Wisłą „Łączymy Polskę”. Podczas wydarzenia odbędzie się panel dyskusyjny podsumowujący flis z udziałem reżyserki, prezeski Fundacji Code For Green Małgorzaty Snarskiej-Nieznańskiej oraz kapitana szkuty Wiktora Strumiłło. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
29.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia widok z lotu ptaka na brzeg morski, gdzie piasek przechodzi w wodę o różnych odcieniach zieleni i brązu. Centralnie widać intensywne fale rozchodzące się od punktu, w którym ciemniejsza, mętna woda wlewa się do jasnej, tworząc efekt rozprysku
Kadr z filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, opowiadającego o wzajemnych powiązaniach między rzekami a ludźmi
ewaewart.com

Od pomysłu w Hiszpanii do produkcji w Gdańsku. Animowany musical „Rock Bottom”

Kluczowym elementem organizowanego przez Fundację Code for Green projektu Flis Wisłą „Łączymy Polskę”, jest rejs repliką historycznej szkuty „Oskar Kolberg” - z Opatowca aż do Bałtyku śladem dawnych flisaków. W ten sposób, uczestnicy, podczas ponad 900-kilometrowej podróży, świętują 400-letnią historię flisactwa wiślanego.

Członkowie ekipy wypłynęli z Opatowca (160 km Wisły) w środę, 17 lipca. Od tamtego czasu są w podróży, spotykają się z mieszkańcami miast i miasteczek nad Wisłą. Zatrzymując się w takich miejscowościach, jak: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Gdańsk - gdzie zakończy się rejs - odkrywają i promują unikalne walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze Wisły oraz jej doliny. 

Oprócz rejsu repliką drewnianej szkuty, odbywają się pokazy nagradzanego na międzynarodowych i polskich festiwalach filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart, i rozmowy z jego twórcami. Spotkania są okazją do porozmawiania o filmie, zasobach wodnych i bioróżnorodności.

- Naszym celem jest pokazanie obecnego stanu rzeki, zaproszenie do rozmowy fachowców, a nie marzycieli, oraz dyskusja na temat współczesnych sposobów ratowania Wisły. Rzeki, która w sezonie letnim niemal zanika, co jest problemem zauważalnym dla wszystkich, choć nie wszyscy chcą to dostrzec. Popłyńmy, porozmawiajmy, sprawdźmy i przekażmy, co dziś mówi Wisła - podkreśla Wiktor Strumiłło, pomysłodawca i współorganizator akcji.

Zdjęcie przedstawia zanieczyszczoną rzekę, na której powierzchni unoszą się liczne śmieci, takie jak plastikowe torby, butelki i inne odpady. W tle widoczne są zalesione brzegi rzeki, a na horyzoncie góry i budynki, co kontrastuje z zanieczyszczeniem wody na pierwszym planie
W nagradzanym dokumencie reżyserka ujawnia prawdę o tym, jakie konsekwencje przynoszą nieprzemyślane działania człowieka
ewaewart.com

Film i dyskusja w Kunszcie Wodnym

W Gdańsku, projekcja filmu „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart, połączona ze spotkaniami z twórcami - Wiktorem Strumiłło (zdjęcia z drona) i Piotrem Nieznańskim (konsultant i współautor scenariusza), odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny przy Targu Rakowym) – we wtorek, 3 września, o godzinie 17:00

W programie zaplanowano też panel dyskusyjny i debatę na temat dziedzictwa kulturowego oraz unikalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych Wisły i jej doliny. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali projekcyjnej, należy zarezerwować miejsce mailowo, pisząc na adres: klimat@gdansk.gda.pl.

Przed projekcją filmu „Do ostatniej kropli” uczestnicy będą mogli obejrzeć spot promujący wydarzenia odbywające się we wrześniu, w całej Polsce, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Szczytny cel flisu. Badają czystość królowej rzek

Podczas spływu uczestnicy badają czystość wody w Wiśle i jej dopływach. Dzięki nowemu urządzeniu zamontowanemu w specjalnym w spławiku, odczyt zasolenia wody widoczny będzie w aplikacji i zapisany w bazie danych, do której dostęp ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

Jak przekonują pomysłodawcy projektu, doświadczenia innych krajów pokazują, że tzw. citizen science, czyli nauka obywatelska, może być wsparciem państwowego monitoringu wód. Społeczny monitoring pozwala pozyskać dane o podstawowych parametrach jakości wody z miejsc, które nie są objęte systematycznym i profesjonalnym monitoringiem. Trend ten zyskuje w ostatnich latach na popularności - m.in. dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnych technologii informacyjnych.

A badać czystość wody w Wiśle warto. Bo, jak przypomina Piotr Nieznański z Fundacji Code for Green, organizującej flis, najdłuższa rzeka Polski, i zarazem najdłuższa rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego, to „unikalny skarb nie tylko w skali kraju, ale i Europy”. 

- Jej dynamiczny, w przeważającej części nieuregulowany bieg tworzy niezwykle cenne mikrosiedliska, które stanowią dom dla wielu gatunków flory i fauny – podkreśla Piotr Nieznański. - Przyroda Wisły jest zróżnicowana i pełna kontrastów, od piaszczystych wysp i urwistych skarp na brzegach po łęgi wierzbowo-topolowe, które są jednymi z najrzadszych lasów nadrzecznych w Europie. Ta różnorodność sprawia, że Wisła – zwana królową polskich rzek – jest i pozostaje nieocenionym rezerwuarem bioróżnorodności. Wzdłuż całego biegu Wisły utworzono ponad 50 obszarów chronionych, w tym 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów oraz 5 parków krajobrazowych.

Ponad 150 żaglowców i jachtów „paradowało” w Baltic Sail

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask