Trwa akcja "Oznakuj rower" - gdańscy policjanci zapraszają

Policjanci z Gdańska prowadzą akcję profilaktyczną "Oznakuj rower" i zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym, którego celem jest ograniczenie kradzieży jednośladów. Rower z nadanym indywidualnym kodem bez problemu wróci do właściciela w przypadku, gdy kradzież jednak nastąpi, a policja go odzyska.
02.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest policjant oznakowany jako K. Ciski, który za pomocą urządzenia grawerującego oznacza rower w ramach akcji zabezpieczania przed kradzieżą. Policjant jest ubrany w granatowy mundur policyjny, a rower, który oznacza, ma srebrno-żółty kolor.
Policjanci bezpłatnie znakują rowery
Fot. mat. KMP Gdańsk

Kongres rowerowy Velo-city: żegnaj Gandawo, za rok zapraszamy do Gdańska!

Jak znakuje się rowery?

Do znakowania rowerów stosowany jest indywidualny kod literowo-cyfrowy. Dzięki takiemu systemowi policjanci w przypadku kontroli łatwo mogą zweryfikować, do kogo należy, ponieważ dane jednośladu oraz właściciela trafiają do policyjnej bazy danych. Każdy, kto przystąpi do tej bezpłatnej akcji, otrzymuje identyfikator rowerowy, który zawiera dane właściciela oraz jednośladu.

- Na oznakowanym rowerze, w widocznym miejscu, umieszczona zostanie naklejka informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a samo znakowanie powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów - mówi asp.szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku i zastrzega: - Naniesienie numeru identyfikacyjnego jest operacją trwałą i ingerencją w strukturę ramy roweru. Właściciel roweru, który dobrowolnie decyduje się na jego oznakowanie, wyraża zgodę na wprowadzenie tego typu zmiany.

Buspas na Spacerowej, ale jaki? Spotkanie w Osowej o wyczekiwanej inwestycji

Gdzie i kiedy można oznakować rower w Gdańsku?

Realizacja znakowania rowerów prowadzona jest na terenie dwóch komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny.

Żeby wziąć udział w bezpłatnej akcji, trzeba wcześniej umówić się na konkretny dzień i godzinę, dzwoniąc do wybranego miejsca znakowania, albo wysyłając zgłoszenie na adres mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl. W przypadku kontaktu e-mailowego należy wskazać miejsce, w którym chcielibyśmy oznakować rower i czekać na informację zwrotną. Liczba rowerów, które mogą zostać oznakowane każdego dnia, jest ograniczona.

Na obrazku widnieje znak ostrzegawczy z napisem UWAGA! ROWER OZNAKOWANY  na jaskrawozielonym tle. Po lewej stronie znajduje się logo polskiej policji z godłem miasta Gdańsk.
Wzór naklejki umieszczanej na ramie roweru
Fot. mat. KMP Gdańsk

Miejsca znakowania rowerów:

  • Komisariat Policji II w Gdańsku ul. Długa Grobla 4; Numer kontaktowy: 47 74 13 436 lub 47 74 13 437; godziny realizacji akcji: środa: 16:00 – 19:00, sobota: 10:00 – 13:00.
  • Komisariat Policji V w Gdańsku ul. ul. Obrońców Wybrzeża 19; Numer kontaktowy: 47 74 11 257; godziny realizacji akcji: środa: 16:00 – 19:00, sobota: 10:00 – 13:00.
  • Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku ul. Kartuska 245B; Numer kontaktowy: 47 74 16 940; godziny realizacji akcji: środa: 16:00 – 19:00, sobota: 10:00 – 13:00.

Aby oznakować rower, należy zabrać ze sobą kartę gwarancyjną, paragon lub fakturę zakupu oraz dowód osobisty. Niezbędny jest także aktualny dokument potwierdzający tożsamość pełnoletniego właściciela roweru, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.

Jakie warunki musi spełnić rower, by otrzymać identyfikator?

Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu.

Jakie warunki musi spełniać właściciel roweru?

Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ten fakt.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo