Kontakty uruchomił Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku przede wszystkim w trosce o osoby będące w kwarantannie, samotne osoby starsze i niepełnosprawne. To wsparcie dla gdańszczanek i gdańszczan, którzy pozostają w domu i nie radzą sobie w tym trudnym czasie, a nie mogą liczyć na zainteresowanie rodziny lub sąsiadów.
500 218 337 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń - jak to działa
Najbardziej potrzebujący mogą otrzymać np. paczki z produktami spożywczymi. To dzięki współpracy Ośrodka m.in. z Bankiem Żywności w Trójmieście, z Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. W akcję rozwożenia paczek włączył się Zarząd Transportu Miejskiego i PKS Gdańsk. To konkretna pomoc szczególnie w okresie przedświątecznym.
- W trudnym epidemicznym okresie robimy wszystko, aby dotrzeć ze wsparciem do ludzi, którzy go najbardziej potrzebują - zaznacza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Wolontariusze gdańskiego MOPR lub współpracujących organizacji pozarządowych, firm, rad dzielnic wspierają też mieszkańców w zrobieniu zakupów - dostarczają im produkty żywnościowe, niezbędne leki. W tym zakresie współdziałamy m.in. z Ekipą Szymona, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, oo. Dominikanami, Dobronoszami i PCK. Dodatkowo stworzyliśmy „bazę wolontariuszy”. Zawiera ona nazwiska blisko 50 wspaniałych osób, które w związku z zagrożeniem epidemicznym zgłosiły do MOPR gotowość do społecznego działania na rzecz gdańszczanek i gdańszczan. W razie potrzeby będziemy współdziałać.
Wsparcie także podczas wiosennych świąt
Podczas Wielkanocy, w sytuacjach ekstremalnych i kryzysowych wsparcia udzielą Państwu specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR.
Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 58 511 01 21 lub 58 511 01 22 (oba czynne całą dobę), by otrzymać np. bezpłatną poradę psychologiczną.
Aktywny będzie też pomocowy numer: 500 218 337.
W czasie świąt, w godzinach późnowieczornych kursować też będzie w Gdańsku Autobus SOS – pomoc, dla osób w kryzysie bezdomności. Podczas jego postojów osoby potrzebujące otrzymają w pojeździe ciepłą zupę na wynos. Środki na działanie Autobusu SOS zabezpieczył gdański MOPR. Zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań.
Przystanki autobusu:
- ok. godz. 20.15, na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu
- ok. godz. 21.15, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu
- ok. godz. 22.15, w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Śródmieściu