Pora na Czarne Złoto ogrodników. Złotówka za tonę kompostu

Wiosna za oknem, wkrótce rozpoczną się pierwsze porządki w przydomowych ogródkach i na działkach. Startuje więc kolejna odsłona akcji "Czarne złoto ogrodników". Od poniedziałku, 25 marca, gdańszczanie mogą zamówić - za symboliczną złotówkę - tzw. kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów bio segregowanych przez mieszkańców. Zamówienia na kompost będzie można składać za pośrednictwem internetowego formularza.
24.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu góra ziemi czarnej i ludzka dłoń z garścią tej ziemi
Od poniedziałku można zamawiać "czarne złoto ogrodników"
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Zamówienia codziennie, od północy

Aby zdobyć "Czarne złoto ogrodników" mieszkańcy powinni złożyć zamówienie za pomocą formularza, który znajduje się TUTAJ. Każdy gdańszczanin może zamówić 1 tonę lub 0,5 tony kompostu w cenie 1 zł netto/tonę wraz z bezpłatnym transportem. Zapisy rozpoczną się w poniedziałek, 25 marca o północy, na wskazanej wyżej stronie internetowej. Rejestracja będzie możliwa do środy, 3 kwietnia. Każdego dnia o północy uruchamiany będzie formularz, za pomocą którego będzie mogło zapisać się maksymalnie 30 osób.

- "Czarne złoto ogrodników" produkowane jest w naszym zakładzie z bioodpadów segregowanych przez mieszkańców Gdańska. Naszą akcją pokazujemy, że segregacja ma praktyczny wymiar. Dzięki temu, że segregujemy odpady możemy potem korzystać z wyprodukowanego z nich kompostu. Jest to modelowy przykład gospodarki obiegu zamkniętego, którą konsekwentnie promujemy wśród mieszkańców - podkreśla Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Przywieziemy Ci Czarne złoto

Drugim etapem jest dostarczanie zamówionego kompostu pod wskazany adres. Rozwożenie kompostu rozpocznie się 22 kwietnia i potrwa do 24 maja. Za transport odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. Dlatego wypełniając formularz należy podać dane kontaktowe oraz adres dostawy. Rejestrując się należy pamiętać, że adres dostawy musi znajdować się w granicach administracyjnych Gdańska. Co ważne, akcja skierowana jest do mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości.

Powodujesz szkody, gdy wrzucasz chleb do wody

Zasady rejestracji

W formularzu internetowym należy podać dane kontaktowe (imię i nazwisko, numer telefonu, adres mailowy) oraz adres zamieszkania i dostawy. Przed złożeniem zamówienia należy zapoznać się z regulaminem promocji oraz regulaminem transportu, aby poznać wszystkie warunki. Formularz rejestracji dostępny będzie każdego dnia o północy od poniedziałku, 25 marca do środy, 3 kwietnia. Po zgłoszeniu, które odbędzie się w prawidłowy sposób, wysyłany zostanie mail z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

Złożenie zamówienia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu promocji i regulaminu transportu, dostępnych na stronie internetowej akcji.

Jak dostarczany będzie kompost?

Za transport zamówionego kompostu odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. Produkt będzie dostarczany w dwóch opcjach: 500 kg lub 1 tona kompostu, czyli polepszacza gleby zarejestrowanego pod nazwą SK-9. Kompost dostarczony zostanie w workach typu big-bag i wysypany w uzgodnionym miejscu. Worki do przewozu kompostu nie będą zostawiane w miejscu transportu. 

- Wiemy, jak ważna dla mieszkańców jest możliwość transportu, którą oferujemy podczas akcji "Czarne złoto ogrodników". Dla wielu z nas transport tony kompostu jest sporym wyzwaniem. Dlatego co roku angażujemy się w akcję, by kompost dowieźć pod zgłoszone adresy. Dzięki temu 300 gospodarstw domowych otrzyma bezpłatną dostawę polepszacza gleby. Transport do takiej liczby klientów jest dla nas wyzwaniem logistycznym. Dlatego w połowie kwietnia będziemy kontaktować się z poszczególnymi osobami, by uzgodnić dogodną datę transportu. Składając zamówienie należy pamiętać, że nasze samochody nie będą wjeżdżać w alejki działkowe i jeżeli mieszkańcy chcą zamówić kompost na swój ogródek działkowy tzw. ROD, powinien mieć na uwadze, że zostanie on dostarczony przed bramę główną - zaznacza Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne.

Zazieleniamy Gdańsk! Nowe 250 drzew pojawi się w mieście

Czarne złoto ogrodników, czyli SK-9

Zakład Utylizacyjny od dwóch lat ma pozytywną decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (G-1128/22) dotyczącą sprzedaży polepszacza gleby SK-9. Jest to polepszacz gleby, który może być wykorzystywany do uprawy roślin polowych czy sadowniczych. Szczegółowe warunki wykorzystania znajdują się decyzji. Środek SK-9 wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb. Środek może być stosowany w uprawie polowej roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, a także na trawniki i do rekultywacji gleb zdegradowanych. Może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy.

Uwaga! Produkt może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu. Przy wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska. Kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.

"Czarne złoto ogrodników" to oferta łączona dwóch spółek miejskich: Zakładu Utylizacyjnego i Gdańskich Usług Komunalnych.

Po zakończeniu rejestracji na "Czarne Złoto Ogrodników", poinformujemy o dostępności kompostu do sprzedaży.

Oprac. KG

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic