Powstaje siódma przystań kajakowa w Gdańsku. Na Olszynce, w malowniczym miejscu

Widać już powstające dwie wiaty, w których kajakarze będą mogli odpocząć, a także coś zjeść. Znajdują się niedaleko budynku Szkoły Podstawowej nr 59 na Olszynce, tuż przy placu zabaw. Będzie tu też tzw. suszarka na kajaki i, przede wszystkim, pomost na wodzie, do którego będzie można podpłynąć i wygodnie wysiąść z kajaka.
12.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mężczyzna, który tnie deski piłą elektryczną, w tle widać powstającą drewnianą konstrukcję wiaty
Budowa przystani kajakowej na Olszynce rozpoczęta. Na początek - budowa wiat biwakowych dla kajakarzy
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Siódma przystań w Gdańsku

Nową, siódmą już w naszym mieście przystań dla miłośników kajakarstwa zaplanowano w pobliżu ul. Na Szańcach i Modrej, na południowym brzegu opływu Motławy. Oprócz samej przystani, utworzone zostanie tam również miejsce do biwakowania z wiatami piknikowymi, stołami, miejscem na ognisko i tzw. suszarkami na kajaki. Koszt budowy to blisko 500 tys. zł. Wykonawcą prac jest firma Mille Sun Sp. z o.o.

Co konkretnie powstanie przy opływie Motławy?

Przede wszystkim pomost pływający o długości 14 metrów i szerokości 2,4 metra. Jego poszycie stanowić będzie drewniany pokład z desek kompozytowych oraz dwie stalowe blachy nierdzewne. Pomost będzie wyposażony w odbijacze drewniane od strony wody. Wejście na niego zapewniać będzie trap o długości 8,5 m i szerokości 2 m, wraz z balustradą. Pomost zostanie zakotwiony do dna za pomocą prefabrykowanych „martwych kotwic” o masie 1500 kg każda i łańcucha stalowego.

Zbudowane zostaną także schody prowadzące z pomostu na teren biwakowy. Powstaną na wale przeciwpowodziowym.

na zdjęciu z drona widać plac budowy pola biwakowego, w tle płynąca rzeka Motława, po prawej w oddali widać budynek szkoły, dwukondygnacyjny szary
Nowa, siódma już przystań dla kajakarzy w Gdańsku powstaje w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 59
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Na terenie biwakowym staną drewniane wiaty. Mniejsza będzie miała długość 320 cm, i taką samą szerokość. Jej wysokość wynosić będzie około 3 metrów. Oparta będzie na czterech drewnianych słupach. Większa wiata będzie miała natomiast 640 cm długości, 320 cm szerokości i 3 metry wysokości. Oparta będzie na sześciu słupach wykonanych także z drewna. W obu znajdą się ławostoły. Będzie można więc usiąść, odpocząć, i wygodnie zjeść posiłek.

Zaplanowano też palenisko - z cegły klinkierowej czerwonej. Jego średnica wynosić będzie około 100 cm, a wokół niego ustawione będą ławki. Skorzystać w tym miejscu będzie można też z suszarki na kajaki. Ta będzie mierzyła 200 cm. Także i ona wykonana zostanie z elementów drewnianych.

Nowy Port. Miasto szuka wykonawcy do przebudowy ul. Starowiślnej

na zdjęciu dwie powstające drewniane wiaty w kolorze brązowym, po prawej widać tez fragment białego busa
W pobliżu ul. Na Szańcach i Modrej, na południowym brzegu opływu Motławy, oprócz samej przystani, utworzone zostanie również miejsce do biwakowania z wiatami piknikowymi, stołami i miejscem na ognisko
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Sześć przystani już funkcjonuje

W 2020 i 2021 roku powstało sześć przystani kajakowych w Gdańsku. Nowe przystanie pojawiły się w pobliżu przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, przy Opływie Motławy na Kamiennej Grodzy, przy ul. Żabi Kruk i przy Kanale Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej. Przystań przy ul. Wiosny Ludów zyskała  pomost pływający we wnęce promowej przy istniejącym nabrzeżu Opływu Motławy wraz z zejściem trapowym. Przy ul. Tamka na istniejącym pomoście została wybudowana specjalna „półka” dla kajaków. Przy przystani pojawiły się także stojaki rowerowe.

Poszczególne przystanie nieco się różnią, ale w większości znajdują się też miejsca rekreacji z wiatami, ławkami i stojakami na rowery. Niewielkie pomosty na przystaniach wyposażone są w trapy zejściowe. Przy każdym można znaleźć suszarki i stojaki na kajaki. Ponadto na przystaniach na Wyspie Sobieszewskiej, Górkach Zachodnich i Kamiennej Grodzy są miejsca do grillowania.

Służbowy spacer z prezydent Gdańska - jakie są problemy Olszynki?

mapka z czerwonymi punktami które wskazują lokalizacje przystani kajakowych
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Inwestycja na Olszynce, podobnie jak sześć pozostałych, jest realizowana w ramach programu "Pomorskie Szlaki Kajakowe", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

TV

Każdy może pomóc