Politechnika Gdańska obchodzi 120-lecie istnienia. Jakie wydarzenia uczczą jubileusz?

120 lat temu powstała Politechnika Gdańska. Do 1945 r. nazywała się Technische Hochschule Danzig. To najstarsza uczelnia wyższa na Pomorzu, mogąca się też pochwalić jedną z najdłuższych historii akademickich w Polsce. Jej mury od 1904 r. opuściło 140 tysięcy absolwentów. Politechnika Gdańska jest najlepszą uczelnią techniczną w północnej w Polsce. Z okazji jubileuszu PG przygotowała w 2024 roku szereg imprez naukowych, sportowych i kulturalnych. Kluczowe i najciekawsze zaplanowano na czerwiec.
10.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy zimową scenę miejską. W centrum kompozycji znajduje się imponujący, czerwony budynek z bogatymi zdobieniami i charakterystycznym, wysmukłym wieżyczką zwieńczoną figurą na szczycie. Styl architektoniczny sugeruje, że może to być zabytkowa budowla, prawdopodobnie europejska, która mogła zostać zbudowana w stylu neogotyckim lub renesansowym. Dachy budynku są lekko pokryte śniegiem, co wskazuje na zimową aurę.
Brama główna i majestatyczny gmach Politechniki Gdańskiej. Budynek powstawał w latach 1900-04 pod kierunkiem architekta Alberta Carstena
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jakie rocznicowe imprezy zaplanowano na PG? 

Bogaty program jubileuszu 120-lecia PG władze uczelni przedstawiły w środę, 10 stycznia, na spotkaniu z dziennikarzami. 
 
– Z dumą świętujemy tę okrągłą rocznicę. Były to lata pełne pasji i zaangażowania w rozwój nauki, starań o poprawę codzienności całego społeczeństwa, a także kształcenia wyspecjalizowanych kadr na potrzeby rynku pracy - powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. 
Podkreślił, że dziedzictwo Politechniki Gdańskiej to fundament, który bardzo pomaga wykorzystywać dzisiejszy potencjał uczelni. 
 
- Liczę, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej sukcesów – dodał prof. Krzysztof Wilde. 
To zdjęcie przedstawia zbliżenie na kamienny słupek ogrodzenia z wyrytym napisem POLITECHNIKA GDAŃSKA . Nad napisem widnieje rzeźba z dwoma stylizowanymi orłami o rozpostartych skrzydłach. Słupek jest częścią ogrodzenia, które prawdopodobnie otacza teren uczelni. W tle, rozmyty przez płytką głębię ostrości, dostrzec można elegancki budynek z czerwoną fasadą i bogatymi zdobieniami w stylu tradycyjnym, być może barokowym lub renesansowym. Architektura wskazuje na to, że może to być historyczny obiekt.
Dziś PG to oprócz gmachu głównego także wielki kampus uczelniany o powierzchni 77 hektarów
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W planie obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej znalazły się głównie wydarzenia naukowe, sportowe i kulturalne: 
 
LUTY 
 
  • Premiera filmu fabularnego “Zielony atrament” o słynnej naukowiec z PG, doc. Mariannie Sankiewicz 
  • Bal Sportowca PG
  • Koncert wielkopostny w Katedrze Oliwskiej
MARZEC 
 
  • Dzień Otwarty PG 
  • Gala rankingu “Perspektywy”

MAJ

  • Bałtycki Festiwal Nauki
  • Piknik Nauki Fahrenheita
Na zdjęciu widzimy mężczyznę w średnim wieku, który wygłasza przemówienie. Jest on ubrany w elegancki ciemny garnitur, białą koszulę oraz krawat w drobne wzory. Na mikrofonach znajdują się logotypy różnych mediów, co wskazuje na zainteresowanie prasowe wydarzeniem. W tle widoczna jest prezentacja z logo Politechniki Gdańskiej oraz napisem 120 LAT , co może sugerować, że wydarzenie jest związane z rocznicą uczelni. Mężczyzna gestykuluje podczas mówienia, co może świadczyć o jego zaangażowaniu w temat
Program jubileuszu 120-lecia uczelni przedstawił prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor PG, sprawujący tę funkcję od 2019 r.   
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Centralnym punktem obchodów jubileuszu PG będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20-22 czerwca
 
Odbędzie się wtedy zgromadzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazd absolwentów PG, a także wyścigi smoczych łodzi o puchar rektora. 

"Spotykamy się 13 stycznia w Gdańsku”. 5. rocznica śmierci prezydenta Adamowicza - transmisje na gdansk.pl

Wtedy też zaplanowano otwarty dla mieszkańców koncert “Carmina Burana”. Tę kantatę Carla Orffa na placu przed gmachem głównym PG wykona orkiestra i ok. chórzystów z trzech zespołów
 
LIPIEC
 
  • I regaty o Puchar Rektora na 120-lecie PG
WRZESIEŃ
 
  • II edycja szkoły letniej “Politechnika Talentów” 
PAŹDZIERNIK 
 
  • Uroczysta inauguracja działalności Centrum Ekoinnowacji PG - jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie służących „zielonym” innowacjom i technologiom
  • Tydzień zrównoważonego rozwoju
  • II edycja PHD Open 
LISTOPAD
 
  • Nabój fizyczny - międzynarodowy konkurs dla uczniów szkół średnich
GRUDZIEŃ 
 
  • II edycja Eko-inek PG na Mikołajki
  • Uroczysty Senat PG
Na zdjęciu widoczna jest okładka publikacji o ciemnoniebieskiej oprawie. Na przedniej stronie znajduje się białe logo Politechniki Gdańskiej oraz napis 120 LAT . Poniżej głównego tytułu widnieje dodatkowy tekst:  Politechnika Gdańska w przededniu jubileuszu . Design okładki jest prosty i nowoczesny, z wyraźnym kontrastem białego tekstu na ciemnym tle.
Główne wydarzenia rocznicowe na PG zaplanowano na czerwiec 2024 r. Odbędzie się wtedy m.in. koncert plenerowy przed gmachem głównym uczelni, otwarty dla mieszkańców i turystów
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Wysoka pozycja PG w rankingach uczelni

Od kilku lat Politechnika Gdańska plasuje się w czołówce prestiżowego rankingu uczelni prowadzonego przez fundację “Perspektywy”
 
Wśród uczelni technicznych w Polsce PG w zestawieniu “Perspektyw” w latach 2017-2020 było na czwartym miejscu. Od roku 2021 r. zajmuje trzecią pozycję. 

Politechnika uruchomiła superkomputer Kraken. Jest wśród 100 najmocniejszych na świecie

Bardzo wysoko Politechnika Gdańska jest też w ogólnym rankingu uczelni akademickich w kraju. W 2017 r. na liście “Perspektyw” PG znalazła się na 10. miejscu. W kolejnych edycjach latach stale awansowała. Od roku 2021 r. zajmuje już szóste miejsce. 
 
PG może się również pochwalić drugim miejscem w konkursie ministerialnym dla uczelni badawczych tuż za Uniwersytetem Warszawskim. Politechnika Gdańska jako jedna z dziewięciu polskich uczelni jest też uwzględniana w "rankingu szanghajskim", klasyfikującym ośrodki akademickie z całego świata. 

Nowa przestrzeń relaksu i nauki dla studentów

Śniadanie prasowe było okazją do zaprezentowania nowej strefy studenckiej, która powstała na parterze budynku Hydromechaniki, w sąsiedztwie sklepu PG i restauracji studenckiej „Hydrostacja”.
- To zabytkowy obiekt, jeden z pierwszych na kampusie, który niedawno przeszedł rewitalizację. Nowa strefa to 150 metrów kwadratowych estetycznej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą wspólnie zrelaksować się lub uczyć, zarówno indywidualnie, jak i w grupach - wyjaśnił Mariusz Miler, kanclerz uczelni. 
Zdjęcie pokazuje wnętrze pomieszczenia, prawdopodobnie biblioteki lub pokoju do nauki, z białymi regałami wypełnionymi książkami i grami planszowymi. Na jednym z półek widoczne są tytuły takie jak WIEDZA  i inne książki naukowe lub edukacyjne. W tle, na ścianie, znajduje się duże zdjęcie przedstawiające trzy osoby - dwóch mężczyzn i jedną kobietę - wydających się radosnych, z uniesionymi rękami, co sugeruje pozytywne emocje. Na koszulce jednego z mężczyzn jest napis  POLITECHNIKA GDAŃSKA , co może wskazywać, że zdjęcie jest związane z uczelnią
Fragment nowej strefy studenckiej na PG, która będzie czynna od poniedziałku do niedzieli
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Do dyspozycji studentów są stoły, biurka, sofy i wygodne fotele. W strefie jest zieleń. W przestrzeni nie zabrakło dostępu do mediaportów. Na wyposażeniu strefy studenckiej znajdują się również rzutniki multimedialne, niewielka biblioteka i kolekcja gier planszowych. Koszt wyposażenia sali wyniósł 140 tys. zł.
 
Strefa studencka PG będzie dostępna od czwartku, 11 stycznia, przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7.00 do 21.00.

Krótka historia gdańskiej uczelni 

Budowa dzisiejszego, zabytkowego gmachu głównego głównego Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu, przy ul. Gabriela Narutowicza 11/12,  rozpoczęła się we wrześniu 1900 r. Uroczyste otwarcie Technische Hochschule Danzig z udziałem cesarza Niemiec Wilhelma II odbyło się 6 października 1904 r.

Ranking liceów i techników "Perspektywy 2024". Trzy gdańskie szkoły w czołówce w Pomorskiem

Po II wojnie światowej dekretem rządu z dnia 24 maja 1945 r. utworzono Politechnikę Gdańską

Dziś na ośmiu wydziałach PG kształci się ponad 14 tys. studentów. Kadra akademicka liczy blisko 1300 osób. 

 

TV

Bohater Borys ma już dziewięć lat, czyli wszystko wokół chorób rzadkich