Pomorska Nagroda Literacka przyznana. POZNAJ LAUREATÓW

„Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody” Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego - to książki nagrodzone w tegorocznej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz, a Kaszubską Nagrodą Literacką - Krystyna Lewna.
24.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Na zdjęciu m.in. Monika Milewska - nagrodzona Literacką Książką Roku (czwarta z lewej), Aleksander Jurewicz - laureat nagrody za całokształt pracy literackiej (piąty z lewej) oraz Krystyna Lewna - nagrodzona Kaszubską Nagrodą Literacką (trzecia z prawej)
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Na zdjęciu m.in. Monika Milewska - nagrodzona Literacką Książką Roku (czwarta z lewej), Aleksander Jurewicz - laureat nagrody za całokształt pracy literackiej (piąty z lewej) oraz Krystyna Lewna - nagrodzona Kaszubską Nagrodą Literacką (trzecia z prawej)
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” za rok 2018:

  • Literacka Książka Roku: „Latawiec z betonu” Monika Milewska (WAM 2018)
  • Pomorska Książka Roku: „Gdańskie ogrody” - redakcja merytoryczna Ewa Barylewska-Szymańska (Muzeum Gdańska 2018)
  • Całokształt pracy literackiej: Aleksander Jurewicz

 

Laureat Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”:

  • Krystyna Lewna

 

„Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej to książka z podwójnym bohaterem: głównym motorem zdarzeń jest bezimienny Inżynier, ale równie ważny jest Falowiec, skonstruowany przez niego modernistyczny blok, stojący pośród łąk gdańskiego Przymorza.

Monika Milewska
Monika Milewska
fot. Anna Rezulak/KFP


Autorka powieści jest dramaturgiem, poetką, bajkopisarką i tłumaczką. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Etnologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest stypendystką m.in. Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, rządu Francji i rządu Włoch, miesięcznika „Polityka” i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, amerykańskiej Fundacji A. Mellona, International Writers and Translator's Center w Rodos oraz Baltic Centre for Writers and Translators w Visby. Za książkę „Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003.

 

„Gdańskie ogrody” Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego to publikacja, która przybliża historię prywatnych założeń ogrodowych, a także parków i miejskich zieleńców Gdańska.

Ewa Barylewska-Szymańska (od lewej), Katarzyna Rozmarynowska w towarzystwie Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego
Ewa Barylewska-Szymańska (od lewej), Katarzyna Rozmarynowska w towarzystwie Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego
fot. Anna Rezulak/KFP


Ukazuje najbardziej znane ogrody obecne w świadomości gdańszczan do dziś, jak Ogród opacki w Oliwie oraz założenia nieistniejące, zapomniane lub zachowane jedynie w pamięci wąskiego grona fachowców, jak choćby ogród Rottenburgów w Strzyży. Książka ukazuje także kulturę ogrodową, wprowadza w świat uprawianych w ogrodach i oranżeriach roślin, przybliża ofertę sprzedaży sadzonek, nasion i cebulek kwiatowych, zwraca uwagę na budowle wznoszone w parkach i dekorację ogrodów. Te zagadnienia były dotąd niemal nieobecne w pamięci gdańszczan. Publikacja „Gdańskie ogrody” towarzyszyła wystawie o tym samym tytule, która była prezentowana do końca września 2018 roku w Domu Uphagena.

 

Aleksander Jurewicz - znakomity poeta, prozaik i eseista. Urodził się w 1952 roku w Lidzie na Białorusi, skąd w ramach akcji repatriacyjnej w roku 1957 przyjechał wraz z rodzicami do Polski.

Aleksander Jurewicz
Aleksander Jurewicz
fot. Anna Rezulak/KFP


Studiował na Uniwersytecie Gdańskim i w Studium Scenariuszowym Łódzkiej Szkoły Filmowej. W latach 70. i 89. wydał kilka tomów wierszy o silnym ładunku autobiograficznym: „Sen, który na pewno nie był miłością" (1974), „Po drugiej stronie" (1977) i „Nie strzelajcie do Beatlesów" (1983). Rozgłos Jurewiczowi przyniosła „Lida", za którą otrzymał Nagrodę Czesława Miłosza. „Lida” to książka, na którą składają się fragmenty poetyckie, zapisy prozy i wyimki z listów od babki autora. Jest wielkim trenem i lamentem za utraconym rajem niewinności. Przynosi literackie fotografie i migawki z miasteczka, w którym autor spędził wczesne dzieciństwo, i sprawozdanie z dokonanej przeprowadzki do obcego i nieprzyjaznego świata. W 2006 roku książka-kolaż Aleksandra Jurewicza – „Popiół i wiatr” – uzyskała nominację do Nagrody Nike.

 

Krystyna Lewna - nagrodzona za opowiadania, które ukazywały się w „Stegnie”, literackim dodatku do miesięcznika „Pomerania”. W swoich utworach pisarka konsekwentnie kreśli portrety psychologiczne kobiet i ujawnia sytuacje będące wcześniej tabu w literaturze kaszubskiej, związane z rolą kobiety w tradycyjnym modelu rodziny.

W środku Krystyna Lewna
W środku Krystyna Lewna
fot. Anna Rezulak/KFP

 


Zwycięzców Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” spośród ośmiu nominowanych wyłoniło jury, w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (przewodniczący jury) - literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, profesor UG; Bożena Orczykowska - zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku; Elżbieta Pękała - redaktor, organizator i promotor czytelnictwa; dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. nadzw. UG - adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, autorka i współredaktorka książek naukowych; i Władysław Zawistowski - pisarz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wszyscy laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej otrzymali statuetkę „Wiatr od Morza” autorstwa prof. Jacka Zdybla, oraz nagrodę pieniężną, której fundatorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

Nagroda Wiatr od morza
Nagroda "Wiatr od morza"
fot. Anna Rezulak/KFP

 

W Kapitule Kaszubskiej Nagrody Literackiej zasiedli: dr Artur Jabłoński (przewodniczący) - dziennikarz, pisarz, samorządowiec, założyciel Radia Kaszëbë i dwujęzycznej szkoły podstawowej, badacz języka i kultury kaszubskiej; Stanisław Janke - poeta, prozaik, krytyk literacki, publicysta, twórca i tłumacz literatury kaszubskiej, ubiegłoroczny laureat pierwszej odsłony Kaszubskiej Nagrody Literackiej; dr Dariusz Majkowski - znawca i propagator języka kaszubskiego, członek Rady Języka Kaszubskiego.

Nagrody wręczono podzas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum św. Jana w czwartek, 24 października. Uświetnił ją koncert Katarzyny Groniec, która oprócz utworów ze swojej najnowszej płyty, zaprezentowała także wykonania tekstów Jacquesa Brela, Paulo Conte, Grzegorza Ciechowskiego i Agnieszki Osieckiej.


O NAGRODACH:

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została uchwalona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku - ku czci stulecia odzyskania Niepodległości, w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek; w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, oraz o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach:

  • Literacka Książka Roku - oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny;
  • Pomorska Książka Roku - oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe;
  • całokształt pracy literackiej - oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Kaszubska Nagroda Literacka - wyróżnienie, ze względu na swój ściśle regionalny charakter oraz specyfikę językową, wymaga, aby nad kandydaturami pochylili się najlepsi specjaliści w tej dziedzinie. Dlatego też kapituła tej nagrody działa niezależnie od jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, zasiada w niej m.in. dr Artur Jabłoński (przewodniczący).

 

TV

Rada Miasta Gdańska nagrodziła działających na rzecz młodzieży i seniorów