Pożar Kościoła Św. Piotr i Pawła wybuchł o godz. 6.00 rano, a już ok. godz. 7.00 sytuacja została opanowana. W akcji gaśniczej uczestniczyło 28 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, czyli ok. 100 strażaków. Ogień nie rozprzestrzenił się na cały dach. Straty dotyczą jedynie części poszycia, które znajdowało się nad zakrystią.
Zobacz zdjęcia z drona:
- Spaliło się około 200 metrów kwadratowych dachu. Zabezpieczone zostało wnętrze świątyni. Przykryto ołtarz, cenne rzeczy zostały przeniesione do suchej części kościoła. Na razie jeszcze trudno określić, co mogło być przyczyną pożaru - powiedziała Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Na miejscu sytuację po pożarze cały czas monitorują służby miejskie, w tym Straż Miejska. Obecny jest jest też miejski konserwator zabytków Grzegorz Sulikowski. Miasto dostarczyło też parafii plandeki, którymi przykryta została spalona część dachu.
- Cały czas trwa szacowanie strat, dzięki Bogu nie są tak ogromne. Bardzo szybka reakcja straży pożarnej spowodowała, że tak naprawdę zniszczony jest dach nad częścią zakrystii - powiedziała po obejrzeniu miejsca pożaru prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Oczywiście każda strata w tak starej świątyni, jak w kościele pw. Św. Piotra i Pawła jest smutna. Zadeklarowałam wszelką pomoc, dziękuję też służbom miejskim, które o 6-ej rano, wspólnie ze Strażą Miejską były tu na miejscu. Pomagały przy zabezpieczeniu dachu, będziemy także współpracować finansowo przy odbudowie dachu kościoła.
Na razie nie jest znana kwota jaką miasto przekaże na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych. Wysokość pomocy poznamy po oszacowaniu strat i po podjęciu decyzji o zakresie prac remontowych. Od poniedziałku specjaliści rozpoczną pracę nad oszacowaniem strat oraz stwierdzeniem przyczyn pojawienia się ognia.
Kościół Św. Piotra i Pawła Kościół św. Piotra i Pawła w Gdańsku przy ulicy Żabi Kruk jest historyczną farą Starego Przedmieścia. Zbudowany został w latach 1393-1516 i należy do grupy największych kościołów gotyckich Gdańsku. W latach 1622-1945 był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. Odbywały się tutaj nabożeństwa po polsku, angielsku, francusku i niemiecku. W czasie II Wojny Światowej podczas szturmu Armii Czerwonej na Gdańsk, kościół został zbombardowany, a później ponownie podpalony. Runęły wówczas konstrukcje dachowe prezbiterium, nawy południowej i częściowo nawy głównej. Oberwaniu uległa większość sklepień. Zburzone zostały trzy filary.
W drugiej połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia rozpoczęła się planowa rekonstrukcji świątyni. W niedzielę, 11 września 2006 r.o godz. 11.00, J.E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski dokonał jego uroczystej rekonsekracji. Świątynia jest siedzibą parafii rzymsko-katolickiej, ale też służy katolikom obrządku ormiańskiego.
CZYTAJ TEŻ: Palił się dach kościoła św. Piotra i Pawła na Żabim Kruku. Pożar ugaszony