Pomoc medyczna w świąteczne dni. Wszystko, co musisz wiedzieć, adresy i telefony

Przed nami kilka świątecznych dni, podczas których nie przyjmują lekarze rodzinni. Gdzie wówczas szukać pomocy? Najlepiej skorzystać z usług placówki, która ma podpisaną z NFZ umowę na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Wizyt w punktach nocnej i świątecznej opieki medycznej nie trzeba rezerwować, niepotrzebne jest skierowanie, nie obowiązuje również rejonizacja.
24.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
uck_ratunkowy-015_949x633
Nz. Kliniczny Oddział Ratunkowy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Na SOR-y i izby przyjęć jedziemy w razie zagrożenia zdrowia i życia, np. wypadku, urazu, zatrucia, krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Boże Narodzenie ze śniegiem w sercu Kaszub, ale nie w Gdańsku. Uwaga kierowcy - ślisko!

Jak działa nocna i świąteczna opieka medyczna?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. W ramach tej opieki dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych w miejscu zamieszkania lub pobytu. Podobnych świadczeń udzielają tam również pielęgniarki. Punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej działają od godziny 18.00 do godziny 8.00 następnego dnia w dni powszednie oraz przez całą dobę w weekendy i święta

Kiedy możemy skorzystać z pomocy w placówkach nocnej i świątecznej opieki?  

- Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia - tłumaczy Monika Kierat, rzeczniczka pomorskiego NFZ. - W sytuacji istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.

Także w przypadkach, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia oraz przy zaostrzeniu dolegliwości choroby przewlekłej, a także w przypadkach infekcji dróg oddechowych połączonych z wysoką gorączką, bólów brzucha nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych, bólów głowy nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych, jak również biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Nie tylko porada. Zastrzyki, zwolnienie, e-recepta 

Podczas wizyty w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oprócz porady lekarskiej można skorzystać z zabiegów pielęgniarskich, jak choćby zastrzyków; otrzymać zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne, a także e-recepty na potrzebne leki. Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie wystawiają natomiast recept na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą oraz zaświadczeń o stanie zdrowia.

“Niebieskie trampki” we Wrzeszczu. Gdańsk pomaga dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym

Wykaz placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w naszym województwie znaleźć można na stronie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Problem z zębami? Adresy palcówek

Pomoc doraźną w nagłych przypadkach stomatologicznych można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i w święta. Wizyta u lekarza dentysty nie wymaga skierowania. Ubezpieczony może dokonać wyboru lekarza dentysty spośród wszystkich lekarzy, którzy zawarli umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Aktualnie stomatologiczną pomoc doraźną uzyskamy w trzech gabinetach w Gdańsku, Gdyni i Rumi. Adresy placówek, w których można uzyskać pomoc doraźną i stomatologiczną dostępne są na stronie Pomorskiego NFZ 

Zagrożenie życia i zdrowia? Jedziemy na SOR

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Adresy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych na Pomorzu.

„6 – 10 – 14 dla Zdrowia”, czyli dbamy o dzieci i młodzież

Konsultanci NFZ. Zadzwoń na infolinię

Do dyspozycji pacjentów pozostają również konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy przez przez 24 godziny na dobę - również w czasie Świąt Bożego Narodzenia - pod numerem infolinii 800 190 590 bezpłatnie udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo