• Start
  • Wiadomości
  • Pomysły na weekend: kino, Silent Book Club, koncerty, zamknięcie sezonu na 100czni

Pomysły na weekend: kino, Silent Book Club, koncerty, zamknięcie sezonu na 100czni

Ostatni weekend września przyniesie wiele atrakcji. Będzie okazja, by pożegnać lato i imprezy plenerowe, a także wejść w nastrój jesienny w otoczeniu książek czy przy dobrej muzyce. Młodzi miłośnicy kina i teatru również znajdą dla siebie ciekawą ofertę.
27.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwupiętrowy jasnożółty budynek z dużymi oknami na parterze, na budynku napis biblioteka oliwska
Biblioteka Oliwska w ten weekend zaprasza w swoje progi na wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli czytelnikom poczuć się jak VIP...
fot. Jan Flasiński / www.gdansk.pl

Nowy sezon Teatru Wybrzeże. Na początek: roztańczony musical z gdańskim akcentem

Piątek, 27 września

O godzinie 18:00 w piątek, w Bibliotece na Fali – filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ulicy Jagiellońskiej 8, odbędzie się koncert duetu Ambra Duo, czyli Szymona Ciszewskiego (wiolonczela) oraz Radosława Klajny (akordeon). Podczas wieczoru z klawiszami i smyczkiem przywołane zostaną niezapomniane utwory – te klasyczne, ale też znane z filmów i stacji radiowych. Wykonają je absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy już od 10 lat cieszą uszy trójmiejskiej publiczności podczas różnego rodzaju wydarzeń. Wstęp wolny. Koncert został dofinansowany z budżetu Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.

Gdańsk stolicą organową. Powraca Festiwal ORGANy PLUS+®, są jeszcze bilety

Natomiast w innej filii WiMBP w Gdańsku – Bibliotece Oliwskiej (ul. Opata Rybińskiego 9), o godzinie 19:15 rozpocznie się Wrześniowy Silent Book Club.

- Wspólne ciche czytanie jest aktywnością solidnie ugruntowaną na całym świecie i tworzy siatkę Silent Book Clubów. Z inicjatywy bibliotekarek Biblioteki Oliwskiej (posiadających czasami nieco bardziej introwertyczne usposobienie), drugi w Polsce Silent Book Club zaprasza do udziału w spotkaniach – zachęcają organizatorzy.

Program:

  • godz. 19:15 – rozpoczęcie części przygotowawczej (herbatki, owocki, kawki, ploteczki),
  • godz. 19:30-20:30 – wspólne ciche czytanie i relaks,
  • godz. 20:30 – czas dowolnej aktywności na terenie opustoszałej biblioteki. 

85 lat Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów - w piątek ważne uroczystości

We wrzeszczańskiej Windzie – oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury przy ulicy Racławickiej 17, o godzinie 19:00, odbędzie się projekcja spektaklu „Frankenstein” prosto z Teatru Królewskiego w Londynie, w reżyserii laureata Oscara Danny'ego Boyle'a - twórcy kultowych i cenionych filmów „Trainspotting” oraz „Slumdog. Milioner z ulicy”.

To romans grozy (uznawany za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku), opowiadający tragiczną historię Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum. W głównej roli w teatralnej adaptacji tego legendarnego dzieła zobaczymy ulubieńca publiczności Benedicta Cumberbatcha.

Projekcja będzie wyświetlana z polskimi napisami. Seans potrwa około 2 godziny i 20 minut (bez przerwy). Spektakl rekomendowany jest widzom od 15. roku życia.

Bilety: 30 zł (w cenie kawa i herbata oraz popcorn), do kupienia online na www.bilety24.pl

Lechia chce odzyskać twarz po wpadce w Pucharze Polski. W piątek mecz z Widzewem

Budynek z namalowanym muralem przedstawiającym Jana Pawła II i Lecha Wałęsę, obok niego inne bloki
Gdańsk Zaspa. ul. Dywizjonu 303. Budynek z namalowanym muralem przedstawiającym Jana Pawła II i Lecha Wałęsę
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W piątek ponadto, w Instytucie Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11), odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Zaczęło się tutaj”, poświęconego gdańskiej scenie malarskiej związanej ze sztuką murali i graffiti.

Jego autorzy, Aleksandra Wójcik i Piotr Szwabe, zaprosili do współtworzenia opowieści animatorów kultury, urbanistów i architektów, którzy opowiadają o bardzo ciekawym zjawisku jakie narodziło się we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku w Gdańsku i zainspirowało resztę Polski.

Gdańskie Zagłębie Muralu. Piotr Szwabe o pracy artystycznej i niezgodzie na zło. WYWIAD

- Jest to film, w którym kolekcje malarskie z wczesnych lat 90. i początku XX wieku ożywają w ekranowej inscenizacji na tle wywiadów z osobami związanymi z sceną murales tamtych lat. Kolekcja filmowa rozpoczyna swoją podróż po starym węźle Kliniczna, poprzez kolekcję malarstwa monumentalnego w zintegrowanej galerii wielkoformatowej na gdańskiej Zaspie, składającej się na największą galerię świata. Przypomina o zapoczątkowanym w Gdańsku zjawisku, jakim był mural artystyczny, przybliża dorobek artystyczny autorów murali z tamtych lat, i sztukę graffiti aktualnie – mówi współautorka filmu Aleksandra Wojcik. 

Film powstał na bazie pozyskanych zdjęć archiwalnych oraz autorskich nagrań twórców filmu.  

Początek seansu o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

7. urodziny Oliwskiego Ratusza Kultury. Przyjdź świętować - w sobotę!

Sobota, 28 września

Wraz z końcem września czas oficjalnie pożegnać lato – można to zrobić w ten weekend na 100czni (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5, Stocznia Gdańska), która zamyka sezon. Ostatnia sobota na świeżym powietrzy klasycznie przyniesie koncerty i dj sety. Czekają trzy sceny i kilkoro artystów.

- Na dużej scenie Outside, pod stoczniowymi żurawiami, zagra Vito Bambino z zespołem, a po nim Spisek Jednego i Zamojski ze swoimi eklektycznymi setami. Scenę Inside przejmuje DJ Moment z brzmieniami amapiano, afrobeats i dancehall - w zadaszonej i ogrzewanej hali tropikalny sound sprawdzi się najlepiej. Na Patio zagra Pan Jaras, z selekcją breakbeatów i szkołą turntablizmu na światowym poziomie – zapraszają organizatorzy.

100cznia otwarta jest od 12.00, więc przed wieczornymi występami można przyjść, pożegnać się z plenerową przestrzenią do czasu nadejścia kolejnego wakacyjnego sezonu, i skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej.

Rozpiska wykonawców:

  • Outside:
    • godz. 21.00 - 22.00 - Vito Bambino
    • godz. 22.00 - 2.00 - Spisek Jednego & Zamojski
  • Inside:
    • godz. 22.00 - 2.00 - DJ Moment
  • Patio:
    • godz. 21.00 - 2.00 - Pan Jaras.

Wstęp wolny.

Festiwal TRAMPki 2024. Daj się namówić na podróż życia. w Gdańsku w sobotę i w niedzielę

sala kinowa w stylu retro, z czerwonymi, welurowymi fotelami, na jednym z nich siedzi dziewczynka, wtula twarz pomiędzy siedzenia przed sobą
Najciekawsze animacje, filmy aktorskie oraz dokumenty z całego świata - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty odbędzie się w Żaku w ten i w następny weekend
fot. Michał Mroczkowski

Sobota-niedziela, 28-29 września

Do Kina Żak (al. Grunwaldzka 195/197) powraca Festiwal Młode Horyzonty. 11. edycja odbędzie się w dwa weekendy: sobotę i niedzielę, 28-29 września, oraz sobotę i niedzielę, 5-6 października. Na spragnionych kinowych przygód czeka poranek z Basią, kolejne śledztwo Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, następny semestr w Szkole magicznych zwierząt, i całkiem nowi bohaterowie. W programie znalazła się chociażby długo wyczekiwana, polska animacja oparta na komiksach Tadeusza Borowskiego „Smok Diplodok”, z gościnnym występem Roberta Makłowicza.

Program 11. Festiwalu Młode Horyzonty w Kinie Żak na ten weekend:

  • Sobota, 28 września
    • godz. 10.00 - Felek i Tola ratują las / r. Mascha Halberstad | Niderlandy, Luksemburg, Belgia / 2024 / 72 min. / dubbing / animacja / kategoria wiekowa: 5+
    • godz. 11.30 - Smok Diplodok / r. Wojtek Wawszczyk / Polska, Czechy, Słowacja / 2024 / 93 min. / dubbing / animacja / kategoria wiekowa: 6+
    • godz. 13.45 - Ben nie ma lekko / r. Kristi­na Dufková / Czechy, Słowacja, Francja / 2024 / 80 min. / lektor / animacja / kategoria wiekowa: 10+
  • Niedziela, 29 września
    • godz. 11.00 - Basia. Radzę sobie! zestaw filmów / Polska / 2024 / dubbing / animacja / czas trwania zestawu: 52 min. / kategoria wiekowa: 4+
    • godz. 13.00 - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Licz do czterech / r. Tina Mackic / Szwecja / 2024 / 90 min. / lektor / aktorski / kategoria wiekowa: 7+
    • Bilety: 16 zł, do kupienia online na tickets.klubzak.com.pl, i w kasie (kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem).

Święto ulicy św. Ducha. W sobotę będzie tu rodzinnie i radośnie przez cały dzień

Położony w niewielkiej odległości Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w sobotę i niedzielę zaprasza na spektakl na Dużej Scenie: „Charlie zmienia się w kurczaka” w reżyserii Roberta Drobniucha, na podstawie przetłumaczonej na 26 języków powieści Sama Copelanda.

To przeznaczone dla widzów od 6. roku życia przedstawienie, które pochyla się nad emocjami najmłodszych, szczególnie chłopców. Tytułowy bohater ma 9 lat, a kiedy się stresuje, niepokoi lub boi, zmienia się nieoczekiwanie w różne zwierzęta. Nigdy nie jest w stanie przewidzieć, w co się zmieni – czy to będzie gołąb, pchła czy nosorożec, co powoduje wyjątkowo zabawne sytuacje. Całe szczęście ma w szkole dobrych przyjaciół, którzy pomagają mu zrozumieć tę osobliwą przypadłość i szukać sposobu na jej opanowanie. Ale ma też swojego antagonistę – Dylana, który zrobi wszystko, żeby Charliego ośmieszyć przed całą szkołą.

- Chcemy się przyjrzeć, jak to jest być chłopakiem w obecnych czasach. Zmienia się podejście do tradycyjnych ról, zarówno wobec dziewczynek, jak i chłopców rzeczywistość stawia nowe wymagania, które często są niejasne i sprzeczne. Z mediów docierają do nas komunikaty o słabym stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Co możemy zrobić w tej sprawie? Czego potrzebują teraz chłopcy, żeby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, radzić sobie w życiu i relacjach? – mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

Występują: Kamil Marek Kowalski (Charlie), Jakub Ehrlich (Autor), Magdalena Żulińska (Flora), Piotr Kłudka (Piącha), Dariusz Czarniecki/Krzysztof Kozak (Wogan), Krystian Wieczyński (Dylan), Edyta Janusz-Ehrlich (Pani Wynd, Pani Fyre), Wioleta Karpowicz (Inspicjent, Gołąb, Przewodniczący Miau).

Spektakl w ten weekend zostanie zagrany w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 38 zł, do nabycia online na sklep.teatrminiatura.pl, lub w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc, kasa czynna od wtorku do piątku: 9:00-15:00, sobota-niedziela: na godzinę przed spektaklem).

16. Kongres Kobiet w sobotę i niedzielę. W programie m.in. sobotnia debata prezydentek i inne atrakcje

kobieta z gitarą elektryczną stoi przy mikrofonie na scenie, śpiewa i gra
Anastazja z Mariupola w Gdańsku wykona piosenki Wiktora Coja
mat. artystki

Niedziela, 29 września

W Nowej Synagodze (ul. Partyzantów 7) w niedzielny wczesny wieczór wystąpi Anastazja z Mariupola, z koncertem zatytułowanym „Coj po polsku”. To projekt stawiający na transkulturowość, z przełamaniem niebezpiecznych ograniczeń stereotypowego myślenia i poszanowaniem zdrowych granic osobistych.

O artystce: Anastazja z Mariupola - dzikuska ze Wschodu i stypendystka Miasta Toruń w dziedzinie kultury 2024. Piosenkarka, literatka i jedna z 50 śmiałych kobiet 2022 według Wysokich Obcasów. Tłumaczka i kreatorka projektu Coj po polsku, promującego twórczość legendy niepokornego rocka. W 2023 z zespołem NAStalgia wydała studyjny album „Coj po polsku”. W poprzednim roku program koncertowy z tymi utworami wygrał konkurs muzyczny Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Początek o godzinie 18:00. Bilety: 50 zł, do kupienia na miejscu przed koncertem (płatność gotówką).

Gdańsk sportową stolicą Polski. Skorzystaj z atrakcji podczas tygodnia aktywności od 23 do 29 września

TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej