Kilkanaście tysięcy pogrzebów w czasie pandemii
Na przestrzeni ostatnich 20 lat rok 2021 był rekordowym pod względem liczby pogrzebów na cmentarzach komunalnych w Gdańsku. Było ich dokładnie 5851. To był rok pandemii. Średnia liczba pogrzebów w miesiącu wynosiła wówczas 488. Rok później było ich nieco mniej, choć wciąż bardzo dużo, bo 5389. Ponad 5 tys. odnotowano także w 2020 roku.
Mniej zgonów w Gdańsku w 2022: “Oswoiliśmy pandemię i nie musimy już się jej obawiać”
W ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, odnotowano “spadek” - odbyło się 4745 pogrzebów. Po raz ostatni liczbę pogrzebów, która nie przekraczała 4,8 tysięcy w ciągu roku odnotowano w 2017 r. Zorganizowano ich wówczas 4604 w ciągu całego roku. W 2018 roku odbyły się 4852 pogrzeby, rok później - o pięć mniej.
Natomiast w roku 2007 po raz pierwszy liczba pogrzebów na cmentarzach komunalnych w Gdańsku przekroczyła 4 tysiące. Było ich dokładnie 4159. Od roku 2013 liczba pogrzebów regularnie rosła, rok do roku.
Od kilkunastu lat rośnie liczba pochówków urnowych. O ile w roku 2006 ich liczba nie przekraczała 10 proc. w stosunku do wszystkich pochówków, to już rok później takie pochówki stanowiły 17 proc. ogółu. W roku 2018 przekroczyły 50 proc. - wyniosły dokładnie 51,15 proc. W ubiegłym roku było to z kolei aż 63 proc.
Buspasy na ul. Spacerowej - o co pytali mieszkańcy w Oliwie?
Czas na rozbudowę Srebrzyska
Cmentarz, znajdujący się na terenie dzielnicy Wrzeszcz Górny, zostanie powiększony o tereny znajdujące się pomiędzy ulicami Srebrniki i Ogrodową, a więc w kierunku torowiska Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie realizację robót. Wykonawca będzie zobligowany do zaprojektowania nowej części cmentarza z podziałem na dwa etapy realizacyjne oraz realizację robót budowlanych, ale tylko w zakresie etapu pierwszego. Oferty można składać do 19 lipca.
Powierzchnia terenu przeznaczona pod rozbudowę Cmentarza Centralnego Srebrzysko wynosi około 2,12 ha, a w tym teren dla pierwszego etapu - około 1,09 ha. Założenie jest takie, by już w tym pierwszym etapie rozbudowy nekropolii uzyskać około 1980 miejsc pochówku, w tym zarezerwowany musi być teren pod kolumbaria.
- Na nowej części tego cmentarza pojawią się punkty czerpalne wody i ogólnodostępne toalety (przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej).
- Będą także stojaki na narzędzia, które są już pewnym standardem na gdańskich nekropoliach.
- Zamontowanych zostanie kilka ławek parkowych i zbudowany zbiornik retencyjny dla wód opadowych.
- Powstanie ponad 700 metrów kw. ciągów pieszych i kołowych oraz parking od strony ul. Srebrniki o powierzchni blisko 500 mkw.
- Nekropolia zostanie też ogrodzona.
ZOBACZ CMENTARZ SREBRZYSKO W JESIENNYCH BARWACH
Aleja Zasłużonych i miejsce na kolumbarium
Co istotne, w centralnej części cmentarza Srebrzysko zaprojektowana zostanie Aleja Zasłużonych podkreślona szpalerami nowo nasadzonych drzew.
Zdecydowana większość miejsc pochówku przeznaczona będzie na groby tradycyjne. Na pochówki urnowe przeznaczone zostanie 10 proc. powierzchni grzebalnej - będzie to jedna kwatera. Wyznaczone i zagospodarowane zostanie też miejsce pod kolumbarium - na około 500 nisz, ale zrealizowane zostanie już w kolejnym etapie prac.
W drugim etapie rozbudowy cmentarza powstać ma natomiast kolejne 1900 miejsc pochówku.
Rewitalizacja Biskupiej Górki. Piąta kamienica po remoncie
Rozbudowa cmentarza na Krakowcu - Górkach Zachodnich
W ubiegłym roku rozpoczęła się rozbudowa nekropolii przy ul. Kępnej. Prace budowlane powinny zakończyć się w sierpniu br. Cmentarz powiększy się o teren o powierzchni 1,5 hektara, a znajdzie się na nim około 2,2 tys. miejsc pochówku. W ramach tej inwestycji zaplanowano także budowę 35 miejsc parkingowych dla samochodów i 10 dla rowerów. Nowa część cmentarza zostanie wyposażona w punkty czerpania wody, wiaty na odpady i stojaki na narzędzia. Całość zostanie ogrodzona. Wykonawcą prac jest firma CBŻ Pszczółki. Koszt inwestycji to ponad 6,3 mln złotych.
Największa miejska nekropolia już po rozbudowie
Wiosną 2022 roku zakończyło się powiększanie Cmentarza Łostowickiego. Został on rozbudowany w kierunku ul. Armii Krajowej i ul. Cedrowej. Powierzchnia nekropolii zwiększyła się o 1,8 ha, co przełożyło się na dodatkowych 2186 miejsc pochówku. W ramach inwestycji zbudowano także instalację sanitarną, miejsca czerpania wody i wiaty na odpady. Zasadzono też nowe drzewa i krzewy, a także zbudowano ogrodzenie, 28 nowych miejsc postojowych od strony ul. Cedrowej i zamontowano 10 stojaków na rowery.
TAK WYGLĄDAŁ CMENTARZ ŁOSTOWICKI TUŻ PO ROZBUDOWIE
W planach rozbudowa kolejnych cmentarzy
Zgodnie z planami Miasta, rozbudowa ma objąć w sumie pięć nekropolii, które znajdują się w różnych częściach miasta. Zwiększenie liczby miejsc pochówku przewidziano też na:
- Cmentarzu Salvator (który rozbudowany zostanie od strony ul. Stoczniowców) - 1000 miejsc pochówku
- Cmentarzu Garnizonowym (który zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha) - 3000 dodatkowym miejsc pochówku
W Gdańsku znajduje się obecnie dziewięć cmentarzy komunalnych. Ich łączna powierzchnia to 100 hektarów. Tylko na jednym z nich - na Cmentarzu Łostowickim - odbywają się obecnie tzw. bieżące pochówki. Jego powierzchnia to około 50 ha. Na pozostałych zmarli są chowani jedynie w istniejących już rodzinnych grobach, bądź w miejscach, które zostały wykupione co najmniej kilka lat temu.
Nowe kolumbaria na cmentarzach Oliwskim i Srebrzysko
Znalezienie w Gdańsku miejsca na powstanie nowej nekropolii nie należy do łatwych zadań. Tworzenie cmentarzy budzi bowiem duży opór społeczny. Rozbudowa i uregulowanie tych istniejących nie wywołuje z kolei negatywnych emocji. Dlatego Miasto skupia się aktualnie na rozbudowie istniejących cmentarzy, także ze względu na istniejącą już infrastrukturę, w tym kaplice i drogi dojazdowe.