• Start
  • Wiadomości
  • Pomogą pracującym matkom. Rusza program opieki nad dziećmi do lat 3

Pomogą pracującym matkom. Rusza program opieki nad dziećmi do lat 3

Pierwszy dzienny opiekun w gminie to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowany do tych samorządów, na terenie których nie ma instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Te białe plamy w Pomorskiem dotyczą 39 gmin.
02.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa kilku osób pozuje do zdjęcia. Za nimi ekran, na którym widać twarz uśmiechniętego dziecka i napis:
O programie „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” mówiły posłanka na Sejm RP Magdalena Kołodziejczak (pierwsza z lewej w pierwszym rzędzie) i Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska (w środku) podczas piątkowej konferencji prasowej, w której wzięła też udział Anna Olkowska-Jacyno, II wicewojewoda pomorska (druga z prawej w pierwszym rzędzie)
Fot. Pomorski Urząd Wojewódzki

"Pierwszy dzienny opiekun w gminie” to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest rozwiązanie problem braku dostępności do opieki nad małymi dziećmi, szczególnie w mniejszych gminach. W 1046 polskich gminach wciąż nie ma bowiem żadnej placówki - ani publicznej, ani prywatnej - w których małe dzieci mogłyby rozwijać umiejętności społeczne, lingwistyczne, itd. To małe, bardzo często wiejskie gminy, w których wyzwaniem jest zbudowanie nowej placówki. 

Najgorsza sytuacja, jeżeli chodzi o dostępność do opieki wczesnodziecięcej, jest w województwie mazowieckim, na Lubelszczyźnie, Podlasiu, w woj. warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podkarpackim. W Pomorskiem problem dotyczy 39 gmin. 

- Ten program to konkretna pomoc i odpowiedź na lokalne potrzeby samorządów. Umożliwi rodzicom małych dzieci łączenie życia rodzinnego i aktywności zawodowej – mówi wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. 

Kim jest dzienny opiekun?

To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Taka osoba może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci. Ten rodzaj opieki jest zbliżony do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi. Zwłaszcza w małych miejscowościach i we wsiach, gdzie małych dzieci nie rodzi się tak wiele, ta forma może sprawdzić się lepiej niż droższy w budowie żłobek.

Finansowanie

W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.

Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.  Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.

Szczegóły programu, lista gmin, które mogą ubiegać się o dofinansowanie, wzór wniosku, oświadczenie TUTAJ 

Odpowiedzi na pytania dotyczące naboru i Programu udzielają pracownicy Oddziału ds obsługi Programu Maluch pod numerami tel.: 58/ 30 77 423; 58/ 30 77 247; 58/ 30 77 124; 58/ 30 77 581; 58/ 30 77 475

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki