Poznaj architekturę Oliwy. Rada Dzielnicy zaprasza na wykłady i spacer

W piątek, 13 maja, odbędzie się pierwsze z kilku zaplanowanych wydarzeń edukacyjnych poświęconych architekturze oliwskich willi i kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wykładów, warsztatów i spacerów uczestnicy poznają "życiorysy architektoniczne" wybranych obiektów, w tym ich detale architektoniczne: zabytkowe okna, drzwi i inne elementy elewacji. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
12.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na co dzień mijamy zazwyczaj oliwskie kamienice w pośpiechu, nie przyglądając się ich wyjątkowości. Radni Oliwy zachęcają do dokładniejszego przyjrzenia się tym obiektom
Na co dzień mijamy zazwyczaj oliwskie kamienice w pośpiechu, nie przyglądając się ich wyjątkowości. Radni Oliwy zachęcają do dokładniejszego przyjrzenia się tym obiektom
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Drewniane okna, rzeźbione drzwi, kute balustrady czy oryginalnie zachowana dachówka to elementy, które współodpowiadają za spójność stylistyczną elewacji budynków, tworząc tym samym słynny oliwski genius loci - tłumaczy Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa. - By historyczne detale mogły cieszyć oko jak najdłużej, należy je rozpoznać, docenić i odpowiednio o nie dbać. Konieczność remontów wiekowych budynków jest oczywista, natomiast warto namawiać mieszkańców, by działania te odbywały się z poszanowaniem zabytkowych dekoracji i materiałów.

W piątek, 13 maja, zaplanowano wykład poświęcony stylom oliwskiej architektury mieszkaniowej z przełomu wieków (o godz. 18.00, w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 10). Prelekcja będzie merytorycznym wprowadzeniem do “wyjścia w teren”, czyli trzech spacerów szlakiem detalu architektonicznego prowadzonych przez historyków sztuki i architektury. Obecni na piątkowym wykładzie dowiedzą się m.in. w jakim stylu powstały oliwskie wille i kamienice z przełomu XIX/XX wieku, gdzie szukano dla nich inspiracji, czy projektowano je w zgodzie z ówczesną modą, kaprysem zleceniodawcy, a może pod dyktando Policji Budowlanej, i wielu innych ciekawostek.

Pierwszy spacer odbędzie się już następnego dnia - w sobotę, 14 maja, o godz. 12. Zbiórka - przed kościołem Ojców Cystersów (ul. Leśna 5/6). O zaklętym w architekturze, oliwskim genius loci opowie Olga Broniewska - historyczka sztuki i architektury, doktorantka Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury, która od wielu lat zajmuje się ochroną i badaniem zabytków, szczególnie architektury uzdrowiskowej.

Oliwa, domy przy ul. Staefana Miraua. Widok z biurowca Olivia Star (156 m)
Oliwa, domy przy ul. Staefana Miraua. Widok z biurowca Olivia Star (156 m)
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W czerwcu z kolei mieszkańcy będą mieli okazję poznać tajniki konserwacji zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej podczas warsztatów prowadzonych przez konserwatorkę Annę Nowakowską.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapisy obowiązywać będą jedynie na zaplanowane w kolejnych tygodniach warsztaty dla dzieci i dorosłych. Szczegółowe informacje dotyczące tych wydarzeń publikowane będą na profilu facebookowym Fundacji Polanki.

Organizatorem projektu: “Detal architektoniczny w Oliwie” jest Fundacja Polanki realizująca działania włączające społeczność lokalną w ochronę i opiekę nad zabytkami. Jak przyznają radni dzielnicy Oliwa, zaangażowanie mieszkańców Oliwy w odkrywanie wartości otaczającego ich dziedzictwa jest głównym celem zaplanowanych wydarzeń. Co ważne, na wydarzeniach mile widziani są wszyscy mieszkańcy Gdańska.

Projekt “Detal architektoniczny w Oliwie” dofinansowano z budżetu dzielnicy Oliwa.

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej