Pomorska młodzież uczy się demokracji. - W klasie, zamieńcie “ja” na “my” i “my chcemy"

Ok. 400 uczniów pomorskich szkół ponadpodstawowych uczestniczyło w piątek, 15 września, w warsztatach w ramach 7. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Szkolenie zakończyło się debatą młodych ludzi z samorządowcami. - Jak rozmawiacie ze sobą w klasie, zamieńcie “ja” na “my” i “my chcemy”. Znalezienie wspólnych postulatów to pierwszy krok do obywatelskości - apelowała Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
15.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa młodych osób i kobieta w czerwonej sukience stojących na scenie z napisem Konwent Młodych Pomorzan, 15 września
Konwent Młodych Pomorzan to jedno z wydarzeń odbywającego się w ECS Gdańskiego Tygodnia Demokracji
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Czym jest prawdziwa demokracja?

Kurs dla młodzieży ze sposobów komunikacji i prawa zorganizowano w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). W czterogodzinnych warsztatach pod hasłem “Konwent młodych Pomorzan” wzięli udział uczniowie ze szkół średnich z całego Pomorza, m.in. Gdańska, Gdyni, Sopotu, Kartuz, Lęborka, Mikoszewa, Pruszcza Gdańskiego i Sztumu. 
 
- W Gdańskim Tygodniu Demokracji pamiętajcie tylko o jednym: demokracja to są rządy wybranej większości. Ale to jest demokracja prymitywna. Idźmy krok dalej. Demokracja to są rządy wybranej większości z troską o mniejszość i zgodnie z literą prawa - mówiła Katarzyna Gęba, Rzecznik Praw Ucznia w Gdańsku.

Gdańsk miastem równości i praw człowieka

Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska, rozważała, co oznacza w praktyce równe traktowanie. 
 
- Nie chcemy, żeby osoby były wykluczane, dyskryminowane, a także stereotypizowane, czyli przypisywanie jakiejś grupie etnicznej cech negatywnych lub pozytywnych. Nawet w rodzinie każdy jest inny - powiedziała. 
 
Podkreśliła, że Gdańsk od wielu lat ma głęboko zakorzenioną politykę równości, co powinno się też przekładać na codzienne sytuacje w szkołach. 
- Ja bym chciała, żebyście wyszli stąd ze świadomością, że Gdańsk jest miastem, które chce, aspiruje i pracuje nad tym, żeby być miastem praw człowieka i równości - dodała Monika Chabior.
 
Zastrzegła jednak, że to zależy od nas wszystkich. 
 
- Od tego, czy się szanujemy, słuchamy, czy respektujemy przestrzeń drugiego człowieka. Możecie być z tego dumni, że Gdańsk jest miastem, które jest miastem równości. Dlaczego? Dlatego, że mamy lokalną uchwałę, model na rzecz równego traktowania, podjętą w długim i demokratycznym procesie - wyjaśniła Monika Chabior. 

Wskazówki od samorządowca do młodzieży

Przekazała też radę uczniom, jak tworzyć zgraną wspólnotę w szkole. 
Sala wypełniona młodymi ludźmi
W warsztatach w ECS uczestniczyła młodzież z liceów i techników z całego województwa pomorskiego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
- Proponuję spróbować, jak rozmawiacie ze sobą w klasie, zamienić “ja” na “my”. To znaczy poszukać takich przestrzeni, żeby móc powiedzieć “my chcemy”, a nie “ja chcę”. Znalezienie wspólnych postulatów to jest pierwszy krok do obywatelskości. Moja praktyczna propozycja: wydyskutować postulaty klasowe - zaznaczyła zastępca prezydenta Gdańska. 

Apel ucznia do rówieśników

Z gorącym wezwaniem do uczniów i uczennic zwrócił się też Jakub Hamanowicz, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Gdańska.
- Najważniejszy postulat. Co możecie zrobić od razu wychodząc z tej sali, to: mówcie, krzyczcie i walczcie o siebie. To jest pierwszy krok, który już teraz możecie zrobić. My często jak młodzi ludzie nie potrafimy powiedzieć “nie zgadzam się”. Nie bójcie się tego. A jak skończyliście już 18 lat, to głosujcie - zachęcał. 

Czym jest współczesny patriotyzm?

Spotkanie z młodzieżą prowadziła Agnieszka Tomasik – doktor nauk humanistycznych, pedagog specjalny i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku przy ul. Meissnera 9. - To, co jest do zrobienia w naszym województwie pomorskim, a objechałam jego kawał, to demokratyzacja szkół - oceniła nauczycielka. 

GTD. Debata o prawach człowieka i kryzysie humanitarnym: "Wolontariat to serce demokracji"

- Mnie wkurza to, że szkoła nie daje Wam sprawczości. I potem się pojawiają tacy ludzie w polityce, którzy nie czują tego, czym jest patriotyzm w czasach pokoju. Ciągle mamy patriotyzm walczący, ciągle w powstaniach walczymy o niepodległość. A nikt nie mówi, że w dzisiejszych czasach, patriotyzm to chociażby opieka nad starszą sąsiadką, pomoc koledze, angażowanie się w jakąś ideę np. ekologię - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. 

Dyskusja o roli Rosji w Europie

W ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji zorganizowano też w piątek w ECS m.in. debatę pt. “Europa bez Rosji? O przyszłości kontynentu”.
 
Uczestniczyli w niej: Rolf Nikel - niemiecki dyplomata, b. ambasador RFN w Polsce, b. zastępca kierownika Referatu ds. Europy Wschodniej, byłego ZSRR i Bałkanów w Urzędzie Kanclerza Federalnego, Siergiej Lebiediew - mieszkający na stałe w Niemczech rosyjski dziennikarz, poeta i prozaik, laureat Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej, czyli nagrody publiczności Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Paulina Siegień - dziennikarka i pisarka zajmująca się zagadnieniami dotyczącymi Europy Wschodniej, laureatka Nagrody Conrada. Dyskusję moderował Kacper Dziekan, ekspert ds. Europy Wschodniej w ECS.
7. Gdański Tydzień Demokracji zakończy się we wtorek, 19 września.

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów