Trzygodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej
Najlepsze widoki podczas parady morskiej mieli widzowie na molo w Brzeźnie, gdzie można było też posłuchać profesjonalnego komentarza na temat poszczególnych jednostek.
Żaglowce, jachty motorowe i żaglowe przepłynęły wzdłuż plaż Zielonej Latarni w Nowym Porcie, Brzeźna, aż po Jelitkowo, gdzie zakończyły swoją trasę. Spektakularny pokaz był transmitowany na żywo przez gdansk.pl.
I choć parada żaglowców jest najważniejszym punktem programu każdej edycji Baltic Sail, to atrakcji podczas tegorocznego święta ludzi morza jest znacznie więcej.
Apel prezydent Gdańska przed nowym rokiem szkolnym: “Współpraca, obywatelskość, wrażliwość”
Podczas 28. Baltic Sail można przeżyć morską przygodę, biorąc udział w jednym ze 117 zaplanowanych rejsów na historycznych żaglowcach. Każdy z rejsów trwa około trzech godzin, a po wypłynięciu na otwarte wody Zatoki Gdańskiej żaglowce, w zależności od warunków pogodowych, rozwijają żagle.
Udział w rejsie oferuje w tym roku 14 żaglowców. Ceny zaczynają się od 10 złotych. Bilety na rejs można kupić na stronie internetowej Baltic Sail.
Ile jednostek uczestniczy w Baltic Sail?
Na 28. Baltic Sail dotarło ogółem do Gdańska aż 16 żaglowców i 150 mniejszych jednostek.
Wśród jednostek, które biorą udział w zlocie są prawdziwe legendy morskie, takie jak "Generał Zaruski" czy "Zawisza Czarny".
Wystawa starych zdjęć Żabianki na sklepie Grosz znowu cieszy mieszkańców
Tegoroczną nowością jest s/y Tolkien, szkuner z Holandii. Można też zarezerwować miejsce w rejsie na "Santa Barbara Anna" z Niemiec, należącej do Joe Kelly'ego, członka słynnej niegdyś grupy muzycznej The Kelly Family.
Mieszkańcy i turyście mogą też podziwiać inne piękne jednostki, takie jak s/y Bonaventura, s/y Antica, czy s/y Bryza H. Swoje kraje reprezentują także załogi z Litwy tj. s/y Odiseia i s/y Brabander oraz zawsze kolorowi i rozśpiewani żeglarze łotewskiej s/y Libava. Natomiast rejsy na mniejszych jednostkach, takich jak s/y Barlovento i s/y Szkwał, to doskonała okazja dla tych, którzy pragną bardziej kameralnych doświadczeń na wodzie.
Strefa edukacyjna dla najmłodszych
Podczas morskiego święta działa też Strefa Małego Baltica, w której dzieci i młodzież pod okiem fachowców mogą próbować pływania na łódce “Optymist”.
Program nauki żeglowania na “Optymiście” przy Moście Zielonym:
- Sobota, 24 sierpnia: 17.00 - 20.00
- Niedziela, 25 sierpnia 10.00 – 18.00
W części lądowej Strefy Małego Baltica na Targu Rybnym przygotowano atrakcje:
- Sobota, 24 sierpnia: 10.00 - 18.00
- Niedziela, 25 sierpnia: 10.00 - 18.00
Poznaj tajemnice budowy łódki "Optimist"Stwórz własną piracką czapkę i żeglarską torbęNaucz się wiązać żeglarskie węzłyDowiedz się, jak działa róża wiatrów i co to jest skala BeaufortaPomaluj swoją buźkę i zrób piracki tatuażBierz udział w żeglarskich eksperymentach i quizachNaucz się podstaw pierwszej pomocyStwórz balonowego stwora morskiego
Do akcji wchodzą rekonstruktorzy
W sobotnim programie Baltic Sail znalazły się m.in. pokazy rekonstruktorów.
W okolicy Mostu Wapiennego pokazano rozładunek statku, na którym, jak się dowiedziały władze portu, przebywa człowiek o niecnych zamiarach.
Na ulicy Wartkiej, przy Targu Rybnym przedstawiono natomiast pobór marynarzy na statek.
Z kolei na wyspie Ołowianka przed napisem GDAŃSK zaprezentowano tańce historyczne. Pokaz obejmował też naukę dla widzów. Każdy chętny miał okazję spróbować swoich sił w dawnych tańcach, które uwielbiali ludzie morza w XVIII wieku.
Pokaz tańców historycznych w obiektywie naszego fotoreportera
Żeglarskie pieśni czyli "Szanty Pod Żurawiem"
Jednym z ważnych wydarzeń Baltic Sail jest zawsze festiwal “Szanty Pod Żurawiem”. W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja tej imprezy muzycznej.
Scena główna stoi na wyspie Ołowianka, gdzie wystąpi 28 zespołów. Wśród wykonawców są m.in. najważniejsze polskie formacje szantowe, w tym North Cape, Trzy Majtki, Za Horyzontem, Klang, Wild River oraz The Nierobbers.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PARADY JEDNOSTEK W RAMACH 28. BALTIC SAIL:
Jednocześnie działają trzy sceny plenerowe: na ulicy Mariackiej, pod Dworem Artusa i na Wyspie Spichrzów.
Szczegółowy program "Szantów Pod Żurawiem" jest dostępny na stronie internetowej festiwalu.
Tradycyjnie wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.