• Start
  • Wiadomości
  • Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych

Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych na mapie kraju

W gdańskich szkołach do obsadzenia przez psychologa jest zaledwie 8-9 wakatów. To jedna z lepszych sytuacji w Polsce, w której brakuje prawie 24 proc. psychologów i psycholożek szkolnych na rok szkolny 2024/25. Aż 308 gmin w kraju deklaruje, że nie ma ani jednego obsadzonego etatu. Mimo tych danych, po raz pierwszy widać pozytywne zmiany w opiece psychologicznej w szkołach.
20.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z lewej strony szczupła kobieta w średnim wieku z długimi blond włosami w sukience w paski obok niej młoda kobieta z długimi jasnymi włosami i z prawej młody chłopak w ciemnej koszulce
Nz. Agnieszka Tomasik, ekspertka fundacji GrowSPACE obok Paulina Filipowicz i Oskar Stabno podczas konferencji na temat dostępności pomocy psychologicznej w Polsce i na Pomorzu we wtorek 20 sierpnia 2024 roku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Szukasz pomocy psychologicznej? Odwiedź nową stronę: wsparciewgdansku.pl

- Jako Fundacja Grow Space w 2023 roku przed rozpoczęciem roku szkolnego zebraliśmy dane, na podstawie których powstał raport o dostępności do pomocy psychologicznej w szkołach, o punktach krytycznych w całym kraju pokazujący dramatyczne i alarmujące liczby dotyczące psychologów szkolnych dostępnych dla uczniów i uczennic - powiedziała Paulina Filipowicz, psycholożka, aktywistka i radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. - W tym roku w połowie lipca skierowaliśmy wnioski do wszystkich szkół o podobne dane, pochodzą one z arkuszy organizacyjnych szkół. 

Psychologowie i psycholożki szkolne. Ile wakatów?

Fundacja GrowSPACE po raz drugi ujawniła aktualną liczbę wakatów oraz oszacowane braki w opiece psychologicznej w szkołach. Po raz pierwszy dane pokazują poprawę. Zgodnie z wyliczeniami w Polsce brakuje 23,90 proc. psychologów i psycholożek szkolnych na rok szkolny 2024/25. 

Rozbudowa szkoły przy ulicy Srebrnej na finiszu. Miejsce dla 700 dzieci

Fundacja GrowSPACE wystosowała zapytanie dotyczące liczby planowanych etatów, obsadzonych etatów oraz wakatów psychologów szkolnych do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 89 proc. samorządów w Polsce, a informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Mapa - punkty krytyczne

Zebrane dane pokazują istotną zmianę rok do roku w polskiej szkole. W całej Polsce w szkołach odnotowano 2306,31 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych jest 7344,25 etatów. Daje to braki w wysokości 23,90 proc. w skali kraju. Dane mogą się jeszcze zmienić po zatrudnieniu specjalistów i specjalistek w szkołach po 1 września. Jest to do tej pory spadek o 3 punkty procentowe. W aż 13 województwach odnotowano wzrost liczby specjalistów i specjalistek.

“Okiem kamery” - warsztaty filmowe dla młodych i co z nich wynikło?

Punkty krytyczne na mapie Polski. Jak w pomorskiem?

Zgodnie z odpowiedziami samorządów, Fundacja GrowSPACE przedstawiła mapę punktów krytycznych - gmin bez ani jednego psychologa szkolnego przed 1 września. Ta liczba na rok szkolny 2024/25 wynosi na dziś 308 gmin. Najwięcej punktów krytycznych znajduje się w województwie podlaskim, łódzkim oraz zachodniopomorskim. Jest to rekordowy spadek o 1/3 w stosunku do zeszłego roku. Wówczas gmin bez psychologa w całym kraju było 450.

20240820-growspace-konferencja-003_949x633
Nz. Oskar Stabno podkreśla, że w samym Gdańsku sytuacja wygląda bardzo dobrze. Na 96,21 przewidziane etaty, udało się zapełnić 87,73 z nich. Z arkuszy szkolnych wynika, że mamy do czynienia tylko z 8,48 wakatu
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- Co najważniejsze, w naszym regionie występuje 15 punktów krytycznych, czyli gmin, gdzie w szkołach nie ma dostępu do ani jednego psychologa - mówi Oskar Stabno, uczeń, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, aktywista reprezentujący fundację GrowSPACE. - To miejscowości takie jak Subkowy, Osiek, Bobowo, Damnica, Ryjewo, Borzytuchom, Trzebielino, Człuchów (gmina), Rzeczenica, Karsin, Lipusz, Skórcz (gmina), Skórcz (miasto), Stary Dzierzgoń czy Sadlinki.

Młodzi zaufali Niebieskim Trampkom. Gdańsk podpisał umowę na kolejne lata działania

Paulina Filipowicz podkreśla, że w aż 15 miejscowościach młodzi ludzie nie mogą sięgnąć po pomoc w swoim najbliższym środowisku, jakim jest szkoła.

- To na tych miejscach powinniśmy skupić szczególną uwagę, bowiem bez dostępu do wykwalifikowanego psychologa szkolnego nie możemy mówić o jakimkolwiek dobrostanie psychicznym dzieci i młodzieży - mówi psycholożka. - W województwie pomorskim widzimy 487,19 obsadzonych etatów psychologów szkolnych przy 122,56 wakatach (20,10 proc. wakatów). Tu mamy do czynienia ze spadkiem wakatów o 0,3 punkta procentowego względem zeszłorocznego raportu.

Mapa - procent wakatów

- W samym Gdańsku sytuacja wygląda bardzo dobrze. Na 96,21 przewidziane etaty, udało się zapełnić 87,73 z nich. Z arkuszy szkolnych wynika, że mamy do czynienia tylko z 8,48 wakatu” - dodaje Oskar Stabno.

Paulina Filipowicz: - Nie możemy zostawić żadnego dziecka za burtą

Jak mówią przedstawiciele fundacji dane pokazują nadzieję na poprawę w systemie wsparcia psychicznego. Nadal należy jednak pamiętać o kluczowych sprawach takich jak: godne zatrudnienie psychologów, ustawa o zawodzie psychologa, psychoedukacja czy standardy zatrudnienia w szkołach.

Ponad 400 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży na Pomorzu. Gdańsk stawia na wsparcie i edukację 

- Nasz raport to bardzo dobry sygnał, jednak wciąż wiele dzieci i młodzieży nie ma dostępu do kluczowego specjalisty w swoich szkołach - podkreśla Oskar Stabno. - To na tych punktach krytycznych powinniśmy skupić szczególną uwagę, bowiem bez dostępu do wykwalifikowanego psychologa szkolnego nie możemy mówić o jakimkolwiek dobrostanie psychicznym dzieci i młodzieży.

Paulina Filipowicz przypomina, że receptą na punkty krytyczne jest budowa systemu.

- Nie możemy zostawić żadnego dziecka za burtą, bo ci uczniowie i uczennice bez pomocy psychologa dalej są ofiarami wieloletnich zaniedbań systemowych - podkreśla ekspertka. - To właśnie psycholog szkolny jest specjalistą, który jest najbliżej młodego człowieka i może na bieżąco udzielić mu wsparcia emocjonalnego w trudnych sytuacjach, a także wspierać w procesie szukania rozwiązań jego problemów. Należałoby również pilnie zająć się przede wszystkim przyjęciem standardów zatrudnienia i pracy psychologów szkolnych oraz samej ustawy o zawodzie psychologa. Te kwestie wciąż stanowią poważne luki w systemie ochrony zdrowia psychicznego.

Osoby szukające pomocy z powodu depresji, zaburzeń psychicznych, kryzysu, nerwicy, uzależnień - problemów, które sprawiają trudności życiowe znajdą kompleksowe informacje na temat dostępnej w Gdańsku pomocy psychologicznej na stronie wsparciewgdansku.pl

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana