• Start
  • Wiadomości
  • Dziś wybory do rad dzielnic. Gdzie wybierać, kogo i po co?

Dziś wybory do rad dzielnic. Radny Maximilian Kieturakis: gdzie wybierać, kogo i po co?

Są to wybory mniej popularne, ale nie mniej ważne, niż te parlamentarne i samorządowe. W niedzielę, 13 października, zagłosujemy w Gdańsku po to, by wskazać radnych dzielnicowych nowej kadencji. Dlaczego jest to ważne dla jakości życia na naszych osiedlach, ulicach i podwórkach - mówi Maximilian Kieturakis, radny Miasta Gdańska, który wcześniej był radnym dzielnicowym Śródmieścia. 
11.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie portretowe mężczyzny w średnim wieku, który stoi uśmiechnięty na ulicy. Szyję ma owiniętą szalikiem
Maximilian Kieturakis przez pięć lat był radnym dzielnicowym Śródmieścia, w ostatnich wyborach samorządowych zdobył mandat radnego Miasta Gdańska. Praca dla dzielnicy jest świetną szkołą samorządowego myślenia. Wielu radnych Miasta Gdańska w obecnej kadencji ma za sobą doświadczenie pracy radnych dzielnicowych - dotyczy to wszystkich trzech klubów RMG: Koalicji Obywatelskiej, Wszystko dla Gdańska, a także Prawa i Sprawiedliwości
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Lepsza dzielnica, lepsza integracja

Na co nam radni dzielnicowi? Z jednej strony chodzi o usprawnienie funkcjonowanie miasta na poziomie osiedli, kwartałów i ulic, co przynosi korzyści w przestrzeni miejskiej, urbanistyce. Ogromnie ważne są też działania “miękkie”, na rzecz integracji mieszkańców. 

- Chodzi o naszą lokalną społeczność - podkreśla Maximilian Kieturakis, radny RMG. - O integrację mieszkańców ze sobą, wokół świąt ulic i klubów seniora. Pamiętajmy, że jesteśmy wszyscy sąsiadami, że tworzymy tę jedną gminę, dzielnicę i naprawdę fajnie jest iść po ulicy, znać się nawzajem, uśmiechać się, wiedzieć, że możemy liczyć na swoje wsparcie. Dzielnica ma bardzo dużą rolę integracyjną. Dlatego zachęcam, by prowadzić działania integracyjne wśród mieszkańców.  

13 października wybieramy radnych dzielnic. Zachęcają prezydent i radni miejscy

ZOBACZ ROZMOWĘ Z MAXIMILIANEM KIETURAKISEM:

 

Gdzie głosujemy w tę niedzielę

Niedzielne wybory odbędą się w 33 z 35 gdańskich dzielnic. Czas na głosowanie będziemy mieć od godz. 7.00 do godz. 21.00. Lokali wyborczych jest o połowę mniej niż w wyborach parlamentarnych czy samorządowych - dlatego wcześniej warto sprawdzić, do jakiej komisji włączona jest ulica, przy której mieszkamy.

W niedzielę wybieramy rady dzielnic. Znajdź swój lokal wyborczy (dzielnice A-N)

Już 13 października wybory rad dzielnic. Zobacz, gdzie masz swój lokal wyborczy (dzielnice O-S)

13 października wybory rad dzielnic. Sprawdź adres twojego lokalu wyborczego (dzielnice Ś-Ż)

W dwóch dzielnicach - na Stogach i Przymorzu Wielkim - wyborów w tę niedzielę nie będzie. Z różnych powodów nie udało się tam skompletować wystarczającej liczby kandydatów. Nowa data wyborów do rad dzielnic na Stogach i Przymorzu Wielkim będzie wyznaczona w ciągu 90 dni od niedzieli, 13 października. 

W jaki sposób poznać kandydatów

W 33 dzielnicach mamy w sumie do wyboru 766 kandydatów. Te wybory są inne niż parlamentarne i samorządowe - również dlatego, że nie ma kampanii wyborczej na taką skalę, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni: z plakatami i bilbordami na ulicach, z promocją kandydatów w mediach.

Jak wybrać kandydata, na którego warto zagłosować w niedzielę?

- Najlepszym sposobem dotarcia do wyborców jest metoda door to door, po prostu warto chodzić i pukać od drzwi do drzwi - podkreśla Maximilian Kieturakis.

Co jednak, jeśli nikt nie dotarł do nas w ten sposób? Wówczas warto obejrzeć listy kandydatów w dzielnicach, które są opublikowane na portalu gdansk.pl. Część dzielnic promuje też kandydatów za pośrednictwem Fb.

ZOBACZ TUTAJ

Warto postarać się o wysoką frekwencję

Frekwencja w tych wyborach ma kluczowe znaczenie, ponieważ od tego czy będzie to 12, 14 czy 16 procent głosujących - zależy pula pieniędzy, jakie co roku do dyspozycji będzie miała dana rada dzielnicy. A są to kwoty niebagatelne, bowiem na głowę mieszkańca przydzielane jest rocznie 12, 15 lub 18 zł. O wysokości kwoty decyduje właśnie frekwencja. Za te pieniądze można prowadzić liczne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia i integracji społeczności lokalnej.

W tych wyborach liczą się pieniądze. Zagłosuj, żeby budżet dzielnicy był większy

TV

Wizyta szkoleniowa ukraińskich samorządowców w Gdańsku i Sopocie