
PDOZ już działa
Budynek Komendy Miejskiej Policji przy ul. Nowe Ogrody 27 pachnie świeżością. Nie wiadomo jak długo, biorąc pod uwagę, że policja pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nie jest to czysta praca. Inwestycja kosztowała 24 mln zł, a fundusze pochodziły z Programu Modernizacji Policji.

Co w środku? Wyremontowana klatka schodowa i biura dla około 200 policjantów, którzy będą tu pracować, m.in. z wydziałów kryminalnego i prewencji. Na czas remontu pracowali m.in. w komisariatach nr II czy V. Teraz wracają do siebie. Na miejscu zastaliśmy już policjantów z wydziału dyscyplinarnego, którzy zajmują się m.in. rozpatrywaniem skarg na pracę policji.

Odnowiony jest także “dołek”, czyli fachowo PDOZ (pomieszczenie dla osób zatrzymanych). Tu także nowe łóżka, nowe krzesła, nowe łazienki. Akurat te pomieszczenia były dziś puste, ale policjanci w luźnej rozmowie z nami, powiedzieli, że - znając życie - niedługo się zapełnią. Jak mówią żartobliwie o tym miejscu: “wszyscy chwalą, większość wraca”. Przetrzymuje się tu osoby do 48 godzin, a wszystkie pomieszczenia są monitorowane.
Czytaj także: Sprawdź, jak wypiękniała Biskupia Górka
Budynek Komendy Miejskiej Policji jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Remont rozpoczął się w lutym 2022 roku i objął m.in. modernizację instalacji centralnego ogrzewania, wentylacyjnej, elektrycznej i teleinformatycznej, wymianę stolarki drzwiowej, odnowienie wnętrz, a także wyposażenie budynku w nowoczesny sprzęt elektroniczny i meble biurowe. Zmodernizowana została również przestrzeń wejściowa. Zakończenie całej inwestycji przewidziano na III kwartał 2025 roku.

Elita polskiego wywiadu
Warto odnotować, że w czasie remontu odkryto stary sejf. Znaleziono w nim atrament z lat 60. XX wieku, a obok niemieckie gazety z lat 30. Budynek został zbudowany w latach 1911-1913. Od 1921 do 1939 roku miał tu swoją siedzibę Komisariat Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku, o czym przypomniał dr Jan Daniluk. Jednym z jego pracowników, pod przykrywką, był as polskiego wywiadu Jan Żychoń. Ten major piechoty WP od 1927 r. prowadził działalność wywiadowczą na terenie Wolnego Miasta Gdańska, jako swoje miejsce pracy podając właśnie Komisariat Generalny RP w Gdańsku, faktycznie kierując jednak Ekspozyturą nr 7 Oddziału II Sztabu Głównego WP. Mówił o tym dr Dominik Smyrgała.

Zabytkowe drzwi to "must-see"
Gości po budynku oprowadził Komendant Miejski Policji w Gdańsku insp. Sylwester Mieszczak. Mówił o poszczególnych elementach, jak zabytkowe drzwi (określił je mianem "must-see", czyli czegoś, co trzeba koniecznie zobaczyć). Wskazał także na siatki zabezpieczające na klatce schodowej, zainstalowane jeszcze przez Niemców, by zapobiec samobójstwom więźniów.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wizytowała komendę, powiedziała: - Jako sąsiedzi z naprzeciwka, z Urzędu Miasta, patrzymy na wasz budynek z zazdrością. Cieszymy się, że historyczne budynki pełnią w Gdańsku funkcję publiczną.

W czwartkowym wydarzeniu uczestniczyli także m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Bogusław Ziemba, jego zastępczyni insp. Alina Majchrzak, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski oraz przedstawiciele samorządu, instytucji wspierających inwestycję i partnerów Policji.

Na koniec wręczono także okolicznościowe medale i podziękowania osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu. Wojewoda Pomorska przy okazji upomniała się o remont komendy w Kościerzynie. Władze policji podkreśliły, że nowoczesne miejsce pracy jest konieczne dla poprawy wizerunku tej instytucji. Komendy muszą wyglądać jak przystało na XXI wiek.
Zobacz fotogalerię z wyremontowanej Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku: