- Mamy na Pomorzu i w Polsce jeszcze wiele do zrobienia w kwestii pozyskiwania talentów zagranicznych. Wciąż więcej talentów od nas odchodzi niż przychodzi. Tymczasem w świetle globalnej konkurencji kapitał ludzki jest kluczowy. Bez tego nie będziemy innowacyjni - podkreślał Paweł Orłowski, członek zarządu województwa pomorskiego, w czwartek, 27 września, w Ergo Arenie.
Wicemarszałek był jednym z uczestników spotkania poprzedzającego coroczne wydarzenie dla zagranicznych studentów, organizowane przy współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego oraz pomorskich uczelni: Study in Pomorskie Integration Party.
- Innowacyjność pobudza wielokulturowość, zderzanie różnych postaw, różnych doświadczeń. Sięganie po talenty z innych krajów - bliższej i dalszej zagranicy, buduje tę różnorodność - dodał Orłowski. - Jako Pomorze jesteśmy otwartym regionem, i myślę, że w codziennej współpracy to widać. Ale jeśli spojrzymy w twarde dane, w rankingi konkurencyjności, nie możemy być zadowoleni. To jest ten moment, kiedy powinniśmy mocniej skoncentrować się na budowaniu otwartej postawy.
Podobnego zdania jest Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora departamentu ds. promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który zaznaczył, że dzięki studentom i pracownikom, którzy do Trójmiasta przyjechali zza granicy, w regionie pomorskim rozwija się przedsiębiorczość.
- Bez otwarcia na zewnątrz nasza gospodarka nie będzie się rozwijała. Mało tego - będzie się cofać. Do 2050 roku z powodu niżu demograficznego z pomorskiego rynku pracy zniknie 300 tysięcy osób. W całej Polsce będzie to około 2 milionów. Skąd tych brakujących ludzi wziąć? Przez ostatnie dwa, trzy lata ratowała nas Ukraina - ocenia Szakiel.
Dlatego cieszyć powinien fakt, że obecnie na wielu uczelniach na Pomorzu - m.in. na Uniwersytecie Gdańskim czy Medycznym - chętnie kształcą się studenci zagraniczni, którzy mogą być szansą na zasilenie pomorskiego rynku pracy. Do Trójmiasta przyjechali z Hiszpanii, Norwegii, Rosji, Litwy, Białorusi, Chin, Kanady, Indii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu i wielu innych krajów. Co roku liczba studentów z zagranicy wzrasta.
Co ich do nas przyciąga? Zdaniem specjalistów nie tylko możliwość rozwoju, a także zarobki, nadal wyższe niż w niektórych krajach, ale również wysoka jakość życia i usług publicznych, oraz inne czynniki.
- Po liczbie studentów zagranicznych, którzy tutaj przybywają widzimy, że Gdańsk jest miastem wybieranym świadomie przez osoby pragnące się kształcić. I, co dla nas najważniejsze, często pragną już tutaj pozostać - podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.
Spotkanie w Ergo Arenie, na które zaproszono przedstawicieli korpusu dyplomatycznego: m.in. ambasadora Indii oraz konsulów różnych państw, oraz rektorów pomorskich szkół, było podsumowaniem inicjatyw realizowanych w ramach programu „Study in Pomorskie”. Poprzedziło również organizowaną tego dnia imprezę integracyjną dedykowaną studentom zagranicznym studiującym na tutejszych uczelniach, w której udział wzięło aż tysiąc osób.
- To ogromna radość witać was w Gdańsku, mieście wolności, solidarności i równości. Cieszę się bardzo, że wybraliście właśnie Trójmiasto do tego, by studiować, rozwijać się i nawiązywać nowe przyjaźnie - powitał studentów prezydent Kowalczuk. - Mamy nadzieję, że zostaniecie na Pomorzu, że będziecie wspólnie z nami budować rozwój tego regionu i kraju. To, co dla nas najważniejsze, to szacunek dla każdej i każdego z was, niezależnie z jakiego kraju pochodzicie i jaką wyznajecie religię. Mam nadzieję, że każdy z was znajdzie tutaj to, czego szukacie, na swoje przyszłe życie.