• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie Sztormy 2017 w kulturze, sporcie i biznesie. Zobacz, kto dostał nagrodę GWT

Pomorskie Sztormy 2017 w kulturze, sporcie i biznesie. Zobacz, kto dostał nagrodę Gazety Wyborczej Trójmiasto

Czytelnicy Gazety Wyborczej Trójmiasto uznali kładkę na Ołowiankę za najlepszą inwestycję ubiegłego roku. Nagrodzono też rewitalizację Dolnego Miasta. W sporcie Odkryciem Roku okazał się Cyprian Mrzygłód, oszczepnik gdańskiego AZS AWFiS. W kulturze statuetkę wręczono Magdalenie Kalisz, właścicielce i kuratorce galerii Sztuka Wyboru. To główne gdańskie akcenty nagrody Pomorski Sztorm GWT i marszałka województwa.
06.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureaci tegorocznych Pomorskich Sztormów na scenie


Trzynaście lat temu, kiedy powstała nagroda “Sztorm”, była wyróżnieniem, które Gazeta Wyborcza przyznawała tylko w dziedzinie kultury. Od czterech lat jednak, GW Trójmiasto w organizacji partneruje Samorząd Województwa Pomorskiego i statuetki wręczane są nie tylko artystom, ale również sportowcom, przedstawicielom biznesu oraz inwestycjom powstałym dzięki unijnym dotacjom.

W każdej z wymienionych kategorii jest szansa na wygraną w trzech podgrupach: o jednej decydują czytelnicy wysyłając swoje typy na adres mailowy gazety, dwie pozostałe wskazują Kapituły składające się z dziennikarzy, samorządowców i ekspertów w danej dziedzinie.

Nagrody dotyczą firm, wydarzeń i osób z całego Pomorza, my skupimy się na razie na gdańskich trofeach.


Kładka na Ołowiankę okazała się inwestycją potrzebną i lubianą przez gdańszczan i turystów

Inwestycje i innowacje

I tak w dziedzinie BIZNESU, kategorii najbardziej rozbudowanej w Pomorskich Sztormach, mieszkańcy Pomorza uznali za najważniejszą inwestycję - kładkę na Ołowiankę, która skróciła i uprościła drogę na Wyspę Spichrzów, ułatwiła dojście do Filharmonii Bałtyckiej i może być poważnym katalizatorem zmian w tej okolicy. Już teraz dzięki niej gdańszczanie i turyści coraz chętniej odwiedzają drugi brzeg Motławy, poszerzając sobie w ten sposób teren spacerowy po Głównym Mieście.


Tłumy na otwarciu kładki. Zobacz pierwsze reakcje

Kładka na Ołowiankę otwarta dla pieszych! Historyczny spacer za nami

Byliśmy w sterowni - zobacz jak działa kładka na Ołowiankę

Pierwszy miesiąc kładki na Ołowiankę: jest dobrze, będzie jeszcze lepiej


Kładka wygrała m. in. z Hotelem Central z browarem powstałym przy Dworcu Głównym PKP i Oliwą 505 - inwestycją znajdującą się w budynku dawnego, niemieckiego Dworu (przy al. Grunwaldzkiej), w którym teraz mieści się hotel Hampton by Hilton z ponad setką pokojów i restauracją.

Odbierając nagrodę dla DRMG prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przyznał, że jedną z osób, które zainspirowały go do tej budowy był prof. Roman Perucki, dyrektor Filharmonii Gdańskiej.

Decyzją kapituły Firmą Roku została firma Learnetic z Gdańska, która jest wydawcą oprogramowania edukacyjnego i dostawcą technologii e-learning. Za największą nadzieję pomorskiego biznesu uznano zaś firmę Portman Lights z Gdyni, która projektuje i produkuje nietuzinkowe oświetlenie sceniczne.

Sylwia Gruchała z córeczką wręczały jedną z nagród kulturalnych


Za unijne pieniądze

Wśród najlepszych inwestycji realizowanych z wykorzystaniem pieniędzy unijnych znalazły się w kategorii Kapitał Ludzki: Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia - projekt "Kompetencje na wymiar - integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością". Efektem projektu jest przygotowanie 50 nieaktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnością do podjęcia zatrudnienia.

Zaś w kategorii Infrastruktura nagrodę odebrała z rąk marszałka Gmina Miasta Gdańska za projekt "Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku". Działania te spowodowały, że Dolne Miasto przeżywa renesans. Projekt kosztował 34 mln zł i zawierał remonty prawie 2 km dróg wraz z podziemną infrastrukturą, przebudowano 31 budynków mieszkalnych, zrewitalizowano i zaadaptowano dla celów publicznych gmach CSW "Łaźnia" i budynek przy ul. Dobrej 8A i B. Odnowiono też ul. Łąkową, która stała się teraz reprezentacyjnym miejscem w tej dzielnicy, coraz modniejszej.

- To dzielnica z dużym potencjałem. Zapraszam na Dolne Miasto - zachęcał Paweł Adamowicz.

Napastnik Arki Gdynia Rafał Siemaszko został uznany Sportowcem Roku

Sportowe zaskoczenia

W tej kategorii czytelnicy głosują na Sportowca Roku, a Kapituła decyduje o Odkryciu Roku i wybiera Drużynę Roku. Odkryciem okazał się Cyprian Mrzygłód, lekkoatleta, zawodnik AZS AWFiS Gdańsk i jeden z najbardziej utalentowanych polskich oszczepników, który wywalczył w 2017 tytuł mistrza Europy juniorów. Podopieczny Leszka Walczaka pobił rekord Polski w tej kategorii wiekowej, rzucając 80,52 m. a w porównaniu z 2016 r. poprawił się o ponad pięć metrów.

Pozostałe nagrody trafiły do gdynian. Tytuł Sportowca Roku wręczył Rafałowi Siemaszce, Larry OK Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku - to pomysł organizatora, by nominacje dla sportowców wręczali ludzie kultury i na odwrót. Siemaszko jest piłkarzem, zawodnikiem zespołu Arka Gdynia i jej najlepszym strzelcem (16 goli). Arka została też Drużyną Roku, bo rok temu wywalczyła niespodziewanie Puchar Polski i Superpuchar. To była prawdziwa niespodzianka. Na drodze do kolejnych tytułów zespół pokonał na Stadionie Narodowym - Lecha Poznań, a kilka miesięcy - mistrza Polski Legię Warszawa.

- To kolejna statuetka w moich rękach i powinienem przygotować sobie przemówienie, ale i tym razem “jadę” improwizując. Co tu powiedzieć, kilka razy sztormem powiało w ubiegłym roku, aż tu w Gdańsku niektórym czapki pospadały z głów - śmiał się Siemaszko odbierając nagrodę i życzył wszystkim spełnienia marzeń.

Odkryciem Roku dla Kapituły okazała się Magdalena Kalisz, właścicielka i kuratorka galerii Sztuka Wyboru


Co w kulturze piszczy?

Czytelnicy GW Trójmiasto przyznali swoją nagrodę nowej wersji ul. Elektryków. To ona wygrała w kategorii Kulturalne Wydarzenie Roku. Można posłuchać tam było latem w weekendy muzyki na żywo, zjeść niedzielne śniadanie z przyjaciółmi i rodziną. Pomysł chwycił i podczas wakacji miejsce to tętniło życiem.

Zaszczytny tytuł Człowieka Roku w kulturze trafił do rąk Marcina Borchardta. To reżyser, scenarzysta, filmoznawca, autor książek i filmów dokumentalnych. Kapituła doceniła jego najnowsze dzieło, dokument o rodzinie Beksińskich "Beksińscy. Album wideofoniczny", który składa się z oryginalnych archiwaliów wideo nagrywanych przez Zdzisława Beksińskiego.

Odkryciem Roku dla Kapituły okazała się Magdalena Kalisz, właścicielka i kuratorka galerii Sztuka Wyboru, która łączy funkcje księgarni, kawiarni i przestrzeni do pracy. Na piętrze mieszcząc sklep z designem i galerię sztuki. Kapituła przyznała jej nagrodę za pomysł na subiektywne przewodniki "Ogarnij Miasto", które współtworzyła. Z jej inicjatywy w Gdańsku odbędą się "Gdańskie Targi Książki".

Inaczej niż w Sopocie. Rośnie moda na nocne imprezowanie w Gdańsk


Medal Karty Trójmiasta trafił do Fundacji ARMAAG (Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej) zajmującej się monitorowaniem powietrza atmosferycznego i jej dyrektorki Krystyny Szymańskiej.

Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny GWT wręcza Medal Karty Trójmiasta Fundacji ARMAAG, zajmującej się monitorowaniem powietrza atmosferycznego, na ręce jej dyrektorki Krystyny Szymańskiej


Galę wręczenia nagród w plebiscycie w poniedziałkowy wieczór, 5 marca 2018 roku poprowadziła dziennikarka GWT Ilona Godlewska i szef działu marketingu Krzysztof Romański. Muzyczną gwiazdą na scenie Teatru Wybrzeże była pochodząca ze Słupska Sarsa (Marta Markiewicz). Artystka ma na koncie dwa albumy: pierwszy “Zapomnij mi” uzyskał status platynowej płyty, drugi “Pióropusze” ukazał się w 2017 roku.

Koncert Sarsy



TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna