Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej
Sylwia Zientek, pisarka, autorka książek o sztuce okresu XIX-XX wieku. W swoim dorobku ma pozycje różnorodne gatunkowo - od literatury pięknej, przez powieści historyczne po biografie. Była nominowana do Literackiej Nagrody Angelusa.
W 2021 roku ukazała się jej bestsellerowa książka „Polki na Montparnassie”, poświęcona polskim artystkom, które nie mogąc studiować w kraju, wyemigrowały na naukę do Paryża. Przybliża biografie takich twórczyń, jak Anna Bilińska-Bohdanowicz, Olga Boznańska, Maria Dulębianka, Alicja Halicka, Mela Muter, Aniela Pająkówna, Irena Reno, Zofia Stankiewiczówna czy Stefania Łazarska.
W Gdańsku opowie o artystkach z legendarnej dzielnicy
Autorka będzie gościem kolejnej odsłony cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska” - w czwartek, 22 lutego, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46/47). Podczas spotkania przybliży temat Polek-artystek, które żyły w paryskiej dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, w cieniu burzliwych czasów: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.
Sylwia Zientek, która dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów przypomni, że kobiety te nie tylko malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie. Dzieła Olgi Boznańskiej, jednej z bohaterek książki, można aktualnie oglądać na wystawie w Muzeum Gdańska.
Tłumy chętnych na zwiedzaniu z kuratorem wystawy Olgi Boznańskiej. Kiedy kolejne terminy?
Na spotkanie wstęp wolny
Spotkanie z Sylwią Zientek odbędzie się o godzinie 17:00. Poprowadzi je Marzena Bakowska. Wstęp wolny. Publikacja, przybliżające historie z okresu XIX-XX wieku, będzie dostępna w sprzedaży przed i po wydarzeniu, podobnie jak inne dwie pozycje tej autorki: „Lunia i Modigliani” i „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”.