• Start
  • Wiadomości
  • Polityka młodzieżowa, czyli jaka? Dyskusje, ale i emocje, na IV sesji młodych radnych

Polityka wobec młodych gdańszczan, czyli jaka? Dyskusje i emocje na IV sesji MRMG

Powołanie roboczej grupy ds. polityki młodzieżowej, współpraca z Inkubatorem Starter, ale też wyraźny sprzeciw wobec “próby upolitycznienia” Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. W środę, 19 czerwca, odbyło się czwarte już posiedzenie najmłodszych w naszym mieście radnych.
19.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu trzech nastolatków, siedzą za brązowym stołem, podnoszę jedną rękę do góry
W trakcie czerwcowej sesji nie brakowało dyskusji i emocji wśród młodych radnych
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jaka polityka młodzieżowa?

Podczas środowego posiedzenia młodzi radni zdecydowali o powołaniu, póki co nieformalnej, grupy roboczej ds. polityki młodzieżowej. 

- Chcemy stworzyć politykę młodzieżową, która będzie jasno definiowała stosunek Miasta do naszej młodzieży. Konkretnie: chcielibyśmy m.in. stworzyć budżet uczniowski we wszystkich gdańskich szkołach, a także stworzyć więcej miejsc, w których młodzież mogłaby spędzać wolny czas - tłumaczył Sambor Godziszewski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

Jesienią, podczas jednej z kolejnych sesji, powołana grupa ma zostać sformalizowana.

Wielokulturowy Piknik Rodzinny w najbliższą sobotę 22 czerwca

“Nie” dla upolitycznienia Młodzieżowej Rady

W trakcie sesji radni zgłosili też wniosek, przygotowany przez członków Komisji Rewizyjnej, w sprawie wyjaśnienia okoliczności uczestnictwa prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska w konferencjach prasowych, które odbyły się 4 i 5 stycznia br., a w których uczestniczyli też politycy, w tym stowarzyszenie Nowa Generacja i Platforma Obywatelska, oraz Wspólna Droga 2050. Obie konferencje odbyły się w Gdańsku, w tym jedna z nich przed gmachem Nowego Ratusza. 

Młodzi radni podkreślali, że były to konferencje przedwyborcze (odbyły się przed wyborami samorządowymi - dop. red.), a Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska jest, i powinna być, apartyjna. W opinii członków Komisji Rewizyjnej, pojawiło się zastrzeżenie, iż poprzez uczestnictwo młodych radnych w tych konferencjach, mogło dojść do usiłowania związania z którąś z tych partii politycznych całej Młodzieżowej Rady.

Przewodniczący MRMG Sambor Godziszewski odpowiadał na to, że prezydium nie wspierało żadnej z partii politycznych jako Młodzieżowa Rada, że jest i była ona apartyjna i apolityczna, a na wspomniane konferencje został zaproszony. Zwracał uwagę, iż zanim zdecydował się na udział w tych konferencjach, kwestia ta została przedyskutowana w gronie radnych.

Temat ten wywołał dyskusję, i sporo emocji, wśród wielu obecnych na sali obrad radnych.

na zdjęciu kilkoro młodych ludzi, siedzą przy brązowych stołach, w kilku rzędach, podnoszą ręce do góry gdyż głosują
Trwa 7. kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Konsultować listę lektur i inne kwestie

W sesji tej uczestniczyła m.in. Katarzyna Gęba, Rzeczniczka Praw Uczniowskich. W trakcie posiedzenia przeprowadziła krótkie szkolenie dla młodych radnych poświęcone obowiązkom, ale i przywilejom Młodzieżowej Rady na podstawie Ustawy o Samorządzie Gminnym. Zwróciła uwagę na to, iż MRMG może brać udział w konsultacjach dotyczących wielu tematów, przykładowo: obowiązkowej listy lektur czy kwestii prowadzenia lekcji religii w szkołach. To jedne z tych tematów, o których dyskutuje się od pewnego czasu w całym kraju. Młodzieżowi radni mogą wyrazić swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie. 

Katarzyna Gęba zapytała też przy okazji, co dla młodzieżowych radnych oznacza to, że Rada ta ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny?

Jedna z radnych stwierdziła, że młodzi radni chcą współpracy z miastem, z dorosłymi radnymi, i chcą być traktowani przez nich po partnersku, a nie “z góry”. Inna z osób odpowiedziała z kolei, iż Młodzieżowa Rada jest m.in. po to, by wspierać ciekawe inicjatywy gdańskich uczniów, którzy w MRMG nie zasiadają, a potrzebują pomocy np. w promocji ich pomysłu.

Nowa, VII kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, rozpoczęta

Oferta dla młodych od Inkubatora Starter 

W Nowym Ratuszu, gdzie odbywała się środowa sesja młodych radnych, pojawiła się też przedstawicielka Inkubatora Starter, który swoją siedzibę ma na Przymorzu przy ul. Lęborskiej. Zachęcała ona młodych radnych do udziału w projektach prowadzonych przez Starter, dedykowanych młodym ludziom, a także do promocji przez MRMG tych projektów wśród gdańskich uczniów. 

Zachęcała do przystąpienia m.in. do Młodzieżowej Rady Startera, która w ramach wolontariatu współorganizuje wydarzenia biznesowe dla młodych osób, czy do Młodzieżowego Inkubatora Przedsiębiorczości, gdzie prowadzone są zajęcia z podstaw edukacji ekonomicznej dla klas 7- 8 szkół podstawowych i organizowane spotkania z ekspertami dla uczniów szkół średnich. Jako przykład podała spotkanie z prawnikiem, które odbędzie się za kilka dni, poświęcone ochronie praw autorskich w internecie, dotyczących m.in. zamieszczanych w sieci zdjęć czy filmików, a także warsztaty z ekspertami dotyczące np. tego, jak występować przed publicznością. 

Gdynia otwarta na współpracę

Na czerwcowej sesji gościł również przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni, Jan Górecki, który, w krótkich słowach, zachęcił gdańskich radnych do współpracy z gdyńskimi rówieśnikami. 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane