Gdańskie lotnisko otwiera się na młodzież
W środę, 6 września 2023 roku, około pół tysiąca uczniów ze szkół w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, a także z Chwaszczyna, Borkowa, Wiślinki i Przejazdowa rozpoczęło nowy rok szkolny spędzając pół dnia na lotnisku. Szkoły zaproszono w imieniu Portu Lotniczego Gdańsk, a także jego właścicieli: prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu i marszałka Województwa Pomorskiego. Piknik trwał od rana do godziny 13.00, a na zaproszenie szkoły odpowiedziały entuzjastycznie.
Nowy rok szkolny, nowy pakiet bezpłatnych przejazdów dla dzieci - dodaj już dziś
- Chcielibyśmy, żeby lotnisko można było “dotknąć”, zobaczyć z bliska, jak funkcjonuje - tłumaczy Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk. - To ważne żeby mieszkaniec nie kojarzył lotniska tylko z zamkniętym miejscem wylotu i przylotu, ale zobaczył też, że toczy się tu życie. Mamy swoich strażaków, strażników granicznych, mamy psy, które szukają narkotyków. Lotnisko to specyficzny, zorganizowany i trudny organizm. Właśnie robimy pierwszy krok i zapraszamy młodzież z trójmiejskich szkół i z Pomorza, żeby pokazać się od środka.
W przyszłym roku 50 lat Portu Lotniczego Gdańsk. Piknik na początek świętowania
Port Lotniczy Gdańsk w 2024 roku będzie obchodził 50 rocznicę swojego istnienia. Ale już teraz zaczyna świętować to wydarzenie, piknik dla młodzieży wpisuje się właśnie w lotnicze święto.
- Bardzo podobały mi się skoki na bungee - mówi Janek z piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni. - Można było robić salta i to było naprawdę fajnie. Na lotnisku byłem nie raz, latam w wakacje i ferie, ale ten dzisiejszy piknik jest super.
Z kolei Igor, kolega Janka z klasy, na lotnisku jest pierwszy raz. - Ogólnie wszystko mi się podoba - mówi chłopak. - Jest bardzo dużo atrakcji, zaraz wybieramy się na wóz strażacki. Z naszej szkoły są dwie klasy, wszyscy się fajnie bawimy.
Młodość i energia - ceremonia otwarcia już za nami. EuroSkills Gdańsk 2023 do soboty!
Nauczycielki ze szkoły podstawowej z Przejazdowa też nie mają wątpliwości, że to świetny pomysł, a na lotnisku w takich zabawowych okolicznościach są pierwszy raz.
- Część dzieci pierwszy raz jest na lotnisku, nigdy nie leciała samolotem - mówi Eliza Wilk, nauczycielka z podstawówki z Przejazdowa. - Już sama kontrola na bramkach wejściowych była dla wielu bardzo emocjonująca. Piknik jest naprawdę świetnie zorganizowany, dużo ciekawych możliwości do zabawy ale i do nauki, zaspokojenia ciekawości.
Skoki na bungee, zwiedzanie wozu strażackiego, wizyta w samolocie szkoleniowym
- Wygląda futurystycznie, prawda? - mówi Sławomir Charubin, ratownik pożarnik Lotniskowej Straży Pożarnej wskazując na wóz strażacki. - To jeden ze współczesnych pojazdów ratowniczo-gaśniczych używanych na lotniskach. Nie można ich spotkać na drogach publicznych. Ma szybko dojechać, ominąć przeszkody, a kierowca siedzi centralnie, żeby wszystko dokładnie widzieć. Ten samochód jest najmniejszy z naszej bazy, dwa pozostałe są większe.
Podczas pikniku można było też obserwować startujące i lądujące samoloty, wsiąść do szkolno-treningowego samolotu, należącego do firmy szkoleniowej Zonda. Do współpracy zaproszono Agencję Eventową IKA, która przygotowała wiele atrakcji dla młodzieży. Były skoki na trampolinach, zdjęcia w fotobudce, warsztaty plastyczne, budowa domku dla owadów, wianków z kwiatów, były różne zawody, gry i zabawy. Na pikniku swój sprzęt pirotechniczny pokazała Straż Graniczna, a Służba Celna stoisko z przedmiotami, których nie wolno przewozić przez granicę. Słodki poczęstunek i napoje zapewniła obecna na lotnisku firma Lagardere.
Przyszły narybek i zabawa edukacyjna
- Oczywiście przede wszystkim chcemy się pokazać - dodaje prezes Kloskowski. - Ale też może wśród tych młodych ludzi, ktoś za dziesięć lat przypomni sobie o wizycie na lotnisku i o tym, że można być na przykład strażakiem na lotnisku albo strażnikiem. Może więc mamy to przyszły narybek pracowników naszego lotniska?
Gdańsk pod żaglami. Weź udział w rejsie z widokiem na Wyspę Sobieszewską
Lotniczy piknik odwiedziła też m.in Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
- Z perspektywy edukacyjnej zawsze jest dobrze, jeśli dzieci mają przestrzeń na swobodną zabawę i integrację, zwłaszcza na początku roku szkolnego, kiedy się poznają - uważa prezydent Chabior. - Ważna jest też perspektywa zapoznawania uczniów z możliwościami pracy na lotnisku, poznanie kwestii bezpieczeństwa itp. Lotnisko jest bardzo ważnym elementem miasta, cieszymy się że dziś można spojrzeć na nie z innej perspektywy. Dzieci są zadowolone, swobodnej zabawy i czasu na swobodne kontakty z rówieśnikami nigdy dość.