• Start
  • Wiadomości
  • Przyjdź na festyn na Dolnym Mieście, poznaj plany dla dzielnicy

Przyjdź na festyn na Dolnym Mieście, poznaj plany rewitalizacji i inwestycji PPP

Lato zbliża się do końca, warto więc je wspólnie, radośnie pożegnać, by wejście w jesienną szarówkę było łagodniejsze. Okazja do tego nadarzy się w sobotę, 21 września na Dolnym Mieście. Festyn rozpocznie się od parady szczudlarzy i przebierańców ulicą Łąkową i rozkręci na boisku przy dawnym Gimnazjum nr 9. Będzie to też okazja, by zapoznać się w punkcie informacyjnym PPP z planami rewitalizacji i inwestycji w tej części miasta.
19.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W dużym namiocie tańczą ludzie podczas festynu. Na pierwszym planie kobieta w stroju z dawnej epoki tańczy z mężczyzną we współczesnym stroju.
Podczas jednego z poprzednich festynów na Dolnym Mieście obowiązywały stroje retro. Na pożegnacie lata też mile widziane są przebrania, ale pełna dowolność stylu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W najbliższą sobotę, 21 września warto wstać na tyle wcześnie, by na godzinę 10:45 zdążyć dotrzeć na Dolne Miasto. Tu bowiem odbędzie się piknik na pożegnanie lata, organizowany przez ISE Dolne Miasto - Inkubator Sąsiedzkiej Energii, we współpracy z Radą Rodziców SP65 oraz Miastem Gdańsk.

- Zaczynamy paradą przy dźwiękach wesołej muzyki, którą poprowadzą szczudlarze. Przejdziemy całą ulicą Łąkową. Mile są więc widziane u mieszkańców przebrania, tak by nie tylko Opowiadacze Historii się poprzebierali i nasi sympatycy, ale i uczestnicy. Żeby było weselej – zachęca Ela Woroniecka z Inkubatora Sąsiedzkiej Energii Dolne Miasto i grupy Opowiadacze Historii. - Kiedyś mieliśmy imprezę tematyczną „Dolne Miasto retro" i wszyscy się poprzebierali w stylu retro, natomiast teraz jest absolutna dowolność.

Parada wystartuje ze skrzyżowania ul. Łąkowej i Dolnej (środkowa alejka na wysokości LPP). Po radosnym przemarszu, na boisku dawnego Gimnazjum nr 9 przy ul. Jałmużniczej 9/11, na uczestników będą czekały namioty z różnymi atrakcjami. Będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach ceramicznych lub robienia biżuterii, na dużych arkuszach papieru odbędzie się malowanie na trawie. Będą też konkursy z nagrodami, poczęstunek i dobra kawa.

Na dzieci czekać będą dmuchańce, bańki, malowane buźki, gry i zabawy. Same zaś dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 65 oraz przedszkolaki wystąpią na scenie. Ale to nie wszystko. Oprócz wspomnianych atrakcji, będzie sporo niespodzianek. Na warsztaty nie trzeba się zapisywać, każdy kto przyjdzie, będzie mógł wziąć w nich udział. Wstęp jest oczywiście wolny. Piknik zaplanowano na 3 godziny.

Przy dużej choince ustawionej na ulicy miasta stoi para szczudlarzy - kobieta i mężczyzna. Obok święty Mikołaj i dzieci. Pada śnieg.
Choinka na Dolnym Mieście, czyli zimowa edycja dzielnicowego festynu
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Festyny, jak ten zaplanowany na sobotę, odbywają się na Dolnym Mieście zwykle dwa razy w roku: zimą - „Choinka na Dolnym Mieście", tzw. „choinka rewitalizacyjna" oraz w porze letniej. Jako że zaplanowanego wcześniej pikniku na powitanie lata nie udało się w tym roku zrealizować z powodu kaprysu pogody - lał deszcz, dlatego odbędzie się wspólne pożegnanie lata.

A jeśli o rewitalizacji mowa, to impreza będzie również okazją, by dowiedzieć się jak przebiega proces rewitalizacji i partnerstwa publiczno-prywatnego w tej dzielnicy.

Jak zmienia się Dolne Miasto

Pośród namiotów z atrakcjami na boisku gimnazjum pojawi się także namiot informacyjny, w którym przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Polityki Gospodarczej UMG oraz Partnera Prywatnego, jakim jest EURO STYL będą przedstawiali zbliżające się inwestycje oraz takie, które już dobiegają końca, jak np. remont ośmiu zejść do wody, które pełnią również funkcję trybun do oglądania sportów wodnych. Trybuny są elementem większego zadania, w ramach którego wykonana zostanie też modernizacja ciągu pieszo-rowerowego oraz posadzone 50 wysokich drzew, które stworzą parkową aleję spacerową, tzw. park linearny.

Grafika informująca o festynie na pożegnacie lata.
 
Graf: UMG

Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o następujących inwestycjach:

Jaskółcza

To dwu bryłowy budynek z charakterystycznym przecięciem oddzielającym część mieszkaniowo-usługową od części komercyjnej z apartamentami inwestycyjnymi. Z tyłu budynku, od strony Motławy, zaplanowano zieloną strefę relaksu. Tuż obok zostanie wykonany przez Partnera Prywatnego ogólnodostępny plac zabaw.

  • Liczba mieszkań: 62
  • Liczba lokali usługowych: 12
  • Liczba apartamentów inwestycyjnych: 23
  • Liczba miejsc postojowych w podziemnej hali garażowej: 62
  • Termin realizacji: IV kwartał 2024 – IV kwartał 2026

Esencja

Budynek mieszkalno-usługowy, w którym zaprojektowano 101 mieszkań oraz część usługową z 38 apartamentami inwestycyjnymi w odrębnej klatce schodowej budynku z osobnym wejściem. Na parterze znajdzie się 10 lokali usługowo-handlowych. Wewnętrzny dziedziniec kwartału zabudowy, wypełniony roślinnością, będzie miejscem ogólnodostępnym z zaprojektowanymi ogródkami gastronomicznymi lokali usługowych i miejscami relaksu dla mieszkańców i gości.

  • Liczba mieszkań: 101
  • Liczba lokali usługowych: 10
  • Liczba apartamentów inwestycyjnych: 38
  • Liczba miejsc postojowych w podziemnej hali garażowej: 102
  • Termin realizacji: I kwartał 2025 – I kwartał 2027

Dom Studencki

Budynek 5-kondygnacyjny z pokojami jedno- i dwuosobowymi dla studentów oraz dodatkową infrastrukturą na powierzchni części wspólnych: przestronne lobby wejściowe z miejscami do odpoczynku, sala do nauki, stołówka i kantyna. Projekt przewiduje powstanie wewnętrznego parkingu samochodowego i rowerowego oraz zielonego patio z wysoką zielenią i krzewami, które będzie stanowiło miejsce do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

  • Liczba lokali: 168
  • Liczba miejsc postojowych w hali garażowej: 22

Plac Zabaw pomiędzy ulicami Kamienna Grobla a Jaskółcza

Na terenie graniczącym od północy z ulicą Kamienna Grobla i od południa z działką, na której realizowana jest inwestycja Jaskółcza, Partner Prywatny wybuduje plac zabaw z wyposażeniem bazującym na ekologicznych rozwiązaniach. Teren placu zabaw zostanie uzupełniony nasadzeniami drzew wysokich i krzewów, małą architekturą i ciągami pieszymi. Plac zabaw będzie ogólnodostępny, ale też dla bezpieczeństwa otoczony ogrodzeniem o wysokości 120 cm.

  • Termin realizacji: IV kwartał 2024 – II kwartał 2025

Ciąg pieszo-rowerowy oraz park linearny wzdłuż ul. Kamienna Grobla / ul. Dobra

Wzdłuż nabrzeża Nowej Motławy powstaną wysokiej jakości tereny rekreacyjne. Obecnie kończy się remont zejść do wody, które pełnią również funkcję trybun do oglądania sportów wodnych. Inwestycja obejmuje też modernizację ciągu pieszo-rowerowego oraz posadzenie wzdłuż niego od strony wody ponad 50 wysokich drzew, które stworzą parkową aleję spacerową, tzw. park linearny. Planuje się liczne nasadzenia zieleni parkowej w postaci kwiatów, krzewów i zasiewów łąk kwietnych, a to wszystko uzupełni mała architektura do wypoczynku i rekreacji.

  • Termin realizacji odcinka wzdłuż Kamiennej Grobli: IV kwartał 2024 – III kwartał 2025

Rewitalizacja historycznego budynku dawnej szkoły dla chłopców przy ul. Śluza 3

Zabytkowy budynek dawnej szkoły dla chłopców zostanie wyremontowany, przebudowany i dostosowany do potrzeb nowego użytkownika, jakim będzie Gdańska Fundacja Oświatowa ze swoją placówką szkoły autonomicznej.

  • Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają do sierpnia 2026 roku.
Grafika z logotypami organizatorów i partnerów festynu na zakończenie lata.
 
Graf. UMG

TV

Mniej bruku - więcej drzew!