Tematem „Letniego kursu dekryptażu”, organizowanego w drugiej połowie lipca przez Teatr Miniatura, będzie zabawa w szpiegowanie rzeczywistości - jej dekodowanie, a potem kodowanie w teatralne działanie. Uczestnicy przekonają się, że każdy ślad oraz trop mogą być inspirujące do artystycznej wypowiedzi i spędzenia wakacji w twórczy sposób.
Zajęcia będą się odbywały w teatrze i jego okolicach. Warsztatowicze będą ćwiczyli spostrzegawczość i uważność na to, co ich otacza, sprawdzą, jak to jest przyjmować różne role i grać je przekonująco i spróbują sami zakodować ważny dla nich przekaz w finałowym pokazie, który będzie można zobaczyć na Dużej Scenie teatru 30 lipca. Możliwe, że nie tylko na scenie, ale również w różnych miejscach teatru i poza nim - wszystko zależy od kreatywności i chęci uczestników.
Zajęcia podczas półkolonii poprowadzi trio doświadczone w prowadzeniu teatralnych działań edukacyjnych różnego typu: aktorzy Teatru Miniatura - Wojciech Stachura i Krystian Wieczyński, oraz pedagożka teatru Monika Tomczyk, która przygotowała warsztaty bazujące na naturalnej aktywności ruchowej, sztuce współczesnej i fotografii, inspirowane teatrem tańca i teatrem plastycznym. Z kolei Krystian Wieczyński skupi się na podstawowych zadaniach aktorskich i metodzie improwizacji, a Wojciech Stachura wykorzysta zabawę teatralnymi środkami wyrazu, aby nauczyć uczestników budowania dramaturgii wydarzeń scenicznych i tworzenia teatralnych form. Uczestnicy będą podzieleni na trzy grupy - każda będzie miała zajęcia ze wszystkimi instruktorami.
Warsztaty odbywać się będą od poniedziałku do piątku, w dniach 19-30 lipca, w godzinach 9:00-15:00 (przewidziana są przerwy na posiłek, który każdy uczestnik przynosi dla siebie - teatr nie zapewnia posiłków. Ze względu na ograniczenia związane z reżimem sanitarnym także napoje uczestnicy zapewniają we własnym zakresie). Pokaz finałowy odbędzie się 30 lipca o godzinie 18:00.
Koszt dwutygodniowych półkolonii to 600 zł. Ilość miejsc jest ograniczona - w sumie w zajęciach może wziąć udział 30 osób (liczy się kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia są przyjmowane do 30 czerwca. Wymagane dokumenty: formularz zgłoszenia uczestnika, kartę kwalifikacyjną uczestnika oraz oświadczenie uczestnika warsztatów w czasie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19, dostępne są do pobrania na stronie teatru - TUTAJ. Należy je wypełnić oraz przesłać skan na adres justyna.sawicka@teatrminiatura.pl - do koordynatorki półkolonii Justyny Sawickiej, która udziela także informacji ws. półkolonii - pod numerem tel. 601 710 850. Oryginał dokumentów należy przynieść w pierwszym dniu półkolonii.
O prowadzących warsztaty:
Wojciech Stachura - aktor Miejskiego Teatru Miniatura, zadebiutował w Gdańsku w 2013 roku tytułową rolą w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki. Prowadzi warsztaty edukacyjne, jest wiceprezesem Fundacji Sopot Centralny, aktywnie współtworzy życie kulturalne Trójmiasta. Poza macierzystym teatrem regularnie uczestniczy w projektach niezależnych i bierze udział w przedsięwzięciach innych instytucji. Współpracuje m.in. z, Teatrem Gdynia Główna, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Kameralną w Sopocie, Fundacją Pomysłodalnia oraz Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Jeszcze w trakcie studiów występował w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Instruktor Lata w teatrze w latach 2015, 2016 i 2020. Pomysłodawca i prowadzący Ferie w teatrze w 2020 roku. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego w 2021 roku.
Monika Tomczyk - pedagog teatru w Miejskim Teatrze Miniatura od marca 2020 roku. Animatorka, terapeutka, reżyserka. Absolwentka pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego z 16-letnim stażem pedagogicznym – nauczyciel dyplomowany (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Klinika Zaburzeń Rozwoju Navicula, Towarzystwo Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa) oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Ukończyła też Akademię Teatru Alternatywnego, Letnią Szkołę Dramy z Johnem Sommersem, jest terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała, Eksperymentalnego Teatru Tańca (EXTATHE dr Detlefa Kapperta), Edukacji Somatycznej (The Body/Think Process BTP Alana Craiga Wilsona) oraz Tańca Terapeutycznego.
Krystian Wieczyński - aktor Miejskiego Teatru Miniatura. Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001-2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 roku zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006-2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m.in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.