Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online
Czas pandemii koronawirusa bez wątpienia zapisze się na kartach historii jako czas trudny i szczególny. Epidemia diametralnie zmieniła rzeczywistość ludzi niemal we wszystkich zakątkach świata. To temat, który zdominował życie ludzi na wszelkich możliwych obszarach. Koronawirus stał się niechlubnym bohaterem artykułów, reportaży i filmów dokumentalnych, które dla współczesnych ludzi są odzwierciedleniem otaczającej rzeczywistości. Jednak dla przyszłych pokoleń będą one opowieścią o tym, jak wyglądała ówczesna codzienność. Każdy, kto chciałby podzielić się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat tego, jak wygląda życie w Gdańsku, jak czas izolacji kształtuje naszą codzienność i relacje międzyludzkie, może to zrobić dzięki inicjatywie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Tak długo jak trwać będzie kwarantanna, WiMBP zbierać będzie listy, zapiski, wspomnienia, opowiadania czy dzienniki - forma jest całkowicie dowolna - w których zawarte będą relacje i refleksje związane z aktualną sytuacją.
- Na pomysł stworzenia kroniki wpadł nasz dyrektor pan Jarosław Zalesiński, aby zachęcić czytelników do dzielenia się swoimi obserwacjami dotyczącymi niecodziennego dnia codziennego - mówi Marcin Haftkowski, kierownik Działu Promocji, Marketingu i Public Relations w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. - Zależy nam na tym, żeby zebrać jak największy materiał. Jeśli powstanie z tego ciekawa, interesująca i wyjątkowa kronika, to w przyszłości ją opracujemy i wydamy w formie publikacji e-book’a bądź w formie papierowej. To wszystko zależy od materiału, który dostaniemy, dlatego zachęcamy czytelników, aby przysyłali do nas swoje relacje.
Pierwsze prace już są
W pierwszych nadesłanych pracach znalazły się już zapiski obrazujące jak wygląda sytuacja na ulicach, jak zmieniło się nasze miasto, jak zachowują się ludzie, którzy czując potrzebę zachowania ostrożności, mijają się w drodze do pracy czy sklepu.
- Czuć w tych opisach niepewność i fakt, że mamy do czynienia ze stanem wyjątkowym. Liczymy jednak, że wśród zapisków znajdą się też pozytywne opowieści o tym, jak ludzie spędzają czas w domu z rodziną i najbliższymi osobami. Internet zalewa czarny humor, który w jakimś stopniu jest też odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Ludzie tak trudne emocje starają się obrócić w żart, wychodzi im to różnie, ale jest to też jest jakiś ratunek - dodaje Marcin Haftkowski.
Formuła dowolna, termin nadsyłania prac zależny od wydarzeń
Akcja potrwa trwa tak długo, jak trwać będzie kwarantanna. Relacje, zapiski, opowiadania czy dzienniki dotyczyć mają życia codziennego i powinny zostać przesłane w edytowalnym pliku (np. doc, docx). Zgłoszenia mogą nadsyłać osoby, które ukończyły 18 lat. Dla czytelników, którzy przyślą najciekawsze zapiski biblioteka przygotowała prezenty w postaci bibliotecznych publikacji i gadżetów. Przed wysłaniem prac, warto zapoznać się z regulaminem.
Prace należy wysyłać na adres: kronika@wbpg.org.pl