Tańczono przy polonezie Wojciecha Kilara, skomponowanym do ekranizacji “Pana Tadeusza”, której dokonał Andrzej Wajda. Miejscem wydarzenia był popularny deptak na Żabiance. Jako pierwsi swój układ taneczny pokazali uczniowie klas 0 - III, w drugim - wspólnym tanecznym korowodem ruszyli także starsi uczniowie, a z nimi nauczyciele, zaproszeni goście i mieszkańcy.
Dziewczęta miały na głowach biało - czerwone wianki, a ich koledzy - przypinki w barwach narodowych w butonierkach. Patriotyczne ozdoby uczniowie wykonali z pomocą nauczycielek ze świetlicy.
- Próbowaliśmy układy przez blisko dwa tygodnie, wyszło wspaniale. Dzieci tak pięknie wystąpiły, przeżywały tę uroczystość razem z nami - mówi Urszula Nazarko dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 89. - Dzwonili już też do nas mieszkańcy i dziękowali za wzruszające przeżycia. W oczach niektórych babć, dziadków i rodziców też widać było łzy.
Skąd pomysł na tak niezwykłą formę uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę?
- Chcieliśmy świętować w sposób niekonwencjonalny, bo to przecież wyjątkowy, okrągły jubileusz - tłumaczy Urszula Nazarko. - Postanowiliśmy włączyć także mieszkańców dzielnicy w nasze tygodniowe obchody. Chcieliśmy pokazać jedność miejscowej społeczności, podkreślić, że każdy z nas ma prawo i obowiązek świętować rocznicę odrodzenia Polski.
A dlaczego polonez?
- To polski taniec narodowy, a młodzież z naszej szkoły bardzo chętnie go tańczy. Uczniowie klas trzecich gimnazjum tradycyjnie wykonują poloneza na pożegnanie szkoły - odpowiada dyrektorka SP nr 89. - Dziś poloneza wykonali właśnie uczniowie ostatnich klas wygaszanego gimnazjum i ósmoklasiści. Ale nie tylko: także najmłodsze roczniki naszych uczniów przedstawiły swój, trochę łatwiejszy, układ.
Zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystym tańcu otrzymali gdańscy radni z dzielnicy Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia, radni dzielnicowi, przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska z Piotrem Kowalczukiem, z-cą prezydenta Gdańska na czele, a także dyrektorzy okolicznych szkół i przedszkola. Wśród tańczących byli m.in. radny Wojciech Stybor i radny-elekt Andrzej Stelmasiewicz.
W poinformowaniu mieszkańców i w organizacji plenerowego wydarzenia wsparł szkołę ks. Krzysztof Lis, probosz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela (mieści się tuż przy deptaku), który z ambony zaprosił parafian do wzięcia udziału w uroczystości.
Później na terenie szkoły posadzono “Drzewo Niepodległej”, a najmłodsi uczniowie złożyli Polsce urodzinowe życzenia w formie serduszek. Późnym popołudniem odbył się otwarty “Koncert dla Niepodległej”.
- To już trzeci coroczny koncert patriotyczny w naszej szkole. W tym roku szczególny, z racji okrągłej rocznicy - mówi Urszula Nazarko. - Śpiewaliśmy pieśni poświęcone ojczyźnie z okresu, gdy odradzała się nasza państwowość.
W czwartek w najmłodszych klasach zorganizowany zostanie “patriotyczny escape room” z krzyżówkami, zagadkami i zabawami związanymi z rocznicą niepodległości. W piątek, 9 listopada, w szkole odbędą się uroczyste akademie, symbolicznie, o godz. 11.11 wszyscy odśpiewają razem hymn Polski - oczywiście cztery zwrotki.
Za przygotowanie plenerowego wykonania poloneza odpowiadały nauczycielki wychowania fizycznego w SP nr 89: Ewa Błońska, Małgorzata Borkowska i Liliana Tarasow. Najmłodsze roczniki tancerzy przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Hanna Gulczyńska, Krystyna Jagłowska oraz Izabela Karpiczenko.