Porażka referendum - potwierdzają ostateczne dane Państwowej Komisji Wyborczej

Razem z głosowaniem do Sejmu i Senatu, mogliśmy wziąć udział w ogólnopolskim referendum, w którym trzeba było odpowiedzieć na cztery pytania. Sondaż exit poll IPSOS dla TVN, Polsat i TVP wskazuje, że wzięło w nim udział tylko 40 proc. uprawnionych osób. To za mało, by jego wyniki były wiążące. Potwierdzają to ostateczne dane z Państwowej Komisji Wyborczej.
15.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dłoń, która trzyma kartkę i wkłada ją do przezroczystej urny
Polki i Polacy 15 października mogli także wziąć udział w ogólnopolskim referendum, w którym trzeba było odpowiedzieć na cztery pytania
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 

Opozycja z mocną większością w Sejmie. Rekordowa frekwencja 72,9 procent

We wtorek, 17 października, rano Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że w referendum udział wzięło 40,91 proc. uprawnionych. By wyniki referendum były wiążące, na zadane pytania musi odpowiedzieć przynajmniej połowa uprawnionych. Tym samym potwierdziły się prognozy badania exit poll ogłoszone po godz. 21.00 w niedzielę, 15 października, gdy mówiono o frekwencji 40 proc.

 

W ogólnopolskim referendum trzeba było odpowiedzieć "TAK" lub "NIE" na cztery pytania. Sondażowe wyniki poznaliśmy dzięki exit poll IPSOS. 

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

  • "NIE" - odpowiedziało 96,66 proc. osób, które wzięły udział w referendum
  • "TAK" - 3,34 proc.

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

  • "NIE" - 94,99 proc.
  • "TAK" - 5,01 proc.

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

  • "NIE" - 96,14 proc.
  • "TAK" - 3,86 proc.

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

  • "NIE" - 96,96 proc.
  • "TAK" - 3,04 proc.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?