• Start
  • Wiadomości
  • Powódź w południowej Polsce: poznaj historie poszkodowanych

Powódź w południowej Polsce: poznaj historie poszkodowanych i dowiedz się, jak możesz pomóc

Powódź w południowej Polsce pobudziła całe społeczeństwo do pomocy. Fala powodziowa dociera do kolejnych miast, a tam gdzie woda opada widać ogrom zniszczeń. W całym kraju prowadzone są oficjalne zbiórki dla potrzebujących, w akcji Gdańsk Pomaga Powodzianom zebrano już prawie 170 tys. zł. Poznaj niektóre historie i dowiedz się, jak możesz ich wesprzeć.
20.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie zalanego miasta. Na nim napis. Powódź w Polsce! Wesprzyj poszkodowanych
Powódź w południowej Polsce pobudziła całe społeczeństwo do pomocy
mat. pomagam.pl

Gdańsk Pomaga Powodzianom: wpływają pieniądze, zakupiono ponad 40 osuszaczy, trwa zbiórka rzeczowa

Akcja pomocowa dla powodzian

Od kilku dni nieprzerwanie trwa akcja pomocowa dla powodzian, którzy walcząc z wielką wodą często stracili całe dobytki - zalane są domy, gospodarstwa, szkoły i budynki publiczne. Słowa otuchy i pomoc materialna płyną na południe z całej Polski, a Polacy po raz kolejny pokazują jak silna jest w nas chęć udzielania wsparcia tym, którzy najbardziej jej potrzebują. 

Wiele budynków nie nadaje się ponownie do zamieszkania, czy użytku. Prowadzone są  oficjalne zbiórki na rzecz powodzian oraz poszkodowanych zwierząt.

Zbiórka Fundacji Gdańskiej

W Gdańsku zbiórkę prowadzi Fundacja Gdańska. 

ZBIÓRKA FINANSOWA:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Gdańska
Adres: ul. Długi Targ 28/29, 80-830 Gdańsk
Nr rachunku: 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445
Tytuł przelewu: Gdańsk Pomaga Powodzianom

ZBIÓRKA RZECZOWA

Punkt zbiórki znajduje się w tunelu numer 3, przy parkingu P1, wjazd od ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk, bramą numer 1 (wjazd przez szlaban z ciężkimi rzeczami, pozostali prośba o skorzystanie z parkingu P1, w puncie możliwość wyzerowania biletu), od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-18.00 (z wyjątkiem 27, 28 i 29 września)

Najbardziej potrzebne są:

  • silne środki czystości do sprzątania
  • środki odkażające
  • preparaty do dezynfekcji powierzchni, rąk i urządzeń sanitarnych
  • płyny do mycia rąk
  • żele antybakteryjne
  • roztwory wybielacza (chloru)
  • i inne środki odkażające
  • rękawice nylonowe i gumowe (L i XL) i rękawice robocze (L i XL)

Jeśli masz problem z dotarciem zadzwoń 500 218 337

 

Kilka historii powodzian i jak im pomóc *

Poniżej przedstawiamy kilka historii powodzian opisanych na zbiórkach pomagam.pl. Każdego z potrzebujących można wesprzeć, klikając w link do zbiórki. Nawet najmniejsza i udostępnienie zbiórki ma znaczenie i pomoże rozpocząć nowy start po tragicznych wydarzeniach.

Przychodnia weterynaryjna Kamila i Pawła z Jeleniej Góry została zniszczona 

Przychodnia weterynaryjna, którą Kamila i Paweł otworzyli zaledwie trzy lata wcześniej, została doszczętnie zalana i zniszczona. Stracili wszystko, co mieli, stracili możliwość pracy, możliwość pozyskiwania środków do życia, a przede wszystkim - stracili możliwość pomagania zwierzętom. Powódź zatopiła nie tylko ich marzenia, ale cały ich świat.

- Kamila i Paweł to cudowni ludzie, o sercach, których pojemności nie da się opisać słowami. Ich empatia,  poświęcenie, energia i czas, które włożyli w to miejsce są nie do opowiedzenia. Straty będą szacowane. Same sprzęty do diagnostyki to koszt kilkuset tysięcy złotych. Kochani - w nas siła, żeby przywrócić Im nadzieję na lepsze jutro… - pisze na stronie zbiórki Magdalena, organizatorka i przyjaciółka Kamili i Pawła.

