• Start
  • Wiadomości
  • Pomoc psychologiczna dla mieszkańców Gdańska, także dla uchodźców z Ukrainy

Pomoc psychologiczna dla mieszkańców Gdańska, także dla uchodźców z Ukrainy

W dziewięciu Centrach Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku można skorzystać z pomocy psychologa, który udzieli potrzebnego wsparcia lub zaproponuje inne formy pomocy. Osoby w kryzysie, w sytuacjach nagłych, wymagających szybkiego wsparcia powinny skontaktować się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej MOPR. 
03.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Specjaliści  z Centrum Pracy Socjalnej nr 5 w Gdańsku codziennie wydają kilkadziesiąt decyzji dotyczących udzielenia mieszkańcom różnych form pomocy
Fot. Dorota Bukowska MOPR

 

- Osoby, które nie radzą sobie z emocjami, sytuacja związana z wojną na Ukrainie wywołuje u nich frustracje, lęki i ogromny stres mogą skontaktować się z psychologami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - mówi Sylwia Ressel, rzecznik MOPR w Gdańsku. - W każdym z naszych dziewięciu centrów w Gdańsku w godzinach pracy jest obecny psycholog, do którego można zwrócić się o pomoc. Najlepiej zadzwonić i wcześniej potwierdzić swoją wizytę. To może być jednorazowe spotkanie, może być ich kilka, tyle ile jest potrzeba. Jeśli psycholog uzna, że potrzebna jest na przykład terapia długoterminowa, pokieruje osoby do poradni psychologicznej. Prywatna wizyta u psychologa to dziś naprawdę duże koszty, więc warto skorzystać z tej możliwości. Wsparcie jest dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, nie ma ograniczeń. 


Osoby potrzebujące z Ukrainy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne w centrach MOPR. Warunkiem jest przyznany numer PESEL
Osoby potrzebujące z Ukrainy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne w centrach MOPR. Warunkiem jest przyznany numer PESEL
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Jak przypomina Sylwia Ressel wsparcie psychologiczne w centrach MOPR udzielane jest także przybyszom z Ukrainy, którzy uzyskali już numer PESEL. Pomoc psychologiczna jest dostępna bez kolejek (warto wcześniej zadzwonić i umówić się), jest bezpłatna, może być to też kontakt telefoniczny lub mailowy. 

 

Wsparcie dostępne jest:

  • w dni powszednie, w Centrach Pracy Socjalnej w dzielnicach,
  • w sytuacjach nagłych, kryzysowych pod numerami tel.: 58 511 01 21/22 (całodobowo, w Ośrodku Interwencji Kryzysowej MOPR w Gdańsku)
  • - w sytuacjach dotyczących przemocy w rodzinie, całodobowo pod numerem tel.: 797 909 112.

Psycholodzy MOPR są też zaangażowani w pomoc dla potrzebujących Ukrainek i Ukraińców, przybywających do miasta. To specjalistyczne wsparcie świadczone jest w ramach programu Gdańsk Pomaga Ukrainie.

TV

Każdy może pomóc