• Start
  • Wiadomości
  • Pomnik zasłużonego gdańszczanina Lecha Bądkowskiego. Odsłonięcie w ostatni dzień sierpnia

Pomnik zasłużonego gdańszczanina Lecha Bądkowskiego. Odsłonięcie w ostatni dzień sierpnia

Na rogu ulic Minogi i Świętojańskiej, obok kościoła św. Jana, odsłonięty zostanie pomnik Lecha Bądkowskiego, żołnierza kampanii wrześniowej i polskich sił zbrojnych na Zachodzie, a po wojnie dziennikarza, pisarza i antykomunistycznego opozycjonisty. Uroczystość przypadnie w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W trakcie historycznego protestu Lech Bądkowski był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i jego rzecznikiem prasowym. 
24.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajdują się dwie rzeźby. Po lewej stronie jest popiersie mężczyzny na drewnianym postumencie oznaczone jako "PRACA NR 1". Po prawej stronie widnieje pełna figura mężczyzny siedzącego na krześle, na kwadratowym postumencie z napisem "BADKOWSKI LECH". Obie rzeźby są wykonane z białego materiału, prawdopodobnie gipsu, na tle czarnej powierzchni.
Pomnik Lecha Bądkowskiego zaprojektowali Aneta i Maciej Jagodzińscy
mat. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Jak będzie wyglądał pomnik Lecha Bądkowskiego?

W tym roku przypada 40. rocznica śmierci tego zasłużonego dla Gdańska i Pomorza człowieka.
 
Miejsce, w którym stanie pomnik wybrano nieprzypadkowo. Skwer znajduje się bowiem nieopodal Targu Rybnego, gdzie w jednej z kamienic od lat 60. XX wieku mieszkał i tworzył Lech Bądkowski.

Sławina Bądkowska-Kosmulska: - Credo polityczne mojego ojca wciąż czeka na pełne odkrycie

Pomnik będzie przedstawiał Lecha Bądkowskiego, który siedzi na krześle i w zamyśleniu trzyma w jednej dłoni okulary, a w drugiej książkę. Nie będzie to przypadkowy tytuł, ale “Pomorska myśl polityczna”. Niewielka, bo 24-stronicowa pozycja, została opublikowana w 1945 r. tuż przed powrotem autora po wojnie do Polski z Wielkiej Brytanii. To pierwszy, a zarazem jeden z ważniejszych zbiór przemyśleń politycznych Lecha Bądkowskiego, którym będzie wierny przez całe życie. 
 
Rzeźba stanie na granitowym cokole, na którego przedzie znajdzie się informacja dotycząca bohatera pomnika, a z tyłu odlew gryfa pomorskiego autorstwa prof. Tomasza Sobisza z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pomnik z misją edukacyjną wśród uczniów

Radości i dumy ze zbliżającego się odsłonięcia pomnika Lecha Bądkowskiego nie kryje jego córka Sławina Bądkowska-Kosmulska, która od wielu lat, m.in. w formie wydawnictw książkowych, pielęgnuje publicznie pamięć o dorobku swojego ojca. 

Paweł Zbierski, autor biografii Lecha Bądkowskiego: - Zaważył na całym moim życiu

- Mam nadzieję, że ten pomnik, stanowiący upamiętnienie zasług Lecha Bądkowskiego, będzie jednocześnie “żywym” monumentem, wokół którego będą odbywać się np. lekcje obywatelskie dla młodzieży. Na ten pomysł otwarte jest kierownictwo X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne w Gdańsku (przy ul. Kościuszki 8b - przyp. red.). To szkoła, której patronem jest Lech Bądkowski. Liczę też na to, że przewodnicy oprowadzający po Gdańsku turystów na swojej trasie zwiedzania umieszczą też miejsce, gdzie stanie pomnik mojego ojca - mówi Sławina Bądkowska-Kosmulska. 
Na zdjęciu widać plac przy ulicy, w którym trwa jakiś rodzaj prac budowlanych lub remontowych. W centrum kadru znajduje się ogrodzony obszar z taśmą ostrzegawczą, a w jego wnętrzu widać świeżo wylaną betonową płytę. W tle po prawej stronie znajduje się duży ceglany budynek z gotyckimi detalami architektonicznymi, prawdopodobnie kościół lub inny zabytkowy obiekt. Po lewej stronie widać budynki mieszkalne w stylu kamienic, a także zaparkowane samochody. Na niebie są widoczne białe chmury, a pogoda wydaje się być słoneczna.
Tak w ubiegłym tygodniu wyglądało miejsce, gdzie w ostatni dzień sierpnia stanie pomnik Lecha Bądkowskiego
mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
 
Inicjatorem i fundatorem budowy pomnika Lecha Bądkowskiego jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Pisarz był jednym ze współzałożycieli tej organizacji. 
 
Nadal można wesprzeć finansowo budowę pomnika Lecha Bądkowskiego. Można to uczynić na trzy sposoby:
 
  • wpłacając darowiznę na zbiórkę na stronie internetowej
  • realizując przelew na konto Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: 85 1020 1811 0000 0402 0123 9185 z tytułem: Pomnik Lecha Bądkowskiego
  • wpłacając osobiście darowiznę w biurze ZKP, przy ul. Straganiarskiej 20-23 w Gdańsku

Ostatnie korekty przy odlewie 

Konkurs na projekt obelisku, ogłoszony przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, wygrała w sierpniu ub. roku para artystów z Torunia Aneta i Maciej Jagodzińscy, właściciele Studia Rzeźby Jagenmeer
 
- Odlew z brązu pomnika Lecha Bądkowskiego jest już w zasadzie gotowy. Czekają go jeszcze drobne poprawki. Na pewno zdążymy na czas - zapewnia Maciej Jagodziński. 
To nie pierwsza realizacja rzeźbiarzy z Torunia w naszym mieście. Jagodzińscy są twórcami pomników rotmistrza Witolda Pileckiego przed budynkiem Muzeum II Wojny Światowej oraz piosenkarki Ireny Jarockiej w Oliwie. 

Toruńskie korzenie

Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 roku w Toruniu w rodzinie urzędnika miejskiego Kazimierza i Zofii z d. Faustman. Miał starsze rodzeństwo, siostrę Aleksandrę i brata Tadeusza. W 1938 r. ukończył gimnazjum klasyczne im. M. Kopernika w rodzinnym Toruniu, a później przez rok był elewem Szkoły Podchorążych Piechoty w Brodnicy.

Los żołnierza

Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Udało mu się uniknąć niewoli i w styczniu 1940 r. przedostał się przez Węgry do Francji. Tam wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, z którą uczestniczył w kampanii norweskiej, m.in. pod Narwikiem. Do Francji wrócił na koniec kampanii francuskiej. Potem przedostał się do Anglii, gdzie wstąpił do Polskiej Marynarki Wojennej. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Odbył przeszkolenie spadochronowe i został wcielony do jednostki desantowej. Mimo dwukrotnego lotu nad Polską, ze względu na okoliczności, nie można było dokonać zrzutu.
Na zdjęciu przedstawiony jest mężczyzna w średnim wieku, który patrzy lekko w lewo od obserwatora. Ma on krótkie, gęste, ciemne włosy zaczesane do tyłu i jest ubrany w ciemny garnitur z białą koszulą oraz kropkowany krawat. W ustach trzyma długą, cienką fajkę. Mężczyzna ma subtelny uśmiech i spokojne spojrzenie. Zdjęcie jest monochromatyczne, co sugeruje, że jest to starsza fotografia. W klapie marynarki widoczna jest mała odznaka lub przypinka, dodająca element formalności lub przynależności do jakiejś grupy lub organizacji.
Zdjęcie Lecha Bądkowskiego wykonane w Gdyni w 1947 r.
archiwum rodzinne Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej
 
W 1945 r. został członkiem Zarządu Głównego Związku Pomorskiego w Wielkiej Brytanii. W 1946 roku ukończył Studium Języka i Kultury Angielskiej na uniwersytecie Cambridge. 20 maja tego roku został zdemobilizowany, a 1 czerwca powrócił do kraju pierwszym transportem, którym wracali żołnierze Marynarki Wojennej.

Powrót do ojczyzny

Na początku zamieszkał w Gdyni, a od 1951 r. w Gdańsku. Odbył studia w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie (1949) i na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego (1951).
 
Do roku 1953 pracował w redakcji „Dziennika Bałtyckiego” jako kierownik działu gospodarczo-morskiego. W tym samym roku podjął pracę w tygodniku „Rybak Morski”, ale został zwolniony z przyczyn politycznych bez prawa wykonywania zawodu dziennikarskiego. Od 1954 r. był kierownikiem literackim w teatrze „Miniatura” w Gdańsku. W 1956 r. został zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ziemia i Morze”, ale już na początku 1957 r. został zwolniony. Od tego czasu utrzymywał się z prac literackich i publicystycznych.
Od 1979 r. był członkiem polskiego PEN Clubu i członkiem jego ostatniego zarządu przed stanem wojennym. Należał również do Związku Literatów Polskich, w latach 1957-1966 był prezesem Oddziału Gdańskiego i członkiem Zarządu Głównego. W Zarządzie Głównym zasiadał też od grudnia 1980 r. do rozwiązania ZLP.

Działalność podczas "karnawału" Solidarności

21 sierpnia 1980 r. przybył do Stoczni Gdańskiej i włączony został w skład Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był jego rzecznikiem prasowym, a także członkiem grupy negocjującej porozumienie gdańskie. Funkcję członka prezydium i rzecznika prasowego pełnił jeszcze przez kilka miesięcy w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.
Na zdjęciu widzimy grupę osób siedzących przy stole podczas publicznego zgromadzenia lub konferencji. Na pierwszym planie stoi mężczyzna ubrany w ciemny garnitur, który trzyma mikrofon i wydaje się wygłaszać przemówienie. Z tyłu widoczny jest plakat z napisem "Solidarność", który jest związany z polskim ruchem społeczno-politycznym o tej samej nazwie. Nad plakatem zawieszony jest krucyfiks, co sugeruje, że wydarzenie może mieć miejsce w kraju o silnych tradycjach chrześcijańskich, prawdopodobnie w Polsce w okresie działalności "Solidarności" w latach 80-tych. Osoby siedzące przy stole wydają się uważnie słuchać mówcy; niektórzy z nich mają słuchawki, co może wskazywać na obecność tłumaczenia symultanicznego. Atmosfera zdjęcia jest poważna i skupiona
Lech Bądkowski był członkiem władz Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. i jego rzecznikiem prasowym
archiwum rodzinne Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej
 
Od września 1980 r. był przewodniczącym kolegium redakcyjnego autonomicznej rubryki „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, a później redaktorem naczelnym tygodnika „Samorządność”, który powstał dzięki jego staraniom.
 
Jako współtwórca Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pełnił w nim różne funkcje społeczne - był wieloletnim członkiem Zarządu Głównego i jego prezydium. Był najwybitniejszym autorem działań programowych i organizacyjnych tego ruchu. W jego ujęciu regionalizm kaszubski był otwarty na Pomorze i Polskę. 

Twórczość publicystyczna i literacka

Jest autorem około tysiąca artykułów, szkiców historycznych i politycznych oraz prawie 30 książek, powieści i zbiorów opowiadań m.in.„Bitwa trwa”, „Wesoło w tropikach” „Oblężenie”, „Młody książę”, „Żołnierze znad Bzury”, „Powtórka”, „Kulminacja”, „Wielkie Jezioro Gorzkie”, „Pieśń o miłosnym wieńcu”, „Huśtawka”. 

Pomnik Kindertransportów wrócił do Gdańska

Prócz wspomnianego już Virtuti Militari był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965). Medalem Stolema (1978), Pieczęcią Świętopełka Wielkiego klasy złotej (1982). Zmarł 24 lutego 1984 r. w Gdańsku. W 2000 r. Rada Miasta Gdańska przyznała pośmiertnie Lechowi Bądkowskiemu tytuł Honorowego Obywatela miasta Gdańska.
Na zdjęciu widoczne są trzy czarno-białe fotografie identyfikacyjne mężczyzny umieszczone na drewnianym tle. Każda fotografia pokazuje mężczyznę z lekko różnym wyrazem twarzy i pod różnym kątem. Na wszystkich zdjęciach mężczyzna ma ciemny garnitur i krawat. Na dwóch z nich jest zwrócony lekko w prawo, na trzecim – patrzy prosto w obiektyw. Włosy ma zaczesane do tyłu, a na twarzy widoczne są oznaki wieku, w tym zmarszczki i pełniejsze rysy twarzy. Te fotografie mogą być używane do dokumentacji, takiej jak dowód osobisty, paszport lub inne oficjalne identyfikatory
Lech Bądkowski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 24 lutego 1984 r. w Gdańsku. Jego pogrzeb na cmentarzu Srebrzysko, który zgromadził ok. pięciu tysięcy osób, stał się wielką manifestacją przeciwko władzom PRL. W ostatniej drodze Lechowi Bądkowskiemu towarzyszyli m.in. Lech Wałęsa, Zbigniew Herbert, Bronisław Geremek i Donald Tusk
archiwum rodzinne Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej

 

TV

XI Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak