Port Czystej Energii. Para wodna i świst oznaczają przygotowania do rozruchu instalacji

Rozpoczął się kolejny etap budowy Portu Czystej Energii – miejskiej elektrociepłowni w Gdańsku. Poprzedza on przeprowadzenie rozruchów instalacji. Aktualnie na placu budowy trwa suszenie wymurówki oraz alkaliczne gotowanie kotła. Zaplanowanym procesom może towarzyszyć produkcja pary wodnej widoczna nad budynkiem kotła. - Mieszkańcy nie muszą się jednak niepokoić. To oznaka, że procesy te przebiegają prawidłowo i instalacja wkrótce rozpocznie standardową pracę - wyjaśnia Port Czystej Energii.
17.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pracownik w kasku przy kotle, obok rury i węże
Procesy suszenia wymurówki oraz alkalicznego gotowania kotła oraz operacja dmuchania parowego, są niezbędne w budowie instalacji. Po nich nastąpi właściwy rozruch instalacji
źródło: PCE

Skąd wziął się dym nad instalację PCE?

Procesy suszenia wymurówki oraz alkalicznego gotowania kotła przeprowadza się po to, by kocioł był suchy, szczelny, wytrzymały i pozbawiony pęknięć. Po zakończeniu tych czynności wykonana zostanie operacja dmuchania parowego, której celem będzie oczyszczenie rurociągu pomiędzy kotłem a turbiną.

Do wskazanych procesów wykorzystuje się gaz LPG oraz lekki olej, a nie odpady komunalne. Czynności te są koniecznym elementem budowy instalacji. Ich przeprowadzeniu może towarzyszyć pojawienie się pary wodnej lub dymu z komina, a przy przedmuchiwaniu kotła również efekty dźwiękowe w postaci świstów i huków. W tych okolicznościach jest to zjawisko naturalne i bezpieczne, ponieważ nie oznacza awarii instalacji. Prawidłowe wykonanie ww. operacji to jeden z etapów niezbędnych do przejścia w fazę rozruchu elektrociepłowni.

Prezes Portu Czystej Energii: - Do wiosny inwestycja gotowa!

piec i ręka otwierająca podgląd paleniska
Proces suszenia wymurówki w Porcie Czystej Energii
źródło: PCE

Procesy związane z suszeniem wymurówki i alkalicznym gotowaniem kotła prowadzone są przez całą dobę i będą realizowane przez blisko tydzień. Natomiast dmuchanie parowe zaplanowano na około dwa tygodnie, w zależności od stopnia oczyszczenia rurociągu. Dmuchanie będzie miało miejsce od dwóch do czterech razy dziennie. Czas każdego z przedmuchów wyniesie około dwóch minut.

Czym będzie Port Czystej Energii?

Port Czystej Energii to budowana w Gdańsku instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Będzie to jedna z najnowocześniejszych pod kątem ochrony środowiska instalacji odzysku energii z odpadów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Przekształci rocznie 160 tys. ton odpadów komunalnych stanowiących pozostałości po procesie segregacji – tzw. frakcja energetyczna (resztkowa), czyli m.in. odpady higieniczne, folie po nabiale i słodyczach, brudne skrawki nienadającego się do recyklingu papieru i tworzyw sztucznych oraz rozdrobnione odpady wielkogabarytowe po wcześniejszym odzysku surowców.

ogromny nowocześnie wyglądający zakład ciepłowniczy z kominami, na tle wieczornego nieba
Powstający w Gdańsku Port czystej Energii docelowo pokryje roczne zapotrzebowanie na ciepło dla około 54 tys. gospodarstw domowych
źródło: PCE

W instalacji, w wysokosprawnej kogeneracji, wytworzone zostaną energia elektryczna i ciepło. Roczna produkcja ciepła (509 000 GJ) jest wstanie ogrzać około 19 tys. gospodarstw domowych zimą, a latem na podgrzanie wody około 70 tys. gospodarstw. Wyprodukowana i przekazana do krajowej sieci energia elektryczna (109 000 MWh) pokryje roczne zapotrzebowanie dla około 54 tys. gospodarstw domowych. Energia z odpadów to znaczący krok w stronę zróżnicowania mixu energetycznego, w dążeniu do neutralności klimatycznej regionu i uniezależnienia od paliw kopalnych.

Nowoczesna, przyjazna środowisku elektrociepłownia, jaką będzie Port Czystej Energii, przyczyni się do zamknięcia obiegu gospodarki odpadami w blisko 40 pomorskich gminach. Odpady dostarczane będą z trzech instalacji komunalnych – w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej. W całej Europie funkcjonuje ponad 500 takich obiektów, gdzie od dawna wykorzystuje się potencjał energetyczny odpadów, co daje korzyści nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim zmniejsza ślad węglowy. Dzięki realizacji inwestycji w formule PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) od początku wykorzystywany jest potencjał najbardziej doświadczonych firm. Partnerem prywatnym, odpowiedzialnym za budowę i 25-letnią eksploatację obiektu, jest włosko-francuskie konsorcjum firm Webuild, Termomeccanica Ecologia i TIRU Paprec Energies, zaś partnerem publicznym spółka Port Czystej Energii.

Po inflacyjnej waloryzacji kontraktu PPP łączny koszt realizowanego projektu wynosi 661 mln zł netto, z czego prawie 271 mln zł pochodzi z bezzwrotnego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Budowa instalacji rozpoczęła się w 2020 r. Na I kwartał 2024 r. została zaplanowana praca testowa, jak również oddanie instalacji do eksploatacji.



TV

Wieczór dla tramwaju widmo