Wirtualny przewodnik pomagający dzieciom w kryzysie, ich rodzicom i nauczycielom
Platforma informacyjno-edukacyjno-koordynująca to część projektu Lepsza Przyszłość, który szpital przez ostatnie dwa lata realizował na zlecenie samorządu województwa pomorskiego, dzięki funduszom Unii Europejskiej.
Trwa remont ponad 100-letnich budynków Szpitala Dziecięcego na Polankach
Pomorskiedlaciebie.pl ma pomóc we wczesnym rozpoznawaniu objawów depresji u dzieci i młodych ludzi, dzielić się dobrymi praktykami dotyczącymi profilaktyki, wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. To kompleksowy przewodnik pomagający dzieciom w kryzysie, ich rodzicom i nauczycielom.
Szukasz pomocy dla siebie? Masz swój moduł
Portal jest prosty i intuicyjny w obsłudze, nie przeładowany treścią. Składa się z trzech modułów: Dla siebie, Dla kogoś oraz Pilnie potrzebuję pomocy! Moduł Dla siebie jest skierowany do osób między 12. a 25. r.ż., z takimi problemami jak m.in.: lęki, depresja, samookaleczenia, myśli/próby samobójcze, stres czy hejt. Po kliknięciu w każdą z tych zakładek znajdziemy prostą definicję zjawiska np. “hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy”, a pod nią artykuły dotyczące omawianego zjawiska.
Znajdziemy tu także mapę z wyszukiwarką, która - po wyrażeniu zgody na lokalizację telefonu czy komputera - pokaże najbliższą placówkę, w której osoba szukająca informacji, znajdzie pomoc.
Dla rodziców, opiekunów i nauczycieli
W module Dla kogoś informacji mogą szukać rodzice lub opiekunowie, nauczyciele, którzy u swoich dzieci czy podopiecznych zauważą np. niepokojące zachowanie czy stan emocjonalny m.in.: depresje, myśli samobójcze, samookaleczanie się. W tym module znajdują się również szkolenia on-line dotyczące postępowania w sytuacji kryzysu psychicznego i promocji zdrowia psychicznego. Dostępny jest też Wstępny Wywiad Diagnostyczny przeznaczony dla rodziców/opiekunów dziecka, dzięki któremu można wstępnie oszacować ryzyko np. depresji. Informacje zbierane są anonimowo, a wynikiem użycia narzędzia jest wygenerowanie Karty Diagnozy Wstępnej, którą pobrać można w postaci pliku PDF. Taką kartę można wziąć ze sobą do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty), jest też zapisem informacji, które rodzic może zachować dla siebie.
Telefony alarmowe i anonimowy czat z psychologiem
W ostatnim module Pilnie potrzebuję pomocy znajdziemy najpotrzebniejsze telefony alarmowe. Na przykład - alarmowy 112, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 i telefon zaufania dla dorosłych 116 123. Co ważne, w ramach portalu istnieje możliwość rozmowy z psychologiem w postaci czatu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 20.00, a w weekendy od 8.00 do 16.00. Wszystkie rozmowy są w pełni anonimowe. W każdym z modułów znajdują się także artykuły. Portal ma charakter edukacyjny, a znajdująca się w nim baza będzie systematycznie uzupełniana.
Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej dobiega końca. Można pomóc w sfinansowaniu
Jak podkreśla Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku w organizowaniu pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży ważne jest, aby polegała ona na poradach psychologicznych, sesjach psychoterapii rodzinnej, wsparcia psychospołecznego, a hospitalizacja w szpitalach psychiatrycznych była ostatecznym rozwiązaniem.
Projekt jest skierowany do 1831 mieszkańców naszego regionu. W pierwszym roku jego istnienia ze wsparcia skorzystało 750 osób.