Święto pomorskich "Terytorialsów" na Westerplatte

- Karabiny, moździerze oraz pojazdy wojskowe - taką m.in. broń zaprezentują żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na pikniku w niedzielę, 14 kwietnia, pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Początek imprezy o godz. 11.00. Nie zabraknie, oczywiście, tradycyjnej wojskowej grochówki. W festynie, który potrwa dwie godziny, weźmie udział ok. 700 żołnierzy.
11.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę osób w mundurach wojskowych, stojących w szeregu. Osoby te wyposażone są w karabiny, a ich mundury są w kamuflażu. Na beretach widnieją wojskowe emblematy, a na ramionach naszywki z flagą narodową, która sugeruje, że mogą to być żołnierze z danego kraju. Na pierwszym planie skupiono się na jednym żołnierzu, który jest wyraźnie widoczny. Wygląda na to, że grupa ta bierze udział w jakimś oficjalnym wydarzeniu lub ceremonii, biorąc pod uwagę ich zorganizowany sposób stania i jednolite wyposażenie. Tło stanowi nieostry obraz obserwatorów i drzew, co wskazuje, że wydarzenie to ma miejsce na zewnątrz, prawdopodobnie w chłodniejszych miesiącach, biorąc pod uwagę gołe gałęzie drzew
"Terytorialsi" służą ojczyźnie od 2017 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

"Terytorialsi" po raz pierwszy świętują w Gdańsku

Swoją obecność na niedzielnym wydarzeniu na Westerplatte zapowiedział gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Generał Stańczyk oraz dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr. Tomasz Laskowski w niedzielę, 14 kwietnia, o godz. 10.45 złożą kwiaty na cmentarzyku przy wejściu na Westerplatte a kwadrans później przy pomniku Obrońców Wybrzeże wezmą udział w oficjalnej części uroczystości. 
 
Oprawę muzyczna zapewni gdańska Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej. Co ciekawe, to jedyny taki zespół w strukturach WOT w całej Polsce. 
 
- Po raz pierwszy święto naszej jednostki organizujemy w Gdańsku. Co roku jesteśmy w innej miejscowości Pomorza. W 2023 roku gościliśmy w Kartuzach - mówi kpt. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Kto służy w pomorskich "Terytorialsach"?

Dowództwo 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej mieści się we Wrzeszczu, przy ul. Słowackiego 5, gdzie przed laty rezydowała słynna jednostka wojskowa tzw. Niebieskie berety.   

Prof. Rafał Wnuk został p. o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma swoje jednostki w Czarnem, Gdyni, Kościerzynie, Malborku, Pruszczu Gdańskim i Słupsku. 
 
W pomorskich “Terytorialsach” służy ok. 1800 osób, z czego ok. 10 procent stanowią żołnierze zawodowi. Reszta to ochotnicy. Bez żadnej przesady można stwierdzić, że reprezentują cały przekrój społeczeństwa. Do służby WOT na Pomorzu zaciągnęli się m.in. studenci, nauczyciele, przedsiębiorcy, sprzedawcy, listonosze, a nawet osoby bezrobotne. Wśród żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest nawet jeden z pracowników naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 
 
Sporą grupę pomorskich “Teytorialsach” stanowią kobiety - jest ich 20-30 procent. 

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) stanowią piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok wojsk lądowych, sił powietrznych, Marynarki Wojennej oraz wojsk specjalnych. 

Zoo w Oliwie od już 70 lat dla zwierząt i ludzi. Przygotowano jubileuszowe atrakcje - jakie?

WOT powstały 1 stycznia 2017 r. z inicjatywy ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
Na zdjęciu przedstawiono plakat zapraszający na wydarzenie wojskowe. W górnej części widoczne jest duże logo z numerem 7, które identyfikuje się jako 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Poniżej znajduje się tytuł "Święto Brygady". W dolnej części plakatu znajduje się zaproszenie do udziału w święcie tej brygady, a także informacja o miejscu i czasie wydarzenia: uroczystość odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2024 roku, pod pomnikiem obrońców Wybrzeża na Westerplatte o godzinie 11:00. Zdjęcie w tle pokazuje widok na pomnik oraz zadrzewiony teren z widokiem na morze w tle. Cały plakat utrzymany jest w tonacji szaro-niebieskiej z wyjątkiem zielonej dolnej części, na której umieszczono szczegóły dotyczące wydarzenia
 
mat. 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
 
Do podstawowych zadań WOT należy m.in.:
  • prowadzenie działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi i wsparcia oraz elementami układu pozamilitarnego (UPM)
  • prowadzenie samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych
  • udział w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach
  • realizacja przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego

Finał Pól Nadziei na Pomorzu 2024 - już w niedzielę: kwesta, parada, wolontariusze

Członkowie WOT dostają ponad 600 złotych miesięcznie za “gotowość bojową”. Mają też obowiązek uczestnictwa dwa razy w miesiącu w szkoleniu rotacyjnym. Za każdy dzień powołania otrzymują 140 zł. 

Kim jest Adam Dedio, patron pomorskich "Terytorialsów"? 

Data niedzielnego wydarzenia na Westerplatte - 14 kwietnia - nie jest przypadkowa. W ten dzień przypada bowiem rocznica śmierci kpt. mar. Adam Dedio, patrona 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 
Adam Dedio urodził się 24 grudnia 1918 r. w Zakopanem
 
W 1937 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Edukację przerywa napaść Niemców i Sowietów na Polskę. 

Zakład Utylizacyjny zaprasza na dzień otwarty. Poznaj losy swoich odpadów

Już w pierwszych tygodniach II wojny światowej Adam Dedio został promowany do stopnia porucznika przez generała Franciszka Kleeberga, gdyż wraz z całą szkołą został ewakuowany na wschód i trafił w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Razem z tą sławną jednostką walczył w październiku 1939 roku w bitwie pod Kockiem, w której został ranny i trafił na kilkanaście miesięcy do niemieckiej niewoli.
 
Od czerwca 1941 r. służył w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Okręgu Kraków. W 1944 r. uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
 
Po zakończeniu wojny Adam Dedio trafia do Gdyni, gdzie służy w Marynarce Wojennej. 
 
Rozumiejąc, że ojczyzna jest pod okupacją sowiecką w grudniu 1946 r. wstępuje do konspiracyjnego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działającego na Wybrzeżu pod kryptonimem „Semper Fidelis Victoria”. Pełni tam funkcje wywiadowcze. Dostarczał cennych informacji, nieustannie narażając się na wykrycie przez NKWD i Urząd Bezpieczeństwa.
 
Ostatecznie, zostaje aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Sąd Marynarki Wojennej skazał Adama Dedio na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 kwietnia 1947 roku.

Jeden z ostatnich prawdziwych patriotów. Kmdr w st. spocz. Roman Rakowski ma 99 lat

Został pochowany w zbiorowej mogile na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. 
 
W 2016 r. szczątki bohaterskiego żołnierza odkrył i zidentyfikował zespół Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka. Adam Dedio został ponownie pochowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu 29 czerwca 2018 r.
 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo