
Nowe zasady od 1 stycznia
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów, odzieży i obuwia. Celem tego przepisu jest poprawa selekcji odpadów, tak aby zamiast trafiać na składowiska, mogły być ponownie wykorzystywane lub oddane do recyklingu.
Wprowadzone zmiany mają wyeliminować wyrzucanie tekstyliów, odzieży i obuwia do pojemników na odpady zmieszane.
Dwa PSZOK-i w Gdańsku
W Gdańsku mieszkańcy już od dawna mają możliwość oddawania zużytych ubrań, tekstyliów i obuwia bezpłatnie do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK):
- Sorterownia Rudniki - ul. Elbląska 66
- Sorterownia Szadółki - ul. Jabłoniowa 55
Czytaj także: PSZOK-i w Gdańsku: jakie odpady można oddawać

Pojemniki w sklepach LPP
LPP to gdańska firma z branży odzieżowej o zasięgu międzynarodowym. Produkuje odzież pięciu marek: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay.
W salonach marek LPP już od 2018 roku można było oddawać używaną odzież. Początkowo akcja była prowadzona w ok. 20 wybranych salonach marki Reserved, potem w kolejnych.
- Od lutego 2025 roku klienci mogą oddawać ubrania do specjalnych koszy wykonanych z tektury. Stanęły one we wszystkich sklepach marek Sinsay, Reserved, House, Cropp i Mohito w całej Polsce, czyli w ponad tysiącu salonach – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP. - Wyjątek stanowi jedynie około 35 najmniejszych sklepów o powierzchni poniżej 300 mkw., gdzie z powodów przestrzennych nie możemy ustawić pojemników. W tych lokalizacjach klienci nadal mogą wziąć udział w zbiórce, oddając odzież przy kasie, w ręce pracowników salonów.
W Gdańsku salony marek firmy LPP znajdują się w większości centrów handlowych.
Czytaj także: O tym, jak segregować, co i gdzie wyrzucać. „Słownik segregacji” do pobrania
Co się dzieje z oddaną w LPP odzieżą?
Zebrane w koszach ubrania trafiają do organizacji charytatywnych lub są przetwarzane.
- Każde ubranie ma swoją wartość. Jeśli zużyte tekstylia nie nadają się już do użytku, nadal stanowią cenny surowiec i mogą zostać ponownie wykorzystane na różne sposoby, maksymalnie wydłużając ich cykl życia - podkreśla Monika Lipnicka, ekspert ds. drugiego obiegu z firmy Wtórpol, która współpracuje z LPP w kwestii sortowania niepotrzebnej odzieży.
Odzież zebrana w salonach LPP jest wstępnie segregowana. Ta w dobrym stanie trafia do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (a stąd do osób potrzebujących) lub drugiego obiegu, ta zniszczona - do produkcji czyściwa przemysłowego i paliwa alternatywnego.
Czytaj także: PSZOK-i i inne możliwości oddawania niepotrzebnej odzieży