• Start
  • Wiadomości
  • Pole do gry w disc golfa przy Jaśkowej Dolinie - najpopularniejsze

Pole do gry w disc golfa przy Jaśkowej Dolinie - najbardziej oblegane w Polsce. To projekt BO

Wg rankingu aplikacji zrzeszającej graczy w disc golfa, pole do gry przy ul. Jaśkowa Dolina jest najczęściej odwiedzanym terenem w Polsce. Przestrzeń w parku leśnym została zaadaptowana do rywalizacji dzięki środkom z gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Ten projekt zwyciężył w rywalizacji. Jeśli masz ciekawy pomysł, na co wydać publiczne pieniądze - zgłoś się. Już od 29 stycznia do 25 lutego 2024 r. gdańszczanie będą mogli ponownie składać projekty do BO. Sprawdź, w jaki sposób.
27.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu metalowy kosz z żółtymi elementami, z którego zwisają duże metalowe łańcuchy, wokół dużo drzew
Tak wygląda kosz do gry w disc golfa. Kilkanaście takich urządzeń znajdziecie na specjalnym polu, w parku leśnym, przy ul. Jaśkowa Dolina
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Według aplikacji UDisc, której używają miłośnicy tej dyscypliny, pole do gry przy ul. Jaśkowa Dolina jest najpopularniejszym i najbardziej obleganym polem do disc golfa w Polsce! Według opublikowanych przez aplikację danych z 92 krajów, w 2023 roku przy Jaśkowej Dolinie zagrano blisko 2900 rund - informuje Agata Orłowska, członkini Trójmiejskiego Klubu Disc Golfa Griplock, dodając, że mogło być ich o wiele więcej. Nie każdy przecież korzysta z tej aplikacji, nie każdy też zapisuje swoje wyniki.

UDisc umożliwia m.in. rejestrowanie rund i zapisywanie wyników, jeżeli grają np. co najmniej dwie osoby. Dzięki niej wiadomo też, gdzie w Europie znajdują się pola do gry w disc golfa. Co ciekawe, dyscyplina jest bardzo popularna w krajach skandynawskich i w Stanach Zjednoczonych.

- Jako opiekunka naszego fanpejdża na Facebooku dostawałam dość często, głównie w okresie wiosenno-letnim, wiadomości od ludzi ze Skandynawii dopytujących, gdzie w naszym mieście można wynająć, kupić dysk do gry, bo własnego nie zabrali z domu, a chętnie zagraliby w Gdańsku - przyznaje Agata Orłowska. - Obcokrajowcy dość często brali też udział w organizowanych przez nas oficjalnych rozgrywkach. Można więc uznać nasze pole do gry za jedną z istotnych atrakcji turystycznych Gdańska i nie jest to przesada.

Powstało dzięki pasjonatom

Pierwsze w województwie pomorskim pełnowymiarowe pole do gry w disc golfa - gra łączy zasady golfa i frisbee - powstało we wrzeszczańskim lesie, blisko Podleśnej Polany, jesienią 2021 roku.

Zbudowano je dzięki inicjatywie pasjonatów, którzy przed kilku laty założyli Trójmiejski Klub Disc Golfa Griplock. Grupa spotykała się regularnie, by ćwiczyć, nawet gdy dysponowała zaledwie jednym specjalistycznym koszem do gry. Po pewnym czasie miłośnicy "discgolfowej" rywalizacji zaproponowali gdańskiej społeczności stworzenie profesjonalnej przestrzeni do uprawiania tej dyscypliny sportu, używając do tego celu środków z Budżetu Obywatelskiego. Projekt wygrał i w leśnym terenie przy ul. Jaśkowa Dolina ustawiono 14 specjalnych metalowych koszy, 14 torów rozbiegowych i 14 tabliczek lokalizacyjnych. Znalazła się tu również tablica informacyjna z planem pola i instrukcją, jak grać. Całość kosztowała 60 tys. złotych, a opiekunem miejsca i animatorem organizowanych tu imprez, został. zgodnie z umową, Trójmiejski Klub Disc Golfa Griplock.  

Budżet Obywatelski 2025 od 29 stycznia

Najpopularniejsze pole do gry w disc golfa w Polsce

Pomimo obaw czy mieszkańcom przypadnie do gustu - ta wciąż jeszcze niszowa dyscyplina sportu - pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a infrastruktura gromadzi dziś wielu chętnych. 

na zdjęciu zielona mata, w tle drzewa w lesie
W disc golfa może zagrać każdy. W tej grze obowiązują zasady podobne do tych, co w golfie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trójmiejski Klub Disc Golfa Griplock zrzesza około 50 członków, ale graczy w disc golfa jest w Trójmieście na pewno więcej. Zawodnikami są najczęściej mężczyźni, lecz coraz chętniej po specjalny dysk chwytają też kobiety. 

- W weekendy przy “Jaśkowej” widzę wręcz całe rodziny, zazwyczaj 5-6 osobowe grupy, od dzieciaczków aż po dziadków. Chodzą, rzucają do koszy, świetnie się przy tym bawiąc - twierdzi pani Agata.

Bo zasady gry w disc golfa są bardzo elastyczne. Można grać solo, w duecie lub w większej grupie osób, w zależności od tego, czy nasza aktywność jest pretekstem do ruchu na świeżym powietrzu, ciekawym sposobem spędzania czasu wolnego czy rywalizacją pomiędzy znajomymi. 

Ciekawe licytacje na WOŚP. Przejazd zabytkowym Ikarusem, zwiedzanie Baltic Hub i niedostępnych miejsc w Gdańsku

na zdjęciu tabliczka z zieloną grafiką, w tle drzewa
W parku przy ul. Jaśkowa Dolina zadbano o pełną infrastrukturę umożliwiającą sprawną grę w disc golfa
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Już dwa pola do disc golfa w Gdańsku

Obiekt w parku leśnym przy ul. Jaśkowa Dolina jest ogólnodostępny i otwarty przez cały rok.

Drugie pole do gry w disc golfa powstało w Parku na Zboczu, pomiędzy dzielnicami Siedlce i Wzgórze Mickiewicza. Także w efekcie zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego.

- Graliśmy tam przed kilkoma dniami w deszczu i w śniegu. Było nas ponad 30 osób. Ten sport, z założenia, jest całoroczny. Ci, co nie boją się mrozu, chłodu, mogą grać cały rok. Nie ma żadnych ograniczeń - zapewnia pani Agata. - A oba pola w Gdańsku to przykład świetnie wydanych pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego - dodaje.

Na czym polega disc golf? 

Ta gra powstała w latach 70. w USA. Disc golf jest podobny do tradycyjnego golfa. Jednak zamiast dołków są metalowe kosze z łańcuchami, a zamiast kijów i piłeczek - różnego rodzaju dyski. Zawodnicy, rzucając dyskami, muszą zdobywać kolejne kosze. Im mniej rzutów, tym lepiej. Zasad gry można nauczyć się korzystając z tablicy informacyjnej zlokalizowanej na skraju Podleśnej Polany. 

Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Od poniedziałku kolejna, już 12. edycja Budżetu Obywatelskiego

W dniach 29 stycznia - 25 lutego 2024 r. gdańszczanie będą mogli ponownie składać projekty do BO. Nabór odbywa się wyłącznie online - poprzez rejestrację w systemie elektronicznym. Na stronie gdansk.pl lub Budżet Obywatelski znajduje się charakterystyczny żółty baner, poprzez który przechodzi się bezpośrednio do systemu elektronicznego, gdzie trzeba wypełnić formularz wniosku.

Kwota BO 2025

Suma środków przeznaczonych na realizację projektów wynosi 21 526 022 złotych.

  • Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono  4 137 851 złotych, w tym na projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 304 922 złotych. Warto pamiętać, że maksymalny szacowany koszt jednego projektu ogólnomiejskiego to 2 mln złotych, zaś ogólnomiejskiego projektu Zielonego Budżetu Obywatelskiego to 434 974 złotych.
  • Na projekty dzielnicowe przeznaczono 17 388 171 złotych, w tym na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 718 649 złotych. Chętni mogą zgłaszać mniejsze inicjatywy do wysokości kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę. 

Kto może zgłosić projekt?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszystkie osoby mieszkające w Gdańsku na stałe, bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Zgłosić swój pomysł mogą dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Wystarczy mieć ciekawy, wartościowy pomysł i zaproponować, jak wydać publiczne pieniądze.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo