• Start
  • Wiadomości
  • Policjantka od przemocy domowej ma dyżury w Centrum Praw Kobiet. Poza tym psycholożki, prawniczki

Policjantka od przemocy domowej ma dyżury w Centrum Praw Kobiet. Poza tym psycholożki, prawniczki

Podkomisarz Ewelina Szulczak z komendy miejskiej policji w Gdańsku zaczyna dyżury w Centrum Praw Kobiet (CPK) przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11. - Jako koordynatorka procedur Niebieskich Kart czekam na wszystkie kobiety, które szukają informacji na temat ochrony, jaką zapewni im policja - mówi podkomisarz, która dyżuruje w każdy ostatni wtorek miesiąca. Najbliższy - 26 listopada od godz. 13. Centrum Praw Kobiet oferuje także bezpłatne dyżury psycholożki, adwokatki, doradczyni zawodowej oraz inne rodzaje wsparcia.
13.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta w mundurze policyjnym stoi na ulicy
Podkomisarz Ewelina Szulczak z wydziału prewencji zaprasza na konsultacje do Centrum Praw Kobiet
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Podkomisarz Ewelina Szulczak jest w gdańskiej policji specjalistką w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Ma wieloletnie doświadczenie w przyjmowaniu zgłoszeń na komendzie, ale też interwencji na miejscu, w domach, w których kobiety doświadczały różnych form przemocy, nie tylko fizycznej.

W niedawnej rozmowie z naszym portalem Szulczak mówiła, że czasami kobiety mają mentalną barierę, która nie pozwala im zgłaszać przemocy domowej na komendzie. Zdarza się też często, że wycofują zgłoszenia po kilku dniach, bo tak działają mechanizmy przemocy 

- Rozmawiam często z takimi kobietami. Nawet jak chcą być wysłuchane, to potrafią zaparkować samochód z dala od komendy czy wysyłać kartę informacyjną z maila koleżanki. Po prostu bardzo się o siebie boją - tłumaczyła Szulczak.

Policyjna ekspertka tłumaczy, gdzie szukać pomocy w przypadku przemocy domowej 

Dlatego policjantka, która na co dzień pracuje w komisariacie II w Gdańsku przy ul. Długa Grobla 4, zaczyna także - w ramach służby - dyżury w Centrum Praw Kobiet (CPK) przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11. Będzie tam dyżurować w każdy ostatni wtorek miesiąca w godz. 13-15. Najbliższy dyżur 26 listopada.

- Jako koordynatorka procedur Niebieskich Kart czekam na wszystkie kobiety, które szukają informacji na temat ochrony, jaką zapewni im policja - tłumaczy podkomisarz. - Wybraliśmy to miejsce (CPK), bo jest przyjazne dla kobiet. Jeśli którakolwiek z kobiet czy dziewczyn czuje się dotknięta przemocą domową w jakiejkolwiek formie - fizycznie, psychicznie, finansowo - zapraszam do spotkania za mną. Udzielę porady specjalistycznej i wsparcia prawnego. Każda kobieta, która przyjdzie, zostanie kompleksowo zaopiekowana. 

Co jeszcze w Centrum Praw Kobiet? 


CPK w Gdańsku oferuje także dyżury m.in. adwokatki Dominiki Oleszkiewicz, psycholożki Anny Tobolewskiej i specjalistki ds. interwencji kryzysowych Sandry Block. Wszystkie konsultacje są darmowe.

Konsultacje w CPK odbywają się stacjonarnie, jak również online i telefonicznie. Z CPK współpracują psycholożki, psychoterapeutki, psychotraumatolożki, prawniczki, psychiatrzy, doradczynie zawodowe, pracownica socjalna i trenerki.

Centrum oferuje bezpłatne wsparcie dla kobiet, m.in. pierwszą pomoc psychologiczną, wsparcie psychologa traumatologa, doradztwo prawne i zawodowe, konsultacje z pracownikiem socjalnym, grupy wsparcia oraz wsparcie w ramach Akademii Mocy Kobiet (warsztaty, szkolenia, joga, arteterapia, webinaria edukacyjne, spacery fotograficzne i inne).

Aneta Pierzchała-Tolak, dyrektorka CPK w Gdańsku, mówi: - Poza wsparciem psychologicznym i prawnym, dmuchamy kobietom w skrzydła, by pewniej stanęły na nogi i poczuły swoją wewnętrzna moc. Oferowane wsparcie jest kompleksowe. Pozwalamy kobietom zrozumieć, czego doświadczały i dlaczego było im tak trudno wyjść z kręgu przemocy. Towarzyszymy kobietom w ich decyzjach, w których są samodzielne i niezależne. 

- Nasze zajęcia rozwojowe bazują na arteterapii, coachingu, samorozwoju i ciekawości świata. Zespół CPK jest różnorodny, współpracujemy ze specjalistami i specjalistkami, płeć nie ma znaczenia, wbrew obiegowej opinii, że w CPK to tylko świat kobiet - mówi Pierzchała-Tolak. 

Poza tym Centrum Praw Kobiet rozpoczęło także dwuletni cykl szkoleń dla gdańskich funkcjonariuszy w aspekcie psychologicznym. - Kadra specjalistów będzie uwrażliwiała policjantów, jak zachowywać się podczas interwencji domowej i jak obchodzić się z pokrzywdzonymi kobietami podczas przyjmowania zawiadomienia w okienku w komendzie - wyjaśnia podkomisarz Szulczak.

CENTRUM PRAW KOBIET W GDAŃSKU

tel.: 800 107 777
e-mail: cpk_gdansk@cpk.org.pl
Aktualności: www.facebook.com/CentrumPrawKobietGdansk/

Zapraszamy do pierwszego kontaktu:
poniedziałek – piątek 9:00-17:00

Godziny konsultacji:
poniedziałek – piątek 9:00-19:00

 

TV

Każdy może pomóc