• Start
  • Wiadomości
  • Pomorzanie nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych

Pomorzanie nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego

Ponad 3 tysiące Pomorzan skorzystało z profilaktycznej kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. To tylko niespełna 1 procent uprawnionych do badań! Nowotwór złośliwy jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem w Polsce u obu płci. Polska należy do krajów w UE o najwyższej liczbie zachorowań z powodu raka jelita grubego i ta liczba wciąż rośnie.
23.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Na zdjęciu widoczny jest model anatomiczny ludzkiego jelita grubego, trzymany przez osobę w białym fartuchu, prawdopodobnie lekarza. Model szczegółowo przedstawia przekrój jelita, uwzględniając różne struktury wewnętrzne, co może być używane do celów edukacyjnych lub medycznych, takich jak wyjaśnianie procedur diagnostycznych, np. kolonoskopii.
Program bezpłatnej kolonoskopii skierowany jest do osób w wieku od 50 do 65 lat lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego i które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
fot. Mat. prasowe pacjent/gov.pl

Są jeszcze miejsca w Centrum Opieki Wytchnieniowej - opiekunie rodzinny, to dla Ciebie

Celem programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego jest zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka jelita grubego i zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności pacjentów, przez wykrycie choroby i podjęcie leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2025 roku na raka jelita grubego zachoruje ponad 24 tysiące osób! 

- Na Pomorzu z przesiewowej kolonoskopii można skorzystać w 20 podmiotach medycznych - mówi Monika Kierat, rzeczniczka pomorskiego NFZ. - Spośród ponad 350 tysięcy mieszkańców Pomorza spełniających kryteria kwalifikujące do skorzystania z profilaktycznej bezpłatnej kolonoskopii badania takie wykonało w tym roku jedynie 3151 osób. Podobną sytuację zanotowano w naszym regionie w roku ubiegłym, kiedy to z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało zaledwie 0,85 procent uprawnionych.


Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?

Kolonoskopia to najdokładniejsze badanie w kierunku wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi raka jelita grubego. Żeby skorzystać bez skierowania z programu wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym należy spełniać kryterium wiekowe, a jest nim przedział 50-65 lat. Osoby młodsze, w wieku od 40 do 49 lat, mogą również skorzystać z profilaktycznej kolonoskopii, jeśli u krewnego pierwszego stopnia zdiagnozowano nowotwór jelita grubego.

Pierwszy Gdański Dzień Zdrowia Mężczyzn odniósł sukces. Jechali nawet 30 km

​​Warunkami uprawniającymi do wykonania badań są również: brak objawów sugerujących nowotwór jelita grubego oraz nieskorzystanie z kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. Rak jelita grubego rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. W czasie wykonywania kolonoskopii można rozpoznać nawet małe polipy i usunąć je, by nie doprowadzić do rozwoju raka. Szacuje się, że polipy i gruczolaki w jelicie grubym ma 30 do 40 procent ludzi po 50. roku życia. Nie wszystkie one zamieniają się w raka. Niemniej jednak dobrze jest je wykryć i usunąć.

Gdzie na Pomorzu można skorzystać z profilaktycznej kolonoskopii?

Na Pomorzu z profilaktycznej kolonoskopii można skorzystać w 20 miejscach. Ich lista opublikowana jest na stronie internetowej Pomorskiego NFZ (w rubryce nazwa programu należy wpisać „kolonoskopia”).

Fundacja Hospicyjna. Kup zawieszkę w kształcie słonika, wesprzyj osierocone dzieci

Kolonoskopię można wykonać bezpłatnie również w znieczuleniu. Do badania należy się odpowiednio przygotować, dobrze jest więc zasięgnąć wcześniej informacji w poradni. Podmiot medyczny realizujący program badań przesiewowych raka jelita grubego jest ponadto zobowiązany do wykonania pacjentowi niezbędnych badań diagnostycznych w ramach kwalifikacji pacjenta do znieczulenia.

Program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji o programie wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym znaleźć można na stronie NFZ.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna