Obecna kadencja RMG rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Trwać będzie w sumie pięć lat, do jesieni 2023 r. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, przyznała na wstępie, że obecna kadencja bardzo różni się od poprzednich.
- Rozpoczęła się tragicznym wydarzeniem - zamordowaniem prezydenta Miasta Gdańska. Od tego czasu minęło 2,5 roku, i myślę, że chyba nikt z nas do końca nie umie do dziś wytłumaczyć sobie tego strasznego wydarzenia. Co więcej, nadal nie rozpoczął się proces zabójcy prezydenta - podkreśliła przewodnicząca Agnieszka Owczarczak.
Rada Miasta Gdańska musiała też zmierzyć się z panującą wciąż pandemią. Koniecznym okazało się wprowadzenie zmian w sposobie pracy radnych. Od ponad roku sesje oraz posiedzenia Komisji Rady Miasta odbywają się bowiem w trybie zdalnym.
ZOBACZ TRANSMISJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ PRZEWODNICZĄCYCH KLUBÓW KO, WDG ORAZ PRZEWODNICZĄCEJ RMG
Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko Dla Gdańska w Radzie Miasta, poinformowała, że w tej kadencji radni zmienili zasady przyznawania tytułu honorowego obywatelstwa. Jedną ze zmian jest wprowadzenie tytułu Honorowej Obywatelki, dotąd przyznawano bowiem jedynie tytuł Honorowego Obywatela (obecnie obowiązują obie formy).
Jedną ze zrealizowanych obietnic wyborczych jest wprowadzenie Gdańskiego Bonu Żłobkowego. Taka forma wsparcia finansowego ma pomóc rodzicom maluszków w znalezieniu im dobrej opieki żłobkowej w placówkach niesamorządowych.
- Dzięki temu powstało ponad tysiąc nowych miejsc w żłobkach. Bon żłobkowy to kwota do 500 złotych - przypomniała przewodnicząca Dunajewska. - Promowaliśmy też w tej kadencji obowiązkowe szczepienia. Wprowadziliśmy kryterium szczepień do rekrutacji do przedszkoli i żłobków. Co istotne, nie jest to kryterium wykluczające, a więc nie jest tak, że jeśli dziecko nie jest zaszczepione to nie zostanie przyjęte. Jest przeciwnie - jeżeli dziecko jest zaszczepione to ma punkt dodatkowy w rekrutacji - dodała.
Beata Dunajewska opowiedziała też o realizowanym w mieście projekcie "Różowych skrzyneczek" związanym z walką z tzw. ubóstwem menstruacyjnym.
Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, poinformował z kolei o różnych formach wsparcia, jakie Miasto zapewniło mieszkańcom, w tym przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, związanej z pandemią COVID-19.
- Półmetek kadencji to też znakomita okazja do podsumowania działań związanych z ochroną środowiska. Staramy się wspólnie - oba kluby koalicyjne oraz prezydent Gdańska - podejmować działania na rzecz tej ochrony. Są one często na pograniczu ochrony środowiska i, chociażby, zagospodarowania zieleni czy dróg. To m.in. ogrody deszczowe, tzw. parki kieszonkowe czy zbiorniki retencyjne - wyliczał przewodniczący Cezary Śpiewak-Dowbór.
Przypomniał on też o realizowanych i już zrealizowanych w tej kadencji inwestycjach, m.in. budowie alei Pawła Adamowicza i wiaduktu Biskupia Górka, a także rozpoczętej niedawno budowie nowej trasy tramwajowej, nazwanej roboczo Nową Warszawską.
Jakie działania planują radni jeszcze w tej kadencji?
Samorządowcy zamierzają skupić się m.in. na dalszej modernizacji istniejących, a także budowie nowych basenów. Będą też zabiegać o tworzenie kolejnych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Wyzwaniem jest też budowa dwóch nowych szkół: w Pieckach-Migowie i Oruni Górnej-Gdańsku Południu, a także realizacja kolejnej trasy tramwajowej łączącej górny taras miasta z Wrzeszczem.
ZOBACZ PREZENTACJĘ PRZYGOTOWANĄ NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ 17 MAJA 2021 R.
W Radzie Miasta Gdańska obecnej kadencji zasiada 15 radnych klubu Koalicji Obywatelskiej, 7 radnych klubu Wszystko Dla Gdańska i 12 radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości.