
Cała branża w jednym miejscu
PowerConnect Energy Summit to największe w północnej Polsce targi i konferencja poświęcone energetyce oraz branżom pokrewnym. Podczas pierwszej edycji wydarzenia, w dniach 26-28 marca 2025 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO spotkają się kluczowi gracze tego sektora.
- O energetyce myśleliśmy od pewnego czasu i zauważyliśmy niszę na rynku targowym, mianowicie brak budowania łańcucha dostaw. Wraz z zespołem tworzącym targi zaczęliśmy zastanawiać się czy nie jest to obszar, który powinniśmy zaproponować naszym klientom jako to miejsce, w którym mogą się spotkać z małymi i średnimi przedsiębiorcami inwestorzy, generalni wykonawcy, dostawcy towarów, czy przedstawiciele sektora IT, po to, by poznać swoje wymagania i oczekiwania i nawiązać relacje biznesowe. I to był ten impuls, który przekonał nas do tego przedsięwzięcia - mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które odpowiadają za realizację projektu.
Jak zapewniają organizatorzy, wydarzenie będzie okazją na poznanie najnowszych trendów oraz nawiązanie ważnych kontaktów biznesowych. Jego głównym celem jest zbudowanie silnej społeczności firm, które chcą dzielić się swoimi pomysłami i wiedzą, by skutecznie zwiększać swój udział w transformacji energetycznej w Polsce. W jednym miejscu spotkają się więc liderzy rynku, wyspecjalizowani podwykonawcy, innowacyjne firmy technologiczne, uznani eksperci oraz decydenci odpowiedzialni za rozwój branży w Polsce i Europie.
- Jak wykorzystać tę szansę rozwojową, jaką daje transformacja energetyczna? Trzeba to zrobić wspólnie. A żeby wspólnie, to trzeba się poznać. A żeby się poznać, to trzeba przyjechać na targi PowerConnect Energy Summit – przekonuje prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, która jest partnerem wydarzenia.
Czytaj także: „Pomorze zielonym Śląskiem”. Energia jądrowa, wiatrowa plus targi PowerConnect Energy Summit
Kluczowe tematy
PowerConnect Energy Summit 2025 skupi się na najbardziej gorących obecnie tematach, takich jak rozwój energetyki jądrowej w Polsce, budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku, rozwój gospodarki wodorowej czy rola samorządów w procesie transformacji energetycznej. Miejsce do omówienia tej tematyki jest jak najbardziej adekwatne. To na Pomorze przesuwa się ciężar polskiej energetyki. Tu prowadzone są dziś największe inwestycje o strategicznym znaczeniu dla całego kraju - powstaje pierwsza elektrownia jądrowa w gminie Choczewo, farmy wiatrowe na Bałtyku, rozwija się tabor wodorowy.
- Pomorze stoi przed ogromną szansą związaną z transformacją energetyczną, z dekarbonizacją, z energetyką jądrową oraz offshore. To jest nie tylko plan dla Pomorza, ale dla całej Polski. Przed całą Unią Europejską stoją ogromne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. My w Gdańsku stawiamy sobie ambitne cele związane z zeroemisyjnością i podnoszeniem efektywności energetycznej – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki.
Wymienione zagadnienia zostaną omówione w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej, gospodarki światowej oraz polityki Unii Europejskiej. To wszystko ma stworzyć szeroki obraz wyzwań i szans, przed którymi stoi branża.
Agendę konferencji podzielono na pięć sekcji:
- transformacja,
- gospodarka,
- polityka,
- infrastruktura,
- efektywność.
Organizatorzy zaprosili do dyskusji zarówno ekspertów, jak i praktyków, ale też reprezentantów administracji lokalnej i centralnej, przedstawicieli think-tanków i akademików.
Wydarzenie jest częścią kalendarza polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Więcej o wydarzeniu na stronie powerconnect.pl.