Wesprzyj Kamilę i Pawła  

Jan Guejson z Barda stracił dom i swoją pracownię rzeźbiarską

Dom Pana Jana, choć nadal stoi, jest w tragicznym stanie i wymaga gruntownych napraw, aby znów stał się bezpiecznym miejscem do życia. Pan Jan stracił jednak również swoją pracownię, która była dla niego miejscem wytchnienia i realizacji pasji.

- Stoimy przed ogromnym wyzwaniem – musimy odbudować zarówno nasz rodzinny dom, jak i miejsca, w których mój ojciec oddawał się swojej twórczości. Dzięki Waszej pomocy mój ojciec będzie mógł wrócić do tego, co kocha najbardziej – tworzenia sztuki. - pisze na zbiórce Mateusz, syn Jana.

Pomóż odbudować życie Jana Giejsona  

Uczniowie z Kłodzka nie mają już warunków do nauki w swojej szkole

Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku został całkowicie zniszczony. Dzieci i nauczyciele nie mają dokąd wrócić, a naprawianie szkód zajmie miesiące. Grupa rodziców i nauczycieli zaangażowanych w tworzenie ZSS w Kłodzku apeluje o wsparcie - budynek nie tylko trzeba wyremontować, ale również wyposażyć, ponieważ wola zalała ławki, sprzęty elektroniczne i wyposażenie sal.

Pomóż odbudować miejsce dzieci do nauki 

Dom Magdy i Wojtka z Pokrzywnej porwała woda

Pokrzywna w Górach Opawskich, która leży obok Głuchołaz, ogromnie ucierpiała przez powódź. Młode małżeństwo z dwójką malutkich dzieci straciło cały swój dobytek i poczucie bezpieczeństwa. Ich dom porwała woda, wyrywając go z fundamentów. Sąsiedzi postanowili założyć dla nich zbiórkę, aby pomóc im wrócić do normalnego życia po tragedii.

- Magda i Wojtek Góra zostali bez dachu nad głową, wypieszczone domostwo jako jedyne we wsi zostało porwane przez koszmarną falę zwykle małej rzeczki. Dla rodziny to tragedia, trudno im o tym mówić, prosić o pomoc. Dlatego my, ludzie z Pokrzywnej, ze łzami w oczach prosimy o pomoc i wpłaty. - apeluje sąsiadka rodziny.

Podaruj poczucie bezpieczeństwa młodej rodzinie 

Schronisko w Konradowej zostało całkowicie zalane i zniszczone

Kamila postanowiła założyć zbiórkę dla zniszczonego schroniska w Konradowej koło Nysy. Woda zalała cały ośrodek, który trzeba będzie doprowadzić do stanu sprzed powodzi, by mogło przyjmować ponownie zwierzęta. Potrzebna jest również karma dla psów, które w tym momencie przebywają w domach tymczasowych. Koszty są ogromne, ale najważniejsze, że psy są bezpieczne! Teraz pora na odbudowę tego, co zniszczył żywioł.

Wesprzyj odbudowę schroniska  

 

Powódź na południu Polski to niewyobrażalna tragedia, która wstrząsnęła nami, ale również nas zjednoczyła. Mieszkańcy z zalanych terenów potrzebują pomocy teraz, aby poradzić sobie na początku ich trudnej drogi, ale będą jej potrzebowali również później, żeby odbudować swoje domy, schroniska, czy szkoły po niszczycielskim przejściu wielkiej wody. Pokażmy im jeszcze raz, że nie są sami i pomóżmy odzyskać utracone poczucie bezpieczeństwa. Zachęcamy do wsparcia istniejących zbiórek, ale również założenia swoich nawet w małych społecznościach, które chcą się zorganizować i pomóc powodzianom.

Do akcji pomocowej można dołączyć m.in. na dedykowanej stronie pomagam.pl SOS Powódź.

* autorka części artykułu o poszkodowanych: Katarzyna Kalińska

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo