• Start
  • Wiadomości
  • Pół wieku temu Sobieszewo znalazło się w granicach Gdańska

Wyspa Sobieszewska od 50 lat w granicach Gdańska. Jest jubileuszowy numer dzielnicowej gazetki

W 2023 roku mija 50 lat od włączenia Wyspy Sobieszewskiej w granice administracyjne Gdańska. Z tej okazji w aktualnym, siódmym numerze „Halo, tu Wyspa” przeczytamy m.in. przekrojowy artykuł Waldemara Nocnego o zmianach, jakie zachodziły w tej dzielnicy podczas ostatniego półwiecza. Bezpłatna gazetka powstaje w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk. 
04.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Most zwodzony z otwartymi przęsłami nad wodą
Most zwodzony na Wyspę Sobieszewską nad Martwą Wisłą został zbudowany w 2018 r. 
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jaka jest zawartość siódmego numeru "Halo, tu Wyspa"?

Wśród tematów w najnowszym numerze dzielnicowej gazetki są także osobiste opowieści z przeprawy promowej Świbno-Mikoszewo, cykl historyczny na temat osad Wyspy Sobieszewskiej i zaproszenia na wiele wiosennych wydarzeń dla mieszkańców. 

Poznaj Katarzynę Mruk. O Wyspie Sobieszewskiej wie wszystko, od 10 lat jest tu leśniczką

Sięgając jeszcze dalej wstecz, na łamach „Halo, tu Wyspa”, przedrukowany jest fragment książki „Żuławiacy. Wspomnienia osadników żuławskich” (wyd. 1973). Pochodzi on z rozdziału opowiadającego o pierwszych powojennych latach na Wyspie Sobieszewskiej i mówi m.in. o organizowaniu tu warunków bytowych i ożywianiu lokalnego życia społecznego. 

Siedem gdańskich dzielnic przyłączono do Gdańska 50 lat temu, dwie dzielnice - 90 lat temu

Wraca także cykl o osadach na Wyspie Sobieszewskiej – tym razem czytelnik poznaje Wieniec i Komary.

Dwa wywiady z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej

W siódmym numerze gazetki z Sobieszewa można też przeczytać wyjątkową edycję wywiadu z cyklu „Jestem z Wyspy”.
 
Tym razem opowiadane są osobiste historie bohaterów związanych ze Świbnem, promem i przeprawą promową Świbno-Mikoszewo - jest rozmowa z Markiem Wolakiem, właścicielem promu w Świbnie oraz Markiem Bielawskim, pomocnikiem przewoźnika na holowniku Kleń.
 
W aktualnościach są natomiast informacje o wydarzeniach planowanych wiosną na Wyspie Sobieszewskiej. Są też polecane książki ornitologiczne oraz krzyżówka z nagrodami.
Ponadto, w najnowszym numerze gazetki znalazła się też historia wyjątkowych znalezisk na Wyspie Sobieszewskiej: kraba błękitka i bursztynowego krzyżyka z XII wieku.

Krzyżówka do rozwiązania z nagrodami

Aktualności na temat wydarzeń na Wyspie Sobieszewskiej znajdują się na stronie na Facebooku „Teraz Wyspa Sobieszewska” oraz www.gdanskwyspasobieszewska.pl. Od niedawna działa również profil na Instagramie „Teraz Wyspa Sobieszewska”. 
 
Przystań jachtowa z budynkiem
Tak prezentuje się nowa przystań jachtowa na Wyspie Sobieszewskiej otwarta w 2021 r.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Redakcja „Halo, tu Wyspa” zaprasza do rozwiązywania krzyżówki z nagrodami. Odpowiedzi - zdjęcia rozwiązanej szarady - można wysyłać między północą 11 a północą 13 kwietnia. O wynikach konkursu osoby zostaną poinformowane do 14 kwietnia. Odpowiedzi przesyłać należy na adres e-mail: wyspasobieszewska@zhp.pl. Regulamin oraz szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej Wyspy Sobieszewskiej

Jak można otrzymać "Halo, tu Wyspa"?

Siódmy numer „Halo, tu Wyspa” dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów przy ul. Turystycznej 3 czy OSP Świbno przy ul. Mieczysława Boguckiego 98

Egzotyczny krab w Sobieszewie - kto by się spodziewał takiego gościa? Po raz drugi w Polsce

W wersji online gazetka jest dostępna na stronie internetowej Wyspy Sobieszewskiej w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery (1-3/2021 oraz 1-3/2022) gazetki.

Dlaczego powstała gazetka "Halo, tu Wyspa"?

Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku.
 
„Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy.

Wyspa Sobieszewska. Nowa przystań jachtowa już dostępna dla żeglarzy

Gazetka jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: wyspasobieszewska@zhp.pl.

Kiedy utworzono partnerstwo na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej?

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej.
 
Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych.

22 marca to Międzynarodowy Dzień Foki. Te ssaki morskie możemy podziwiać na Wyspie Sobieszewskiej

Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.
 
oprac. RP

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka