Jaka porcelana na stołach gdańszczan w XVIII w.? We wtorek wykład dr Ewy Szymańskiej

Czy była to tzw. chińska porcelana eksportowa? W czym pito ówcześnie tak popularną herbatę, kawę czy czekoladę? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na wykład dr Ewy Szymańskiej o luksusowym wyposażeniu gdańskich domów tamtego okresu opowie Wykład odbędzie się we wtorek, 10 października 2023 r., w Spichlerzu Błękitny Baranek, o godz. 17. Wstęp wolny.
09.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Potłuczone miseczki porcelanowe rozłożone są na na stołach
Wykład o porcelanie na stołach XVIII-wiecznych gdańszczan odbędzie się we wtorek, 10 października 2023 r., w Spichlerzu Błękitny Baranek, o godz. 17. Wstęp wolny
fot. Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Rekordowe lato i świetny rok w Muzeum Gdańska. Odwiedzających więcej o prawie 20 proc. niż w 2022 r.

To będzie niebywała okazja, aby zaspokoić ciekawość i zajrzeć do domu mieszkańców dawnego Gdańska. Wykład w ramach realizacji zadania „Opracowanie korpusu porcelany dalekowschodniej ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” odbędzie się we wtorek, 10 października 2023 r., w Spichlerzu Błękitny Baranek (Gdańsk, ul. Chmielna 53) o godz. 17.  

Dr Ewa Szymańska jest historykiem kultury materialnej, sztuki i architektury, zastępcą dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Gdańska. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię architektury i historię wnętrz, rzemiosło artystyczne i życie codzienne XVIII–XX wieku oraz historię ochrony zabytków i muzealnictwa XIX i XX w. w Gdańsku i Europie Północnej.

Potłuczone miseczki porcelanowe z niebieskimi rysunkami rozłożone są na na stołach
Ceramika dawnych gdańszczan
fot. Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Dr Ewa Szymańska związana jest z muzealnictwem gdańskim od ponad 30 lat. Posiada imponujący dorobek w pracy muzealnej, na który składają się wszystkie praktycznie aktywności muzealne: począwszy od rewitalizacji i adaptacji wnętrz do potrzeb muzealnych i organizacji od podstaw nowego oddziału muzeum, przez wieloletnie doświadczenie na stanowisku kierownika oddziału, rozwój kolekcji muzealnej Domu Uphagena, organizację wystaw, wydawanie katalogów i publikacji muzealnych, muzealną edukację i popularyzację wiedzy, aż po zsumowanie wcześniejszych doświadczeń na stanowisku wicedyrektora ds. merytorycznych. Jest autorką ponad 100 publikacji (artykułów naukowych, edycji źródeł, książek, redaktorka naukowa publikacji) oraz kilkunastu artykułów naukowych związanych z tematyką wystroju i wyposażenia domów gdańskich. W 2021 roku naukowczyni otrzymała odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawane od 2005 roku przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

50-lecie Muzeum Gdańska. Okrągły jubileusz uroczyście świętowano w Dworze Artusa

Potłuczone talerze porcelanowe z niebieskimi rysunkami prezentowane na stołach
Porcelana pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
mat. pras. Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa programu “Ochrona zabytków archeologicznych”. Instytucja zarządzająca programem: Narodowy Instytut Dziedzictwa.

TV

Gdańska Wigilia 2024 na Długim Targu