Jakie rocznicowe imprezy zaplanowano na PG?
Bogaty program jubileuszu 120-lecia PG władze uczelni przedstawiły w środę, 10 stycznia, na spotkaniu z dziennikarzami.
– Z dumą świętujemy tę okrągłą rocznicę. Były to lata pełne pasji i zaangażowania w rozwój nauki, starań o poprawę codzienności całego społeczeństwa, a także kształcenia wyspecjalizowanych kadr na potrzeby rynku pracy - powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Podkreślił, że dziedzictwo Politechniki Gdańskiej to fundament, który bardzo pomaga wykorzystywać dzisiejszy potencjał uczelni.
- Liczę, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej sukcesów – dodał prof. Krzysztof Wilde.
W planie obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej znalazły się głównie wydarzenia naukowe, sportowe i kulturalne:
LUTY
- Premiera filmu fabularnego “Zielony atrament” o słynnej naukowiec z PG, doc. Mariannie Sankiewicz
- Bal Sportowca PG
- Koncert wielkopostny w Katedrze Oliwskiej
MARZEC
- Dzień Otwarty PG
- Gala rankingu “Perspektywy”
MAJ
- Bałtycki Festiwal Nauki
- Piknik Nauki Fahrenheita
Centralnym punktem obchodów jubileuszu PG będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20-22 czerwca.
Odbędzie się wtedy zgromadzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazd absolwentów PG, a także wyścigi smoczych łodzi o puchar rektora.
Wtedy też zaplanowano otwarty dla mieszkańców koncert “Carmina Burana”. Tę kantatę Carla Orffa na placu przed gmachem głównym PG wykona orkiestra i ok. chórzystów z trzech zespołów
LIPIEC
- I regaty o Puchar Rektora na 120-lecie PG
WRZESIEŃ
- II edycja szkoły letniej “Politechnika Talentów”
PAŹDZIERNIK
- Uroczysta inauguracja działalności Centrum Ekoinnowacji PG - jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie służących „zielonym” innowacjom i technologiom
- Tydzień zrównoważonego rozwoju
- II edycja PHD Open
LISTOPAD
- Nabój fizyczny - międzynarodowy konkurs dla uczniów szkół średnich
GRUDZIEŃ
- II edycja Eko-inek PG na Mikołajki
- Uroczysty Senat PG
Wysoka pozycja PG w rankingach uczelni
Od kilku lat Politechnika Gdańska plasuje się w czołówce prestiżowego rankingu uczelni prowadzonego przez fundację “Perspektywy”.
Wśród uczelni technicznych w Polsce PG w zestawieniu “Perspektyw” w latach 2017-2020 było na czwartym miejscu. Od roku 2021 r. zajmuje trzecią pozycję.
Politechnika uruchomiła superkomputer Kraken. Jest wśród 100 najmocniejszych na świecie
Bardzo wysoko Politechnika Gdańska jest też w ogólnym rankingu uczelni akademickich w kraju. W 2017 r. na liście “Perspektyw” PG znalazła się na 10. miejscu. W kolejnych edycjach latach stale awansowała. Od roku 2021 r. zajmuje już szóste miejsce.
PG może się również pochwalić drugim miejscem w konkursie ministerialnym dla uczelni badawczych tuż za Uniwersytetem Warszawskim. Politechnika Gdańska jako jedna z dziewięciu polskich uczelni jest też uwzględniana w "rankingu szanghajskim", klasyfikującym ośrodki akademickie z całego świata.
Nowa przestrzeń relaksu i nauki dla studentów
Śniadanie prasowe było okazją do zaprezentowania nowej strefy studenckiej, która powstała na parterze budynku Hydromechaniki, w sąsiedztwie sklepu PG i restauracji studenckiej „Hydrostacja”.
- To zabytkowy obiekt, jeden z pierwszych na kampusie, który niedawno przeszedł rewitalizację. Nowa strefa to 150 metrów kwadratowych estetycznej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą wspólnie zrelaksować się lub uczyć, zarówno indywidualnie, jak i w grupach - wyjaśnił Mariusz Miler, kanclerz uczelni.
Do dyspozycji studentów są stoły, biurka, sofy i wygodne fotele. W strefie jest zieleń. W przestrzeni nie zabrakło dostępu do mediaportów. Na wyposażeniu strefy studenckiej znajdują się również rzutniki multimedialne, niewielka biblioteka i kolekcja gier planszowych. Koszt wyposażenia sali wyniósł 140 tys. zł.
Strefa studencka PG będzie dostępna od czwartku, 11 stycznia, przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7.00 do 21.00.
Krótka historia gdańskiej uczelni
Budowa dzisiejszego, zabytkowego gmachu głównego głównego Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu, przy ul. Gabriela Narutowicza 11/12, rozpoczęła się we wrześniu 1900 r. Uroczyste otwarcie Technische Hochschule Danzig z udziałem cesarza Niemiec Wilhelma II odbyło się 6 października 1904 r.
Ranking liceów i techników "Perspektywy 2024". Trzy gdańskie szkoły w czołówce w Pomorskiem
Po II wojnie światowej dekretem rządu z dnia 24 maja 1945 r. utworzono Politechnikę Gdańską.
Dziś na ośmiu wydziałach PG kształci się ponad 14 tys. studentów. Kadra akademicka liczy blisko 1300 osób.