• Start
  • Wiadomości
  • Pojedziemy przez tunel abp. Gocłowskiego. I to już wkrótce

Pojedziemy przez tunel abp. Gocłowskiego. I to już wkrótce

Nie chodzi o żadną nową budowlę, ale o słynny tunel pod Martwą Wisłą. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz klub radnych PO chcą, by nosił on imię zmarłego niedawno arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Radni PO przegłosują ten pomysł na “tak” już 30 czerwca - pytanie jest tylko jedno: z poparciem radnych PiS, czy bez?
17.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski w ostatnich latach swojego życia (listopad 2014 r.).

W kwietniu br., gdy abp Gocłowski umierał w szpitalu na raka mózgu, Rada Miasta Gdańska niemal jednogłośnie nadała duchownemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

- Drobny zgrzyt był, bo dwaj radni PiS, Piotr Czauderna i Jerzy Milewski, mimo iż byli wówczas na sali obrad, nie wzięli udziału w głosowaniu - mówi radna Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca klubu radnych PO w Radzie Miasta Gdańska. - Pozostali jednak poparli ten wniosek. Bardzo bym chciała, żeby teraz przynajmniej nie było gorzej. To piękna postać, bardzo zasłużona dla Gdańska, zasłużyła na wdzięczność mieszkańców i warto ją solidarnie upamiętnić, bez względu na polityczne podziały.

O okolicznościch, w jakich abp Gocłowski został Honorowym Obywatelem Gdańska - czytaj TUTAJ

Sytuacja jest jednak tylko pozornie podobna. Tytuł honorowego obywatela przyznawany jest osobom żyjącym, natomiast skwery, ronda, ulice, mosty i tunele w Gdańsku można uhonorować tylko nazwiskami osób, które nie żyją od co najmniej 5 lat. Zasada ta obowiązuje w RMG, ale ju z raz - i to niedawno - została złamana, gdy rondo przy tunelu nazwano na cześć Tadeusza Mazowieckiego. Wtedy PiS protestował powołując się na “zasadę 5 lat”, ale wiadomo też, że swoje znaczenie miała niechęć narodowej prawicy do postaci Tadeusza Mazowieckiego.

Więcej o rondzie Mazowieckiego - TUTAJ

Postać abp Gocłowskiego jest mniej kontrowersyjna, choć dla wielu zwolenników PiS był to biskup na cenzurowanym, bo popierający III RP.

Tunel pod Martwą Wisłą certyfikat kościelny już ma - w kwietniu 2016 r. wjazd od strony Przymorza został obficie pokropiony wodą święconą przez ks. Zbigniewa Drzała, proboszcza parafii w Letnicy.

- Myślę, że nikt nie zagłosuje przeciw tej propozycji - mówi radny Kazimierz Koralewski, wiceprzewodniczący klubu PiS w RMG. - To postać bardzo zasłużona dla Gdańska, więc nie bardzo wyobrażam sobie inną możliwość. Podkreślam jednak, że nie konsultowałem tego z radnymi naszego klubu, więc wypowiadam się teraz tylko we własnym imieniu.

Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie. Nawet w razie ewentualnego sprzeciwu radnych PiS, imię abp Gocłowskiego będzie nadane tunelowi pod Martwą Wisłą za sprawą głosów radnych PO, którzy stanowią większość. Głosowanie odbędzie się w czwartek, 30 czerwca, podczas sesji RMG.


Czytaj także o abp Gocłowskim:

Pożegnaliśmy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego [RELACJA]

Marta Gocłowska, krewna: o zmarłym arcybiskupie i Gdańsku

Pożegnaliśmy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego - PEŁNA RELACJA 

Do zobaczenia w niebie. Co zawiera testament arcybiskupa

Ostatnia droga abpa Tadeusza Gocłowskiego - ZDJĘCIA


Czytaj także o tunelu pod Martwą Wisłą:

Tłumy pod Martwą Wisłą. W niedzielę jadą auta [WIDEO]

Jeżdżą pod rzeką. Tunel pod Martwą Wisłą - już na całego!

Tunel pod Martwą Wisłą zamkniety. Co się wtedy dzieje? [WIDEO]

Osiem rowerów przejedzie jednym kursem pod Martwą Wisłą

Przyczepa na 20 rowerów ułatwi przejazd pod Martwą Wisłą



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas