• Start
  • Wiadomości
  • Powstanie film o fenomenie gdańskich murali. Nakręcą go znani gdańscy artyści

Powstanie film o fenomenie gdańskich murali. Nakręcą go znani gdańscy artyści

Piotr Szwabe vel Pisz - malarz, poeta, wieloletni kurator Festiwalu Monumental Art wraz z filmowcem Mateuszem Macurem, właścicielem studia Armada Film planują realizację filmu dokumentalnego o gdańskich muralach. Interesują ich twórcy i historia artystycznego ruchu, dzięki któremu Gdańsk szczyci się m.in. galerią malarstwa ściennego na Zaspie. Artyści apelują o pomoc - szukają archiwalnych materiałów: zdjęć, filmów i kontaktów. Będzie można ich też wesprzeć finansowo na zrzutka.pl.
06.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230202-piotr-szwabe-2_949x633
Piotr Szwabe vel Pisz (ur. 1975) to malarz ścienny i sztalugowy, instalator form przestrzennych, kurator, stypendysta kulturalny Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Retrospektywna wystawa Piotra Szwabe w WL4. Autor muralu z Wałęsą prezentuje malarstwo

- Jesteśmy jeszcze na początku drogi - przyznaje Piotr Szwabe. - Pracujemy nad koncepcją, to etap synergii myśli. Chociaż temat nie jest dla mnie nowy, bo mocno parałem się takim malarstwem swego czasu. Chcemy przypomnieć, jak to się zaczynało. Pokazać gdańską scenę muralu i graffiti, postacie najciekawszych artystów. Będzie to moje autorskie spojrzenie na problem, ale oczywiście w kontakcie z ludźmi, którzy brali w tym udział.

ZOBACZ WSZYSTKIE MURALE NA ZASPIE

Luźne rozmowy mają przerodzić się w filmową opowieść. Szwabe nie chce skupiać się tylko na Zaspie, gdzie sam malował - jest autorem dwóch murali wykonanych w podobnej technice: rozpikselowanego portretu Lecha Wałęsy (2008 rok) oraz wariacji na temat obrazu “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga (2017 r.) - był też kuratorem Festiwalu Monumental Art. 

Rok Memlinga w Gdańsku. Zmruż oczy i zobacz nowy mural na Zaspie

Festiwal Munumental Art narodził się wraz ze staraniami Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dzięki temu wydarzeniu, od 2009 do 2016 roku, Zaspa - postrzegana dotąd jako szare blokowisko - wzbogacała się rocznie o cztery do pięciu obrazów. Ściany budynków pokrywały się kolorowymi obrazami, aż dzielnica, z galerią 60 wielkoformatowych prac artystów z Polski i świata, stała się ważnym punktem na mapie alternatywnego zwiedzania miasta. 

ubrany w zimową kurtkę mężczyzna stoi przed ścianą budynku mieszkalnego, na której namalowany jest portret
Piotr Szwabe na tle swojego obrazu. Portret Lecha Wałęsy znajduje się na budynku przy ul. Pilotów 17 f na Zaspie. Praca powstała w 25. rocznicę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla byłemu prezydentowi
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Piotr Szwabe zna więc rzemiosło - był stypendystą College of Art w Londynie w klasie Jorga Immendorffa - i środowisko, a pamięcią chce sięgnąć aż do lat 90. Pragnie przywołać fenomen Gdańskiej Szkoły Muralu - warsztatów prowadzonych przez malarzy Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla, oraz Festiwalu Malarstwa Ściennego Węzeł Kliniczna, w którym uczestniczył jako malarska grupa SAM im. Vincenta Van Gogha.

k00058520
Gdańsk Zaspa, Osiedle Młyniec, Festiwal Monumental Art 2016. Autorem muralu na budynku Pilotów 18e jest Zosen Bandido
Fot. Maciej Kosycarz / KFP

Szwabe uważa, że jako twórca offowy i spiritus movens muralowej sceny tamtych lat, nie tylko zna wiele faktów wartych przywołania, ale również odkrycia - jak projekty, które nie weszły do realizacji.

- Jestem przekonany, że w Gdańsku wydarzyło się coś ważnego - mówi Szwabe. - Murale są dla Gdańska, jak stoczniowe dźwigi. To nas wyróżnia. A ja miałem mentalne wsparcie i uczyłem się od takich kolegów, jak Zabrocki, Roskowiński. Bielak czy Wróblewski. Warto ich przypomnieć. 

m00082102
Gdańsk Zaspa, Monumental Art 2016. Artysta Jorge Pomara podczas pracy nad muralem (budynek przy ul. Pilotów 17)
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Krytyczna wizja

Artysta od razu zastrzega, że nie ma zamiaru malować laurki dawnym czasom.

- Będzie to też film krytyczny - tłumaczy. - Do rzeczywistości, którą mamy teraz, komercjalizacji artystycznych działań, do niektórych ludzi. Chcę przyjrzeć się z perspektywy czasu, co pozostało z tej twórczości, co jest dziś istotne, jaka była rola Miasta, itp. To moja wizja.

Wspierać go będzie w pracy Mateusz Macur, fotograf i filmowiec, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego teledyski, które tworzył dla takich zespołów, jak: Maanam, “Miłość” Tymona Tymańskiego, Formacja Nieżywych Schabuff, Blenders, Ira czy Dody, były wielokrotnie nominowane do Yach Film Festiwal. Otrzymał też nominację w kategorii Najlepszy Debiut Operatorski w prestiżowym Konkursie o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka Macur jako autor zdjęć do niezależnego filmu „Zemsta dr La Morte”, współtworzył filmy w projekcie „Planets Alive”’ autorstwa Tomasza Gudzowatego.

Jako artyści niezależni, Piotr Szwabe i Mateusz Macur zachęcają do wspierania ich projektu merytorycznie i finansowo. Jeśli ktoś chciałby podzielić się materiałami archiwalnymi - czekają na zdjęcia, filmy i opowieści - twórcy proszą o kontakt pod adresem: szwabe@wp.pl.

Finansowo można ich wesprzeć wpłacając środki na konto założone na profilu zrzutka.pl “Zaczęło się w Tu” /w Gdańsku/

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej