Trasa kolei wąskotorowej
Pociągi tej nietypowej kolejki kursują codziennie na trasie Sztutowo - Stegna - Jantar - Mikoszewo - Prawy Brzeg Wisły. Przejazd zajmuje dokładnie godzinę i pięć minut.
Dokładny rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ.
Jak dojechać do żuławskiej wąskotorówki?
Z Gdańska można dojechać do niej na kilka sposobów. Autobusem lub samochodem można dostać się do Mikoszewa, Sztutowa lub którejś ze stacji pośrednich. W weekendy działa również połączenie kolejowe z Nowego Dworu Gdańskiego. Można dostać się również rowerem jadąc trasą R10 z Gdańska do Świbna, a następnie - promem przez Wisłę ze Świbna do Mikoszewa.
- Niezapomniane wrażenie to podróż “letniakiem”, czyli wagonem bez ścian bocznych. Przy dobrej pogodzie pozwala poczuć uroki kolejki wąskotorowej wszystkimi zmysłami - zachęca Piotr Widłaszewski z portalu Pomorskie.eu.
Przystanek Smaków czyli kulinarna podróż dookoła świata na Jarmarku św. Dominika
Atrakcje na trasie wąskotorówki
- Jedną z nich jest, wciąż czynny, zabytek hydrotechniczny. Między miejscowościami Świerznica i Rybina zbudowano w latach 1905-1906, w ciągu linii Stegna - Nowy Dwór Gdański kolejowy most obrotowy na rzece Szkarpawie. Konstrukcja składa się z przęsła obrotowego o długości 37,5 m, wspartego na środkowym filarze głównym oraz krótszego przęsła stałego, opartego na filarze dodatkowym i jednym z przyczółków. Długość mostu wynosi łącznie 43,5 m.
- Pociąg zatrzymuje się też przy bramie prowadzącej do Muzeum Stutthof urządzonym w byłym obozie koncentracyjnym.
- Ci, którzy zdecydują się na trasę z Nowego Dworu Gdańskiego na północ, będą mogli zwiedzić Cyganka. Oprócz kościoła greko-katolickiego z zabytkowym wyposażeniem oraz lapidarium, w tej miejscowości można zwiedzać zrekonstruowany dom podcieniowy Marka Opitza.
Atrakcji jest, oczywiście więcej. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
Weekend: święto Kosynierów, zwiedzanie teatru, „Strefa interesów”, „Wszystko wszędzie naraz”...
Jest pociąg, są spaliny
Linię z Mikoszewa do Sztutowa obsługuje kilka składów dziennie. Dobrym pomysłem może być zabranie roweru (dopłata: 14 zł). Warto też pamiętać, że pociąg ten ciągnięty jest przez motorowy wagon spalinowy (nie pierwszej młodości) produkcji rumuńskiej, co łączy się z charakterystycznymi wrażeniami węchowymi. Można wybrać wagon odkryty lub zamknięty, jest też wagon z bufetem.
- Przyjemny warkot motoru, wibracje o dającej poczucie mocy częstotliwości, miarowy stukot kół i powiew nadmorskiego powietrza. Udziela się atmosfera wakacji, nawet jeśli tylko jednodniowych. Lasy, urocze wiaty przystankowe o konstrukcji szkieletowej, ozdobione pazdurami na końcach kalenic. Większość z mijanych stacji jest oddalona od plaży nie więcej niż pół godziny spokojnego marszu - zwraca uwagę Piotr Widłaszewski.
Projekt rewitalizacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.