• Start
  • Wiadomości
  • Ponad 200 organizacji pozarządowych na Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku

Ponad 200 organizacji pozarządowych na Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku

Ponad 200 organizacji pozarządowych z całej Polski, w 13. halach tematycznych - tak będzie wyglądała Strefa Społeczna samorządowców i organizacji pozarządowych podczas czerwcowego Święta Wolności i Solidarności. Będzie to największa taka przestrzeń wymiany doświadczeń w historii organizacji pozarządowych. W programie moc atrakcji - na wszystkie wstęp wolny.
16.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja ws. obchodów Święta Wolności i Solidarności, dotycząca aktywności w strefie samorządowej i społecznej
Konferencja ws. obchodów Święta Wolności i Solidarności, dotycząca aktywności w strefie samorządowej i społecznej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

„Odpowiedzialność za nadanie rocznicy 4 czerwca 1989 roku odpowiedniej rangi spada na władze samorządowe. Gorąco zapraszam do udziału w gdańskich uroczystościach, i do współpracy, by nadać im wymiar ogólnopolski” - to słowa Pawła Adamowicza, z listu do samorządowców z 11 stycznia 2019. 

- M.in. dlatego miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, Miasto Sopot i Gdynia, ale także liczne inne samorządy z całej Polski angażują się w organizowanie Święta Wolności i Solidarności. Bo to nasze święto - obywateli, świadomych społecznie, samorządowo i patriotycznie - przypomina prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Zobacz: Waglewski, Lady Pank, Perfect, Kayah, Bednarek i inni zagrają podczas Święta Wolności i Solidarności - 4 czerwca

 

Ważną częścią obchodów Święta Wolności i Solidarności będą wydarzenia w Strefie Społecznej. Organizowana ona będzie przez cztery dni: od 1 do 4 czerwca, przed wejściem głównym Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk, Plac Solidarności 1), przy historycznej sali BHP. Jej gospodarzami będą organizacje społeczne i samorządy z całej Polski.

- W Strefie NGO znajdzie dla siebie miejsce ponad 200. organizacji pozarządowych z całej Polski. Będzie to największa strefa w historii organizacji pozarządowych. Znajdzie się tu 13 hal tematycznych, w których będziemy debatować na najróżniejsze tematy: od integracji, równości, przez pomoc humanitarną, edukację, skończywszy na demokracji - mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

W ramach strefy znajdą się stanowiska, w których wyłonione organizacje będą mogły w sposób aktywny zaprezentować swoje kompetencje, osiągnięcia i zainteresowania. Organizatorom zależało nie tylko na jak najszerzej reprezentacji różnych środowisk, ale zapewnienie wielu atrakcji i wydarzeń dla osób odwiedzających strefę.

- Będzie strefa animacji dla dzieci, zszyjemy flagę z kilkuset elementów białego i czerwonego materiału, będą z nami autorytety duchowe, z księdzem Adamem Bonieckim na czele - w czasach kryzysu autorytetów jest to bardzo ważne - dodaje Bendykowski. - Będą z nami twórcy tego wszystkiego co po roku '89 w Polsce się wydarzyło. To cztery dni wielkiej debaty o Polsce, warsztatów, prelekcji. Znajdzie się tam miejsce dla wszystkich.

 

Wydarzenia obchodów Święta Wolności i Solidarności oznakowane będą logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku „Solidarności”
Wydarzenia obchodów Święta Wolności i Solidarności oznakowane będą logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku „Solidarności”
 

 

Nie tylko Strefa Społeczna będzie miejscem, w którym spotkają sie przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. 10-11 czerwca, w Gdańsku, Sopocie i Gdyni rozmawiać będą praktycy partycypacji społecznej. Swój udział zapowiedzieli aktywiści i przedstawiciele ruchów miejskich.

- Spotykamy się w 30. rocznicę wielkich zmian w Polsce, które wydarzyły się po '89 roku - mówi Łukasz Domagała - prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. - Trzeba pamiętać, że wynikły one z wielkiego ruchu „Solidarności”. To z niego wyrosły zarówno samorządy, ale również organizacje społeczne, które w Polsce robią bardzo wiele różnych działań: prowadzą szkoły, hospicja, mamy ekologów i organizacje, które prowadzą teatry, również takie, które zajmują się przyszłością Polski. Każda sfera życia społecznego to aktywni obywatele działający w organizacjach społecznych, które bardzo wiele robią z serca.

Podczas wydarzenia zostanie m.in. podjęta deklaracja dotycząca wspólnego wypracowania przyszłości samorządu z organizacjami pozarządowymi.

- Nadchodzące święto to święto dokonań 30. lat, ale to również zadania na przyszłość - podkreśla Domagała. - W związku z myśleniem o tej przyszłości, spotykamy się w gronie organizacji społecznych i przedstawicieli samorządów, aby myśleć o kolejnych 30. latach. Aby Polska, która wzrosła - jeśli chodzi o drogi, budowy i inwestycje - rosła też społecznie. Bo rozwój Polski jest możliwy tylko wtedy, kiedy my: samorządowcy, przedsiębiorcy, członkowie organizacji pozarządowych, tu, lokalnie, będziemy działać razem. O tym m.in. będziemy rozmawiać podczas Forum Praktyków Partycypacji.

Także samorządowcy będą mieli swoją przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń. Podczas sesji „Samorządna Rzeczpospolita”, 4 czerwca, dokonają bilansu i wskażą kierunki aktywności na najbliższe lata. Udział potwierdziło ponad 350. samorządowców.

- Będziemy dyskutować o braku środków finansowych na oświatę, o działaniach prawnych dotyczących naszych mieszkańców, a podejmowanych wbrew samorządom, bez porozumienia z nami - jak „lex deweloper” czy „lex szyszko”, porozmawiamy o środowisku naturalnym i odebraniu nam funduszy na jego ochronę - zapowiada prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Zapraszamy 4 czerwca na Ołowiankę, gdzie wszyscy samorządowcy, myślę, że wypracują podwaliny pod rewolucyjne zmiany, które doprowadzą do tego, żebyśmy mogli być bliżej mieszkańców.

W wydarzeniach udział weźmie także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - 4 czerwca ma bardzo ważny wymiar samorządowy, bo kiedy zbudowały się ruchy komitetów obywatelskich, kiedy wszyscy zaangażowaliśmy się w te działania, aby przeprowadzić pierwsze wolne wybory - choć jeszcze nie w pełni demokratyczne, to pierwsze, w których poczuliśmy wolność - to zrodziły one także środowiska, które już od 5, 6 czerwca pracowały na rzecz społeczności lokalnej. Tak kształtowały się pierwsze kadry dla samorządu, który 27 maja 1990 roku doczekał się pierwszych wolnych wyborów.

 

TV

Każdy może pomóc