• Start
  • Wiadomości
  • Pogrzeb "Mistrza". Ryszard Zieniawa pochowany na Cmentarzu Łostowickim

Pogrzeb "Mistrza". Ryszard Zieniawa pochowany na Cmentarzu Łostowickim

W piątek, 19 czerwca, na Cmentarzu Łostowickim żegnano Ryszarda Zieniawę, 11-krotnego mistrza Polski w judo, najwybitniejszego polskiego trenera w tej dyscyplinie sportu. Ryszard Zieniawa zmarł w nocy 15 maja w wieku 87 lat.
19.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ryszard Zieniawa przez większą część życia związany był z judo - najpierw jako zawodnik, potem trener
Ryszard Zieniawa przez większą część życia związany był z judo - najpierw jako zawodnik, potem trener
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pożegnanie "Mistrza". Ryszard Zieniawa - wielokrotny mistrz Polski, najwybitniejszy trener polskiego judo

Ryszard Zieniawa urodził się 1 lutego 1933 roku w Równem w ówczesnym województwie wołyńskim. Pochodził z rodziny wojskowej: żołnierzem był pradziadek, dziadek i ojciec. Po drugiej wojnie światowej wraz z ojcem trafił do Sopotu. Zainteresował się jujitsu, był inicjatorem powstania sekcji judo przy technikum wychowania fizycznego we Wrzeszczu. W końcu zaczął startować w turniejach.

Startował w barwach Wybrzeża Gdańsk. Wywalczył aż 11 tytułów mistrza Polski w judo: sześć w wadze do 78 kg, jeden do 90 kg, cztery w kategorii open. To dlatego wszyscy mówili do Ryszarda Zieniawy - „Mistrzu”.

W latach 1959-1964 (jeszcze jako czynny zawodnik) i w latach 1980-1991 był trenerem kadry narodowej mężczyzn. Trenowani przez niego zawodnicy zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy), 9 na mistrzostwach świata (1 srebrny, 8 brązowych) i 30 na mistrzostwach Europy (6 złotych, 4 srebrne, 20 brązowych). Wśród nich byli gdańszczanie: mistrz Europy Antoni Reiter, multimedalista (sześć medali mistrzostw świata i Europy, dwa igrzysk olimpijskich), Janusz Pawłowski, Jerzy Kolanowski i Krzysztof Kamiński. W 1988 roku do olimpijskiego złota doprowadził Waldemara Legienia. Medale mistrzostw świata i Europy pod okiem „Mistrza” zdobywali też Andrzej Dziemianiuk, Andrzej Sądej, Wiesław Błach. Zieniawa trenował także - w początkach ich karier - Rafała Kubackiego (późniejszego mistrza świata) i Pawła Nastulę (późniejszego mistrza świata i olimpijskiego).

Judo to indywidualna dyscyplina sportu. "Mistrzu" najbardziej był jednak dumny nie z medali swoich zawodników, ale z drużynowego sukcesu.

W Japonii co roku rozgrywany jest słynny turniej Jigoro Kano, w którym walczą też drużyny. W 1986 roku Polacy doszli aż do finału, w którym przegrali z Rosjanami.

- To mój największy sukces jako trenera. Bo to znaczyło, że mamy świetną drużynę, w każdej wadze zawodnika, który mógł coś osiągnąć - mówił.

 

W ceremonii pogrzebowej udział wzięła najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi...
W ceremonii pogrzebowej udział wzięła najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi...
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Ryszard Zieniawa zmarł 15 maja 2020 roku. Miał 87 lat. W piątek, 19 czerwca, na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe "Mistrza". W ostatniej drodze "Mistrzowi" towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z POGRZEBU RYSZARDA ZIENIAWY

 

TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim