• Start
  • Wiadomości
  • Pomorzanie w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Pomorzanie w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

W poniedziałek, 10 kwietnia, od rana odbywały się uroczystości w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Kwiaty na grobach składali samorządowcy i politycy. O godzinie 8.41 na terenie Gdańska zawyły syreny.
09.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ze współpracownikami składa wiązanki kwiatów

1

1

1

Kwiaty na grobach ofiar katastrofy

W poniedziałek, 10 kwietnia złożeniem kwiatów na cmentarzu Srebrzysko i w Bazylice Mariackiej władze Gdańska uczciły pamięć ofiar katastrofy.

O godzinie 8.15 na cmentarzu Srebrzysko (ul. Srebrniki 2) kwiaty złożono na grobach Arkadiusza Rybickiego, Anny Walentynowicz i Leszka Solskiego. W uroczystości uczestniczyli: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek i przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta Piotr Borawski.

Zgodnie z prośbą Wojewody Pomorskiego w dniu 10 kwietnia br. o godz. 8.41 na terenie Gdańska włączono syreny alarmowe w celu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Syreny emitowały dźwięk ciągły przez jedną minutę.

O godz. 9.00 zebrani uczcili pamięć Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej.

Wieczorne obchody

W poniedziałek 10 kwietnia wieczorem (o godz. 20.) w Gdańsku na Placu Solidarności odbyła się apolityczna i areligijna - otwarta dla wszystkich - uroczystość dla osób które chciały wspólnie wspomnieć ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Zapalano lampiony i składano białe róże pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. 

- Chcemy, by pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej była honorowana godnie i z szacunkiem, bez uwikłania w bieżącą politykę państwową - tłumaczył Komitet Obrony Demokracji region Pomorze.

Uroczystość poprowadził pisarz i historyk związany z Gdańskiem, Mieczysław Abramowicz.  

  


 

Przypominamy sylwetki osób z Trójmiasta i Pomorza, które zginęły w katastrofie lotniczej w Smoleńsku: 
 

Maciej Płażyński- absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, związany z Ruchem Młodej Polski. Współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów i szef NZS Uniwersytetu Gdańskiego. Jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej. Wojewoda gdański z latach 1990-96. Marszałek Sejmu w latach 1997-2001. Poseł na sejmu III, IV i VI kadencji. 

Zdjęcia z pogrzebu Macieja Płażyńskiego


Arkadiusz Rybicki
 - poseł PO V i VI kadencji. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wałęsy. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1991-2001. Pracował też w Agencji Filmowej ProFilm oraz w departamencie kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Zdjęcia z pogrzebu Arkadiusza "Arama" Rybickiego


Izabela Jaruga-Nowacka
 - urodzona w 1950 roku w Gdańsku. W latach 2001-04 była pełnomocniczką rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Doprowadziła wtedy m.in. do przyjęcia Programu Działań na rzecz Kobiet, uchwalenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zmian w kodeksie pracy, m.in. chroniących przed dyskryminacją i mobbingiem. Kontynuowała tę pracę w rządzie Marka Belki, w którym była wicepremierem, ministrem bez teki.  


Wiceadmirał Andrzej Karweta
 - dowódca Marynarki Wojennej w Gdyni. W polskiej flocie przeszedł wszystkie szczeble dowódczej kariery. Na początku XXI wieku rozpoczął międzynarodową karierę w siłach NATO - był zastępcą szefa Oddziału Broni Podwodnej w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO na Oceanie Atlantyckim.


Anna Walentynowicz
 – opozycjonistka w czasach PRL. Od roku 1950 związana ze Stocznią Gdańską, gdzie rozpoczęła pracę jako spawacz i operator urządzeń dźwigowych. Jej zwolnienie z pracy przyczyniło się do rozpoczęcia strajku w stoczni 14 sierpnia 1980 r., który doprowadził do powstania NSZZ Solidarność. Później w konflikcie z Lechem Wałęsą. 

Zdjęcia z pogrzebu Anny Walentynowicz


Leszek Solski
 - działacz Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. W Katyniu zginęli jego ojciec i stryj. Solski był inicjatorem przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie ofiar Katynia. W 1990 roku zorganizował w Gdańsku wystawę "Fotograficzne archiwum pamiątek po zamordowanych z Gdańskiej Rodziny Katyńskiej".

Zdjęcia z pogrzebu Leszka Solskiego


Przemysław Gosiewski
 - urodził się w 1964 roku w Słupsku. Prawnik, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. W maju 2007 został wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W styczniu 2010 roku został wiceprezesem PiS.


Pożegnanie ofiar katastrofy smoleńskiej - zdjęcia



TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna