Jeden z ostatnich prawdziwych patriotów. Kmdr w st. spocz. Roman Rakowski obchodził urodziny
Odznaczony za swoje dokonania m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności profesor Jerzy Witold Grzywacz ps. „Tapir” urodził się 6 stycznia 1929 roku w Grudziądzu.
Dzieciństwo spędził w Gdyni, bo jego ojca przeniósł tutaj zakład pracy - Izba Przemysłowo-Handlowa. Sam o sobie mówi, że uważa się za gdynianina. Ale gdańszczanie mogą go kojarzyć z aktywnego uczestnictwa w ważnych miejskich uroczystościach związanych z obchodami historycznych rocznic.
Także uroczystość z okazji jubileuszu 95. urodzin majora Jerzego Grzywacza odbyła się w Gdańsku – w piątek, 2 lutego, w sali Hotelu Central. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, europosłanka Magdalena Adamowicz, oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i komandor w stanie spoczynku Roman Rakowski ps. „Grab”.
Zobacz fotorelację z uroczystości:
Fizyk z zawodu i zamiłowania
Studia ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, gdzie w 1960 roku uzyskał tytuł doktora fizyki. Następnie do 1969 roku pełnił funkcję adiunkta w Katedrze Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, a w latach 1970-1995 był kierownikiem Zakładu Fizyki Ogólnej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1984-1985 był prodziekanem Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego, jednak został zwolniony z tej funkcji z przyczyn politycznych.
Jest autorem 33 prac naukowych z dziedziny fizyki, oraz dwóch podręczników akademickich. Jest ponadto współzałożycielem istniejącego od 1988 roku Gdańskiego Stowarzyszenia Akademickiego.
Wczesne lata – ZHP i Szare Szeregi
W 1939 roku w Gdyni przystąpił do ZHP, dołączając do drużyny harcmistrza Lucjana Cylkowskiego, który w latach okupacji przewodził Szarym Szeregom w Gdyni. W wyniku wysiedlenia, lata 1942-1945 spędził w Szarych Szeregach już w Warszawie - w Hufcu Bałtyk, w pionie najmłodszych, Zawiszaków, których zadaniem było m.in. prowadzenie działań wywiadowczych do akcji „Burza”. To wtedy przybrał pseudonim „Tapir”.
Był uczestnikiem akcji małego sabotażu, a w 1944 roku w Powstaniu Warszawskim na Powiślu łącznikiem dowódców Zgrupowania Krybar. Jesienią 1946 roku, przed wyborami do Sejmu PRL, był uczestnikiem strajku absencyjnego w obronie krzyża w klasach i orła w koronie w Liceum i Gimnazjum Męskim w Gdyni.
Jego powrót do harcerstwa przypadł ponownie na lata 1956-1962 - był podhufcowym w Hufcu Toruń-Miasto, zastępcą hufcowego i ostatecznie drużynowym Instruktorskiej Drużyny Akademickiej na UMK w Toruniu. Uzyskał stopień podharcmistrza.
Obecnie jest prezesem Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Wspólnie z ZHR działa na rzecz polskich harcerzy na Białorusi i Litwie, angażując się m.in. w organizowanie obozów, kursów i wypoczynku turystyczno-historycznego.
Aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, gdańszczanka z wyboru. Hanna Reszczyńska-Essigman
Uczestnik strajków, człowiek Solidarności
W grudniu 1970 roku Jerzy Grzywacz był uczestnikiem protestów robotniczych na ulicach Gdańska. We wrześniu 1980 roku przystąpił do NSZZ „Solidarność” - był członkiem Komisji Zakładowej. W latach 1980-1981 był przewodniczącym Komisji Wydziałowej „S” Matematyczno-Fizyczno-Chemicznej; pełnił także funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej „S” na Uniwersytecie Gdańskim.
Członek TKZ „S” UG (lata 1982-1988), autor artykułów do podziemnego pisma TKZ „S” Stoczni Gdańskiej im. Lenina „Rozwaga i Solidarność”, współzałożyciel, autor i redaktor pisma PUW „Wolna Myśl”. W latach 1982-1985 był delegatem TKZ „S” UG do tajnego Porozumienia Uczelni Wybrzeża. W maju 1988 roku wystąpił jako doradca strajkujących podczas strajku solidarnościowego studentów Wydziału Humanistycznego UG ze SG, natomiast w sierpniu był obecny podczas strajków w gdańskich stoczniach i porcie z wykładami o tematyce historycznej. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu (1989), jako ekspert w podzespole ochrony środowiska.
Lata 90. w Sopocie i w polityce
W latach 90. Jerzy Grzywacz aktywnie działał na rzecz Sopotu. Był współtwórcą KO „S” w Sopocie, a w latach 1990-1994 radnym z listy KO „S” i przewodniczącym Rady Miasta Sopot. Był współzałożycielem i prezesem ZChN w regionie pomorskim, a także współzałożycielem Oddziału Pomorskiego Wspólnoty Polskiej (obecnie w Komisji Rewizyjnej). W latach 1994-1998 był radnym z listy Zjednoczenie dla Ziemi Gdańskiej, a także wiceprzewodniczącym Rady Miasta Sopotu.
Od 1995 roku pozostaje na emeryturze. W latach 1998-2002 był radnym z listy RS AWS do Sejmiku Pomorskiego, a także przewodniczącym Komisji Współpracy Zagranicznej.
Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, założycielem Unii Europejskich Federalistów, prezesem i członkiem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Nie żyje Wojciech Organek ps. „Grom”. Kolejna bolesna strata dla środowiska weteranów AK w Gdańsku